Արփինե Հովհաննիսյանը մասնակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի 109-րդ լիագումար նիստին
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն այսօր մասնակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի 109-րդ լիագումար նիստին: Այս նստաշրջանում հաստատվելու է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Արդարադատության նախարարը, ներկայացնելով հիմնական նորամուծությունները, նշել է, որ նախագծով լրացվել է գործող օրենքի բացը և սահմանվել են Պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի լիազորությունները: Նախագծով ամրագրվել է նաև անկախ մասնագետներ և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ներգրավելու պաշտպանի լիազորությունը: «Մենք նախատեսել ենք նաև մարդու իրավունքներին և ազատություններին վերաբերող օրենքների և այլ իրավական ակտերի նախագծերը մարդու իրավունքների պաշտպանի կարծիքին ուղարկելու պարտադիր պայմանը, որը միտված է ապահովելու պաշտպանի պատշաճ դերակատարությանը՝ ոլորտային օրենսդրության մշակման փուլում»,- ասել է Արփինե Հովհաննիսյանը:
Նախարարն անդրադարձել է նաև այն փոփոխություններին, որոնք կատարվել են նախագծում՝ հիմք ընդունելով Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում քննարկված հարցերը, ինչպես նաև նախագծի՝ խորհրդարանական քննարկումների ընթացքում պատգամավորների կողմից ներկայացված առաջարկությունները: Մասնավորապես, նախագծում հստակեցվել են Պաշտպանի՝ որպես Օմբուդսմենի, և Պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի հատուկ գործառույթները, ավելացվել է թափանցիկության սկզբունքը, ինչպես նաև համապատասխան երաշխիքներ են սահմանվել պաշտպանի ֆինանսական անկախության հարցում:
Ելույթի ավարտին նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ սահմանադրական այս օրենքի ընդունմամբ մեր երկրում Մարդու իրավունքների պաշտպանը կունենա առավել լավ և արդյունավետ գործիքներ սահմանադրական իր առաքելությունը լավագույնս իրականացնելու համար:

Arpine Hovhannisyan participated in the 109th Plenary Session of the Venice Commission
Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan today participated in the 109th Plenary Session of the Venice Commission. The Opinion of the Venice Commission on the draft Law of the Republic of Armenia "On the Human Rights Defender" will be approved during this session.
Presenting the main innovations, the Minister of Justice stated that the gap of the existing law had been filled and the powers of the Defender as the National Preventive Mechanism had been defined. The Draft has also stipulated the power of the Defender to engage independent specialists and representatives of non-governmental organisations. "We have also envisaged the mandatory condition of sending the draft laws and other legal acts regarding human rights and freedoms for the opinion of the Defender in order to ensure the proper role of the Defender in the development of the legislation in this field," Arpine Hovhannisyan said.
The Minister also touched upon the amendments that have been made to the Draft based on the issues discussed during the meeting with the representatives of the Venice Commission, as well as the recommendations submitted by the deputies during the parliamentary discussions over the Draft. In particular, the specific functions of the Defender as an Ombudsman and the Defender as the National Preventive Mechanism have been clarified, the principle of transparency has been added, and the relevant guarantees have been prescribed for the financial independence of the Defender.
In closing, the Minister expressed certainty that with the adoption of this Constitutional Law, in Armenia the Human Rights Defender would have better and more effective instruments to accomplish the Defender's constitutional mission in the best possible way.