Կբարելավվի ՔԿՀ-ներում մատուցվող բժկական օգնության որակը. ԱՆ-ն ստեղծում է «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ
01/03/2018
Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող կալանավորված անձանց և դատապարտյալներին պատշաճ և որակյալ բժշկական օգնությամբ ապահովելու նպատակով կստեղծվի «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն: Այս մասին ՀՀ կառավարության մարտի 1-ին հրավիրված նիստում  նշել է ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ գործող համակարգում կա սկզբունքային խնդիր, այն է՝ բժշկական անձնակազմի մասնագիտական անկախության բացակայությունը:
Նախարար Հարությունյանի խոսքով, նախագծի  ընդունմամբ կստեղծվեն նախադրյալներ քրեակատարողական բուժօգնության ծառայության հանրային առողջապահության համակարգին ինտեգրվելու, մատուցվող բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների որակը բարձրացնելու համար: «Առաջարկվում է ստեղծել ՀՀ արդարատատության նախարարության ենթակայությամբ բժշկական սպասարկում իրականացնող կառույց, որը մի կողմից հնարավորություն կընձեռի բարձրացնել ՔԿՀ-ներում մատուցվող բժկական ծառայության նկատմամբ վստահությունը, մյուս կողմից, որն ամենակարևորն է, կապահովվի բժիշկների անկախությունը քրեակատարողական ծառայությունից»,- ընդգծել է Դավիթ Հարությունյանը:
Նշենք, որ ոլորտում բարեփոխումների իրականացման անհրաժեշտությունը բխում է «ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում բժշկական ծառայությունների արդիականացման» հայեցակարգից, ըստ որի՝ քրեակատարողական հիմնարկներում բժշկական ծառայությունների արդիականացման խնդրի լուծումը մեծապես կապված է քրեակատարողական առողջապահական առկա համակարգի ինստիտուցիոնալ արդյունավետության ապահովման հետ:

Quality of medical aid to be improved at penitentiary institutions: Ministry of Justice establishing a "Penitentiary Medical Centre" SNCO
01/03/2018
A "Penitentiary Medical Centre" State Non-Commercial Organisation will be established in order to provide proper and quality medical aid to detained persons and convicts being kept at the penitentiary institutions of the Ministry of Justice. This is what Minister of Justice of the Republic of Armenia Davit Harutyunyan stated during a session of the Government of the Republic of Armenia convened on 1 March, highlighting the fact that there is an issue of principle in the existing system, that is, the lack of independence of professionals of the medical staff.
According to Minister Harutyunyan, preconditions for the integration of a penitentiary medical aid service into the system of public healthcare and the improvement of the quality of medical aid and services being provided will be created through adoption of the draft. "It is proposed to establish a structure providing medical services under the subordination of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia which, on the one hand, will provide the opportunity to increase confidence in the medical services provided at penitentiary institutions and, on the other hand, most importantly, will ensure the independence of doctors from the penitentiary service," Davit Harutyunyan highlighted.
Let us mention that the need for implementation of reforms in the sector arises from the concept paper on "Modernisation of Medical Services at Penitentiary Institutions of the Republic of Armenia", according to which the solution to the issue of modernisation of medical services at penitentiary institutions is greatly connected with the ensuring of institutional effectiveness of the existing penitentiary healthcare system.