Քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ քննարկվել են www.e-draft.am– ի հնարավորությունները
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը հուլիսի 7-ին «Հոդված 3» ակումբում հանդիպել է քաղաքացիական հասարակության շուրջ մեկ տասնյակ ներկայացուցիչների և ներկայացրել նախարարության գործարկած իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքի՝ www.e-draft.am-ի հնարավորությունները: Սուրեն Քրմոյանը նշել է, որ էլեկտրոնային հարթակի գործիքակազմը հնարավորություն է տալիս քաղաքացիներին անմիջական մասնակիցը դառնալու օրինաստեղծ գործունեությանը:
Որպես առանձնահատկություն՝ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ այս հարթակում տեղադրված իրավական ակտերի նախագծերը նվազագույնը 15 օր մնում են հանրային քննարկման և դրանց վերաբերյալ շահագրգիռ քաղաքացիների ներկայացրած առաջարկները որևէ կերպ ենթակա չեն խմբագրման կամ փոփոխման: Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ ներկայում կատարվել են համապատասխան փոփոխություններ, համաձայն որոնց, որևէ նախարարության կողմից մշակված իրավական ակտի նախագիծ կարող է ՀՀ կառավարության կողմից չընդունվել և հետ վերադարձվել՝ www.e-draft.am կայքում հանրային քննարկման ներկայացված չլինելու պատճառաբանությամբ:
Անդրադառնալով վիճակագրական ցուցանիշներին՝ Սուրեն Քրմոյանը փաստել է, որ կայքի հաճախելիության ցուցանիշներն ամսեամիս աճ են արձանագրել և հունիսի ամփոփ տվյալներով կայքն ունեցել է 13 հազար 556 այցելու, իսկ ամենաշատ իրավական ակտերի նախագծեր տեղադրելու հարցում առաջատարներ են ՀՀ ֆինանսների, ՀՀ բնապահպանության և ՀՀ արդարադատության նախարարությունները:
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարարի տեղակալը հորդորել է քաղհասարակության ներկայացուցիչներին գրանցվել www.e-draft.am կայքում, օգտվել էլեկտրոնային ժողովրդավարության ընձեռած այս գործիքակազմից և ակտիվորեն ներգրավվել հետաքրքրություն ներկայացնող այս կամ այն ոլորտային օրենսդրության մշակման գործընթացում:
Հանդիպման ավարտին մասնակիցներին է ներկայացվել էլեկտրոնային ժողովրդավարության նպատակով գործարկված իրավական ակտերի հրապարակման միասնական կայքի՝ www.e-draft.am –ի նպատակի ու հնարավորությունների մասին պատմող սոցիալական հոլովակը, որին հաջորդել է հարցուպատասխանը:

Possibilities of www.e-draft.am considered with civil society representatives
On 7 July, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan met with about a dozen representatives of civil society at "Hodvats 3" Club and presented the opportunities that the www.e-draft.am unified website for publishing draft legal acts, launched by the Ministry, has to offer. Suren Krmoyan noted that the set of instruments of the electronic platform provides citizens with an opportunity to become a direct participant of law-making.
The Deputy Minister emphasised — as a feature — that the draft legal acts posted on this platform remain posted for public discussion for at least 15 days and that the proposals of interested citizens regarding the draft legal acts are in no way subject to revision or change. The Deputy Minister emphasised that appropriate changes have currently been made, according to which a draft legal act developed by a Ministry might not be approved by the Government of the Republic of Armenia and might be returned for not having been presented on www.e-draft.am for public discussion.
Touching upon the statistical indicators, Suren Krmoyan stated that the attendance indicators of the website have increased month after month and, based on the summarised data of June, 13.556 people have visited the website, and the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, the Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia and the Ministry of Justice of the Republic of Armenia have been the leaders in posting the most draft legal acts.
In closing, the Deputy Minister urged the civil society representatives to register on www.e-draft.am, to use this set of tools that electronic democracy has provided and to become actively involved in the process of drafting this or that sector-specific legislation that is interesting.
At the end of the meeting, the participants were introduced to the social clip presenting the goal and the possibilities of the unified website for publication of legal acts at www.e-draft.am, which has been launched for the purpose of electronic democracy. The presentation was followed by a question–and-answer session.