Քննարկվել է «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը
ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ և Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ մայիսի 26-ից 27-ը տեղի է ունեցել «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկում:
GIZ «Հարավային Կովկասում եվրոպական չափորոշիչներին իրավական համապատասխանեցում» ծրագրի շրջանակում անցկացվող հանդիպմանը մասնակցել են շահագրգիռ մարմիններից հրավիրված շուրջ երեք տասնյակ ներկայացուցիչներ: Քննարկմանը մասնակցել են նաև միջազգային փորձագետներ Ֆրիդերիկե Վիտտեն, (Գերմանիա) և դոկտոր, պրոֆեսոր Օտտո Լուխտերհանդթը (Համբուրգի համալսարան):
«Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակումը պայմանավորված է ինչպես 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ընդունված Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխություններով, այնպես էլ օրենսդրական գործընթացի բարեփոխման վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի 2014 թվականի «Օրենսդրական գործընթացի գնահատումը Հայաստանում» զեկույցում տեղ գտած բազմաթիվ առաջարկությունների հիման վրա նոր իրավակարգավորումներ մշակելու անհրաժեշտությամբ:
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել նաև նախագծում տեղ գտած մի շարք նոր ինստիտուտների ներմուծմանը, ինչպիսիք են՝ նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի մշակման պլանավորումը, հանրային քննարկմանը ներկայացվող նոր պահանջները, իրավական մշտադիտարկումը և այլն: Նախագիծը քննարկվել է հիմք ընդունելով Գերմանիայի, ինչպես նաև Եվրոպական և ԱՊՀ երկրների փորձը: Փորձագետների դիտարկումներին հաջորդել է նաև մասնագիտական քննարկում՝ օրենքի նախագծի լրամշակման նպատակով:

Draft Law of the Republic of Armenia "On regulatory legal acts" considered
A discussion on the draft Law of the Republic of Armenia "On regulatory legal acts" was held on 26-27 May with the participation of Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Artur Hovhannisyan and with the support of the German Society for International Co-operation (GIZ).
Around three dozens of representatives invited from the stakeholder bodies attended the meeting held within the framework of the GIZ Programme "Legal Approximation towards European Standards in the South Caucasus". International experts Frederick Vitten, (Germany) and doctor-professor Otto Luchterhandt (Hamburg University) participated in the discussion as well.
The development of the draft Law of the Republic of Armenia "On regulatory legal acts" is conditioned by both the amendments to the Constitution of the Republic of Armenia adopted on 6 December 2015 and the need for developing new legal regulations based on many recommendations on reforming the legislative process included in the OSCE/ODIHR Assessment of the Legislative Process in the Republic of Armenia for 2014.
During the discussion, a reference was also made to the introduction of a number of new institutions included in the draft, such as planning for the development of regulatory legal acts, new requirements for public considerations, legal monitoring, etc. The draft was considered, taking into account the experience of Germany, as well as European and CIS countries. The experts' observations were followed by a professional discussion aimed at modifying the draft Law.