Նախարար Զեյնալյան. «Հայաստանի նպատակը մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, մարդու իրավունքների երաշխավորումն ու ապահովումն է»
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը մայիսի 16-ին մասնակցել է Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպվող Մարդու իրավունքների համաշխարհային հռչակագրի ընդունման 70- ամյակին նվիրված փառատոնի բացման պաշտոնական արարողությանը:
«Հոդված 3 իրավունքի փառատոնը», որն այս տարի կրում է «Երիտասարդ, արի՛ սովորենք» խորագիրը կազմակերպվել  էր ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության հետ համագործակցությամբ:
Նախարար Արտակ Զեյնալյանը շնորհակալություն է հայտնել «Հոդված 3» ակումբի հիմնադիրներին և նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում իր  ամենասիրած  հոդվածը հենց  երրորդն է, որտեղ ամրագրված  է, որ մարդը բարձրագույն արժեք է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ապահովում ու պաշտպանում է մարդու իրավունքները, և որ հանրային իշխանությունը  սահմանափակված է  անմիջականորեն գործող իրավունքով: Նախարարի խոսքով, Հայաստանի Հանրապետության բովանդակությունը, իմաստը, նպատակը մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, մարդու իրավունքների երաշխավորումն ու ապահովումն է: «Երբ ասում ենք բարձրագույն արժեք, պետք է գիտակցենք, որ դրան հավասար ոչինչ չկա, չի կարող հավասարության մեջ դրվել որևէ այլ համակարգ, այլ արժեք»,- ընդգծել է Արտակ Զեյնալյանը՝ վստահեցնելով, որ այսօրվա Կառավարությունը կոչված է իրականացնելու Սահմանադրության մեջ Հայաստանի ժողովրդի կողմից ներառված այդ առաջադրանքը: Նախարարի խոսքով, նոր Կառավարությունը խնդիր է դրել, որպեսզի  համաժողովրդական պայքարի արդյունքում արձանագրված բոլոր հարցերը ներառվեն Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության ծրագրում և լուծվեն:
Փառատոնի բացման արարողությանը ներկա են եղել նաև  ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփը, այլք:

Minister Zeynalyan: "The aim of Armenia is to protect, guarantee and ensure human rights"
On 16 May, Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan participated in the official opening ceremony of the festival dedicated to the 70th anniversary of the adoption of the Universal Declaration of Human Rights. The festival is organised for the first time in Armenia.
The Article 3 Human Rights Fest, which is under the slogan "Youth, Let's Learn" this year, was organised in co-operation with the UN Office in Armenia and the EU Delegation to Armenia.
Minister Artak Zeynalyan expressed gratitude to the founders of "Article 3" Club and noted that his most favourite Article in the Constitution of the Republic of Armenia is exactly Article 3, which stipulates that the human being shall be the highest value, the Republic of Armenia shall ensure and protect human rights and that public power shall be restricted by a directly applicable law. According to the Minister, protection, guarantee and ensuring of human rights are the content, meaning and goal of the Republic of Armenia. "When we say ‘the highest value’, we should realise that there is nothing equal to it, and it may not be equal to any other system or other value," Artak Zeynalyan emphasised, assuring that the current Government is called for fulfilling that task, which was included in the Constitution by the people of Armenia. According to the Minister, the new Government has set the objective to include all the issues recorded as a result of the pan-national struggle in the National Strategy on Human Rights Protection and to solve those issues.
Minister of Education and Science of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan, UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative Shombi Sharp and others were present at the opening ceremony of the festival as well.