Ուսումնասիրվել են Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի կազմում ընդգրկվելու համար հայտ ներկայացրած ՀԿ-ների փաստաթղթերը
10/02/2017
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի կազմում հասարակական կազմակերպությունների ներգրավման  գործընթացի  իրականացման նպատակով ստեղծված հանձնաժողովը փետրվարի 9-ին նիստ է գումարել:
Արդարադատության նախարարի հրամանով ստեղծված հանձնաժողովը, վերջինիս նախագահ, արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանի գլխավորությամբ,  ուսումնասիրել է Խորհրդում ընդգրկվելու համար հայտ ներկայացրած 9 ՀԿ-ների փաստաթղթերն ու որոշել՝ թերի փաստաթղթեր ներկայացրած կազմակերպություններին երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում դրանք շտկելու  հնարավորություն տալ:

Documents of NGOs having submitted applications to be included within composition of Anti-Corruption Council examined
10/02/2017
On 9 February, the commission established for the purpose of implementation of the process of including non-governmental organisations within the composition of the Anti-Corruption Council convened a session.
The commission established upon the order of the Minister of Justice, under the chairmanship of chairperson of the commission, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan, examined the documents of 9 NGOs having submitted applications to be included in the Council and decided to provide the organisations having submitted incomplete documents with an opportunity to correct those documents within two working days.