«Ազգային փոքրամասնությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը կընդունվի շահագրգիռ կողմերի փոխհամաձայնությամբ
14/03/2018
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի մասնակցությամբ Ազգային փոքրամասնությունների կրթամշակութային կենտրոնում այսօր տեղի է ունեցել «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ հերթական աշխատանքային քննարկումը:
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող ԱԺ պատգամավորներ, ինչպես նաև ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգային-մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի շուրջ երկու տասնյակ անդամներ: Քննարկման նպատակն էր ընդհանուր համաձայնություն ձևավորել օրենքի նախագծի առանցքային դրույթների վերաբերյալ:
Աշխատանքային քննարկմանը փոխնախարար Քոչարյանը մասնակիցներին ներկայացրել է նախորդ հանդիպման ընթացքում նրանցից ստացված գրավոր առաջարկությունների հիման վրա օրենքի նախագծում կատարված փոփոխությունները: Այնուհետև, ծավալված քննարկումների արդյունքում ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգային-մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի անդամների հետ մի շարք դրույթների վերաբերյալ ևս համաձայնություն է ձեռք բերվել, ինչի արդյունքում խմբագրված օրենքի նախագծի վերջնական տարբերակն առաջիկայում սահմանված կարգով կներկայացվի Կառավարություն:

Draft Law of the Republic of Armenia "On national minorities" to be adopted upon mutual consent of interested parties
14/03/2018
Today, a regular working discussion on the draft Law of the Republic of Armenia "On national minorities" was held with the participation of Deputy Minister of Justice Vigen Kocharyan at the Educational and Cultural Centre for National Minorities.
Deputies of the National Assembly representing national minorities, as well as nearly twenty members of the Council co-ordinating the activities of national-cultural organisations of national minorities of the Republic of Armenia attended the meeting. The goal of the discussion was to find a consensus over key provisions of the draft Law.
During the working discussion, Deputy Minister Kocharyan introduced the participants to the amendments made to the draft Law on the basis of the written recommendations received from them during the previous meeting. Afterwards, as a result of the discussions that were held, a consensus was also found with the members of the Council co-ordinating the activities of national-cultural organisations of national minorities in the Republic of Armenia over several provisions, and as a result, the final version of the edited draft Law will soon be submitted to the Government, as prescribed.