Արդարադատության նախարարը ԵՄ ներկայացուցչի հետ քննարկել է ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության արևելյան գործընկերության դեպարտամենտի ղեկավար Դիրկ Շուբելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Եվրամիության ներկայացուցիչը շնորհավորել է Արտակ Զեյնալյանին արդարադատության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և վերահաստատել ԵՄ պատրաստակամությունը Հայաստանի նոր կառավարությանն աջակցելու հարցում: Նրա խոսքով, նախօրեին տեղի ունեցած Մարդու իրավունքների պաշտպանության թեմայով երկխոսությունն ու այսօր կայացած ՀՀ-ԵՄ ենթակոմիտեի 9-րդ նիստը վկայությունն են այն փաստի, որ ԵՄ-ն աջակցում է ոչ թե անձերին կամ կառավարություններին, այլ հայ ժողովրդին:
Նախարար Զեյնալյանը նշել է, որ ՀՀ-ում տեղի ունեցած փոփոխությունները բարձրացրել են պաշտոնատար անձանց պատասխանատվությունը՝ արդարացնելու ժողովրդի՝ նոր Կառավարության հետ կապված ակնկալիքները, ինչպես նաև հաստատել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը ավելի մեծ հետևողականությամբ իրականացնելու ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, այդ թվում Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու հարցերին և կարևորել ընտրական գործընթացների նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացմանն ուղվված հրատապ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:

Minister of Justice discusses with EU representative several issues related to sector-specific reforms
Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan received the delegation led by Dirk Schuebel, Head of Division Eastern Partnership bilateral, European External Action Service.
The representative of the European Union congratulated Artak Zeynalyan on being appointed to the office of Minister of Justice and reaffirmed the EU's willingness to support Armenia's new government. According to him, the Dialogue on Human Rights Protection held the day before and the 9th meeting of the EU-Armenia Subcommittee held today serve as evidence of the fact that the EU supports the Armenian nation, not individuals or governments.
Minister Zeynalyan noted that the changes that took place in the Republic of Armenia have raised the level of responsibility of officials to meet the expectations of the people from the new Government, as well as confirmed the willingness of the Government of the Republic of Armenia to implement the international commitments assumed by the Republic of Armenia, including the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement concluded between Armenia and the European Union with more persistence.
During the meeting, the parties also touched upon the issues on making reforms in the judicial-legal sector and attached importance to the need to undertake urgent steps to increase public confidence in electoral processes.