Բարեփոխումներ՝ Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի ոլորտում
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հայտարարել էր Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի ոլորտում նախատեսվող մի շարք բարեփոխումների մասին, որոնց նպատակն է պարզեցնել և զարգացնել իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության կողմից մատուցվող ծառայությունների ընթացակարգը: Բարեփոխումների արդյունքում քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվել ծառայությունները ստանալ ավելի կարճ ժամանակահատվածի ընթացքում՝ առանց լրացուցիչ վարչական խոչընդոտների :
ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը նաև կարևորում է քաղաքացիների իրազեկվածությունը իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության կողմից մատուցվող ծառայությունների վերաբերյալ, քանի որ տվյալ ոլորտից իրազեկված լինելով՝ անձը իրազեկ է իր իրավունքների մասին, կարողանում է պաշտպանել դրանք: Արդարադատության նախարարությունը նաև կարևորում է պետության կողմից մատուցվող ծառայությունների վերաբերյալ քաղաքացիների և բիզնեսի իրազեկվածության բարձրացումը՝ որպես բիզնես միջավայրի բարելավման և հանրային ոլորտում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման կարևորագույն գործիք: Այդ նպատակով, ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հանրամատչելի ձևով ներկայացնում է Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության կողմից մատուցվող ծառայությունների ինֆոգրաֆիկան, որն ավելի մատչելի է դարձնում իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության կողմից մատուցվող ծառայությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Միևնույն ժամանակ տեղեկացնում ենք, որ իրավաբանական անձանց գրանցման ոլորտում առաջացող ցանկացած խնդրի մասին քաղաքացիները կարող են հայտնել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Թեժ գիծ» ծառայությանը՝ ստանալով անհրաժեշտ տեղեկատվություն և խնդրի լուծման հարցում աջակցություն: «Թեժ գիծ» ծառայությանը կարելի է դիմել 8500 կարճ համարին զանգահարելով կամ www.e-hotline.am կայքի միջոցով:

Reforms in State Register Agency of Legal Entities field
The Ministry of Justice of the Republic of Armenia has announced about a number of reforms to be implemented in the sector of State Register Agency of Legal Entities, the aim of which is to simplify and develop the procedure for provision of services by State Register Agency of Legal Entities. As a result of reforms the citizens are given an opportunity to receive the services within a shorter period of time without any additional administrative barriers.
The Ministry of Justice of the Republic of Armenia also attaches importance to the awareness of the citizens of the services provided by the State Register Agency of Legal Entities, as by being informed of the sector concerned the person is aware of his or her rights and can protect them. The Ministry of Justice also attaches importance to raising awareness of citizens and business of the services provided by the State as a principal tool for improvement of the business environment and reduction of corruption risks in the public sector. To this end, the Ministry of Justice of the Republic of Armenia comprehensibly presents the infographics of the services provided by State Register Agency of Legal Entities, which makes the information on the services provided by State Register Agency of Legal Entities more perceptible.
It should meanwhile be noted that citizens may report on any problem arising in the sector of registration of legal entities to the "Hotline" service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, receiving the necessary information and support in the solution of the problem. One may apply for the "Hotline" service by calling the short number 8500 or through website — www.e-hotline.am