Արդարադատության նախարարությունը ներկայացրել է էլեկտրոնային ժողովրդավարության և մասնակցության էլեկտրոնային նոր գործիքները
09/02/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը փետրվարի 9-ին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունում ներկայացրել է 2017 թվականին Նախարարության իրականացրած աշխատանքները՝ ուղղված էլեկտրոնային գործիքների միջոցով մասնակցային, վստահելի և թափանցիկ կառավարման համակարգ ձևավորելուն:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Վահե Ստեփանյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Դմիտրի Մարիասին, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը, Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վահե Ջիլավյանը և այլք:
ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի խոսքով, Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի արդիականացումը եղել և շարունակում է մնալ Կառավարության ուշադրության կենտրոնում՝ պատշաճ հետևողականություն ցուցաբերելով նաև էլեկտրոնային ժողովրդավարության, էլեկտրոնային մասնակցային գործիքների ներդրմանը: Անդրադառնալով Եվրոպական միության աջակցությամբ էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում ներդրված և ներկայում հաջողությամբ գործող էլեկտրոնային կառավարման ծրագրերին՝ Արդարադատության նախարարության էլեկտրոնային թեժ գծի www.e-hotline.am- ին և Էլեկտրոնային հարցումների միասնական www.e-request.am կայքին, նախարար Հարությունյանն ընդգծել է, որ դրանք ժողովրդավարության, մասնակցային կառավարման, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված ժամանակակից և ինովացիոն գործիքներ են։
Միջոցառմանը ներկա ԵՄպատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին շնորհավորել է ներկաներին էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում ևս մեկ կարևոր քայլ կատարելու համար և նշել, որ շատ երկրների համար Հայաստանը պետք է օրինակելի լինի, թե ինչպես կարելի է սահմանափակ ֆինանսական ռեսուրսներ ունենալով, շնորհիվ մարդկային կապիտալի, նոր հաջողությունների հասնել:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը ներկայացրել է Էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում ներդրված ծրագրերը՝ ուղղված պետության գործունեության թափանցիկության ապահովմանը, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը, պետական մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների հասանելիության, որակի և արդյունավետության բարձրացմանը: Փոխնախարարի տեղեկացմամբ, Արդարադատության նախարարությունը գործարկել է թեժ գծի կայքը՝ www.e-hotline.am -ը , որի օգնությամբ ստեղծվել է քաղաքացիների, կազմակերպությունների և այլ շահագրգիռ անձանց կողմից բարձրացված խնդիրներին, բողոքներին և հարցումներին ավելի օպերատիվ արձագանքելու առցանց ճկուն մեխանիզմ:
Սուրեն Քրմոյանը անդրադարձել է նաև վերջերս գործարկված էլեկտրոնային հարցումների միասնական հարթակին՝ www.e-request.am -ին, որը հնարավորություն է ընձեռում առցանց եղանակով ուղարկել դիմում, հարցում կամ բողոք տեղեկատվություն տիրապետող պետական մարմիններին, ստանալ պատասխան ևս առցանց եղանակով միաժամանակ ներկայացնել կարծիք պետական մարմնի կողմից տրամադրված պատասխանի բովանդակության և տրամադրման ժամանակի վերաբերյալ, որի հիման վրա կազմվում է վիճակագրություն:
Էլեկտրոնային ժողովրդավարության լավագույն և հեղափոխական քայլերից մեկը, ըստ Սուրեն Քրմոյանի, իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքի՝ www.e-draft.am –ի գործարկումն էր, հարթակ, որն օրական այցելում է 3000 և ավելի քաղաքացի:
Թվարկված ծրագրերի ստեղծման աշխատանքներին ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար փոխնախարարը ևս շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակությանը, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրին, ինչպես նաև բոլոր գործընկերներին, որոնք աջակցում են Հայաստանում պետական կառավարման համակարգում առանցքային բարեփոխումների իրականացմանը:
Սուրեն Քրմոյանն ընդգծել է, որ Արդարադատության նախարարությունը շարունակելու է ջանքեր գործադրել էլեկտրոնային կառավարման գործիքների կիրառմամբ պետական կառավարման համակարգը արդիականացնելու, թափանցիկ, մասնակցային և արդյունավետ կառավարման համակարգ ձևավորելու ուղղությամբ:

Ministry of Justice presented new electronic tools for electronic democracy and participation
On 9 February, the Ministry of Justice of the Republic of Armenia presented at the Armenian General Benevolent Union the activities that the Ministry carried out in 2017 to establish a participatory, reliable and transparent system of governance by means of electronic tools.
Minister of Justice of the Republic of Armenia Davit Harutyunyan, Chief of Staff of the Government of the Republic of Armenia Vahe Stepanyan, Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski, Acting Resident Coordinator of UNDP Armenian office Dmitry Mariyasin, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Qrmoyan, Deputy Minister of Labour and Social Affairs of the Republic of Armenia Smbat Sairyan, Deputy Chief of Staff of the Government Vahe Jilavyan and others participated in the event.
According to Minister of Justice of the Republic of Armenia Davit Harutyunyan, modernisation of the public administration system of Armenia has been and continues to be in the centre of attention of the Government, demonstrating proper consistency with regard to introducing electronic democracy and electronic participatory tools. Referring to the electronic governance projects introduced and currently being successfully operated in the electronic justice sector with the support of the European Union, namely the www.e-hotline.am electronic hot line of the Ministry of Justice and the unified portal for electronic requests at www.e-request.am, Minister Harutyunyan emphasised that they are modern and innovative tools for democracy and participatory governance and are aimed at fighting against corruption.
Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski, who was present at the event, congratulated the participants for making another important step in the electronic justice sector and noted that, for many countries, Armenia should serve as an example of how it was possible to achieve success with limited financial resources and thanks to human capital.
During the event, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan presented the projects introduced in the sector of electronic justice and aimed at ensuring transparency of the activities of the state, reduction of corruption risks, increase of accessibility, as well as high quality and efficiency of the services provided by state bodies. According to the Deputy Minister, the Ministry of Justice has launched the www.e-hotline.am hotline website, which has helped create an on-line flexible mechanism for more operative response to the issues, complaints and requests raised by citizens, organisations and other persons concerned.
Suren Krmoyan also referred to the unified platform for electronic requests at www.e-request.am, which provides the opportunity to send an application, request or complaint to the state bodies having the information on-line, receive the response on-line and, at the same time, submit an opinion on the content of the response provided by a state body and on the time of provision thereof, based on which statistics are compiled.
According to Suren Krmoyan, one of the best and revolutionary steps in electronic democracy was the launch of the unified website for publication of draft legal acts at www.e-draft.am, a platform that has more than 3,000 visitors every day.
The Deputy Minister also expressed gratitude to the European Union Delegation, the United Nations Development Programme and all partners, who assist in the implementation of key reforms within the public administration system and for ongoing assistance provided for the activities to create the mentioned projects.
Suren Krmoyan emphasised that the Ministry of Justice would continue making efforts aimed at modernising the public administration system and forming a transparent, participatory and efficient governance system through the application of electronic governance tools.