Քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող անձանց տեսազանգի միջոցով հաղորդակցվելու հնարավորություն է ստեղծվում
10/05/2018
Օտարերկրյա կալանավորված անձանց կամ դատապարտյալներին, որոնց մերձավոր ազգականները չեն կարող տեսակցել նրանց, ինչպես նաև այն կալանավորված անձանց կամ դատապարտյալներին, որոնց մերձավոր ազգականները չեն կարող օգտվել կարճատև տեսակցությունից, տրամադրվում է ամսվա ընթացքում երկու անգամ մինչև քսան րոպե տևողությամբ տեսազանգից օգտվելու հնարավորություն: ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակած և
ՀՀ կառավարության կողմից 2017 թվականի հուլիսի 6-ին ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006 թվականի օգոստոսի 3-ի N 1543-Ն որոշման մեջ փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության N 1599-Ն որոշումն ուժի մեջ է մտնելու 2018 թվականի նոյեմբերի 1-ից ՀՀ արդարադատության նախարարության և «Կարմիր խաչ» միջազգային կազմակերպության հետ համագործակցության արդյունքում փորձնական կարգով «Վարդաշեն» և «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկներում արդեն իսկ համապատասխան տեխնիկական սարքավորումներ են տեղադրվել և գործարկվել է տեսազարգի համակարգը, որի միջոցով քրեկատարողական հիմնարկներում գտնվող անձինք հնարավորություն ունեն օգտվել տեսազանգի իրավունքից: Միաժամանակ, «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում կատարվում են համապատասխան սենյակի վերանորոգման աշխատանքներ և մոտ օրերս այդ հիմնարկում նույնպես կտեղադրվեն տեսազանգի համար անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումները:
Որոշման պահանջներն ապահովելու նպատակով «Կարմիր խաչ» միջազգային կազմակերպության հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, համաձայն որի՝ տեսազանգի կազմակերպման նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարության բոլոր քրեակատարողական հիմնարկները մինչև 2018 թվականի նոյեմբերի 1-ը կապահովվեն անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումներով:

Opportunity for communication via video call being created for persons at penitentiary institutions
Foreign detained persons or convicts, whose close relatives cannot visit them, as well as those detained persons or convicts whose close relatives cannot benefit from short visits, are provided with an opportunity to make a video call twice a month and for up to 20 minutes.
Decision of the Government of the Republic of Armenia No 1599-N "On making an amendment and supplements to Decision of the Government of the Republic of Armenia No 1543-N of 3 August 2006" — developed by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and adopted on 6 July 2017 by the Government of the Republic of Armenia — shall enter into force from 1 November 2018; as a result of the co-operation between the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and "Red Cross" international organisation, relevant technical equipment has already been installed at "Vardashen" and "Nubarashen" Penitentiary Institutions for testing, and the system of video call has been put into operation; through the system of video call, persons at the penitentiary institutions have the opportunity to enjoy the right to video call. At the same time, repair works are being carried out in the relevant room of "Abovyan" Penitentiary Institution, and technical equipment necessary for video calls will also be installed at that penitentiary institution in the next few days.
For the purpose of ensuring that the requirements of the Decision are met, an agreement was reached with "Red Cross" international organisation according to which all the penitentiary institutions of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia will be provided with necessary technical equipments by 1 November 2018 for the purpose of organising video calls.