Վիգեն Քոչարյանն ընդունել է Պետր Յագերի գլխավորած պատիրակությանը
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանն այսօր ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալ Պետր Յագերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես՝ Վիգեն Քոչարյանն անդրադարձել է Հայաստանի քրեական արդարադատության ոլորտում կատարվող բարեփոխումներին՝ ընդգծելով այդ ոլորտում երկու երկրների միջև առկա համագործակցության ներուժը:
Այնուհետև, Պետր Յագերի առաջարկով, նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ դատական համակարգի կառուցվածքը և կառավարման սկզբունքները, ինչպես նաև նշել դատական համակարգի ծանրաբեռնվածության թեթևացմանն ուղղված ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը, մասնավորապես՝ հաշտարարների ինստիտուտի, արբիտրաժի ինստիտուտի ներդրում և այլն:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից իրականացվող լայնամասշտաբ ծրագրերը՝ պատրաստակամություն հայտնելով այդ ոլորտում ուսումնասիրել նաև Չեխիայի Հանրապետության կուտակած դրական փորձը:
Հանդիպման ավարտին Վիգեն Քոչարյանը կարևորել է երկու երկրների արդարադատության նախարարությունների միջև ջերմ գործընկերային հարաբերությունների պահպանումը և քննարկել հետագայում երկկողմ իրավական փաստաթղթեր ստորագրելու հնարավորությունը:
Պետր Յագերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և հույս հայտնել 2017 թվականին փոխադարձ այցով հյուրընկալել ՀՀ արդարադատության նախարարին Չեխիայի Հանրապետությունում՝ պատրաստակամություն հայտնելով ներդնել պահանջվող բոլոր ջանքերը համագործակցության խորացման ուղղությամբ:

Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan today received the delegation led by Deputy Minister of Justice of the Czech Republic Petr Jäger.
During the meeting, the parties discussed a number of issues of mutual interest. Particularly, Vigen Kocharyan touched upon the reforms that are being implemented in the criminal justice sector of Armenia, underlining the existing potential for co-operation between the two countries in that sector.
Afterwards, upon the proposal of Petr Jäger, the Deputy Minister presented the structure and principles of management of the judiciary of the Republic of Armenia, as well as mentioned the steps that the Ministry of Justice of the Republic of Armenia is taking to reduce the workload of the judiciary, particularly the introduction of an institute of mediators, an institute of arbitrators, etc.
The Deputy Minister also presented the large-scale programmes that the Ministry of Justice of the Republic of Armenia is carrying out in the sphere of combating corruption, expressing willingness to also study the positive experience of the Czech Republic in that sector.
At the end of the meeting, Vigen Kocharyan attached importance to the maintenance of the cordial partnership between the Ministries of Justice of both countries and considered the possibility of signing bilateral legal documents.
Petr Jäger expressed gratitude for the cordial reception and expressed hope to host the Minister of Justice of the Republic of Armenia in the Czech Republic during a returning visit in 2017, expressing willingness to put in all the required efforts for the deepening of co-operation.