Արփինե Հովհաննիսյան. ԵՄ համագործակցությամբ իրականացված ծրագրերը հաջողված են, ճիշտ թիրախավորված և նպատակային
02/02/2017
ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը Եվրոպական միության գործընկերների հետ այսօր այցելել է ԵՄ ֆինանսական օժանդակությամբ կառուցված Տավուշի մարզի առաջին ատյանի դատարանի շենք, որտեղ տեղի է ունեցել ցուցատախտակի բացում:
Միջոցառմանը մասնակցել են Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր դիրեկտորատի գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնը, Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության  Արևելյան հարևանության հարցերով տնօրեն Լորենս Մերեդիթը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Արփինե Հովհաննիսյանը ՀՀ կառավարության և իր անունից խորին շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին սերտ համագործակցության համար և ընդգծել, որ համատեղ իրականացված ծրագրերը ծավալուն են ու համակարգային:
Նախարարն արձանագրել է, որ Եվրոպական միության հետ համագործակցությամբ իրականացված ծրագրերը հաջողված են, ճիշտ թիրախավորված և նպատակային: «Ուստիև, ականատեսն ենք դառնում թեկուզ դանդաղ, բայց կայուն որակական փոփոխությունների՝ թե արդարադատության համակարգում և թե մեր քաղաքացիների կյանքում»,- ասել է Արփինե Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ Եվրոպական միության հետ կայուն համագործակցությունը ապագայում առավել սերտանալու և զարգանալու միտում ունի:
Քրիստիան Դանիելսոնը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ իրավունքի գերակայությունը յուրաքանչյուր հասարակության հիմնասյունն է, իսկ անկախ ու անկողմնակալ դատական իշխանությունը խնդիրների լուծման հիմնական ուղղությունը:
Ցուցատախտակի պաշտոնական բացումից հետո ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը եվրոպական կառույցի գործընկերների հետ  շրջայց է կատարել դատարանի շենքում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին և պայմաններին:
Հիշեցնենք, որ Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարչական շենքի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել 2012 թվականին:
Եվրոպական միության աջակցությամբ Հայաստանում կառուցվել և հիմնանորոգվել է 12 դատարանի շենք, ներդրվել է «Դատալեքս» իրավական տեղեկատվական և որոնողական համակարգը, իսկ 27 դատարաններում տեղադրվել են տեղեկատվական կրպակներ,  որոնք թույլ են տալիս մեր քաղաքացիներին առցանց հետևելու իրենց դատական գործի ընթացքին, կարգավիճակին, ստանալու այլ տեղեկատվություն՝ դրանով իսկ նպաստելով արդարադատության մատչելիությանը և արդյունավետության բարձրացմանը:

Arpine Hovhannisyan: The programmes implemented through co-operation with the EU are successful, well-targeted and goal-oriented
02/02/2017
Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan, together with colleagues of the European Union, today visited the new building of the court of first instance in Tavush Marz where the unveiling of a billboard took place. The building was built through the financial assistance of the European Union.
Director General of the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Christian Danielsson; Director of Neighbourhood East of the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Lawrence Meredith; Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski; Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan and other officials participated in the event.
On behalf of the Government of the Republic of Armenia and on her own behalf, Arpine Hovhannisyan expressed deep gratitude to the European Union for the close co-operation and emphasised that the jointly implemented programmes were extensive and systemic.
The Minister stated that the programmes implemented within the scope of the co-operation with the European Union were successful, well-targeted and goal-oriented. "Thus, we are witnessing slow, yet sustainable changes in both the justice sector and in the lives of our citizens,” Arpine Hovhannisyan said, adding that the sustainable co-operation with the European Union had the tendency to become stronger and further develop in the future.
Expressing gratitude for the cordial reception, Christian Danielsson noted that rule of law was the pillar for every society, and an independent and impartial judiciary was the main direction for the solution to issues.
After the official opening of the billboard, Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan, together with the colleagues of the European institution, toured the court building and got acquainted with the work that had been done and the conditions of the building.
Let us remind that the opening ceremony of the administrative building of the court of general jurisdiction of Tavush Marz took place in 2012.
With the support of the European Union, 12 court buildings have been constructed and renovated in Armenia, the "Datalex" legal information and and search engine has been introduced, and information kiosks have been installed in 27 courts, providing citizens with the opportunity to follow the process of their respective trials, the status of their cases and obtain other information online. This will contribute to access to justice and increase in the level of effectiveness.