Վարչական իրավախախտում կատարած անձինք կազատվեն վարչական ակտով նախատեսված տուգանքի գումարը և այն բռնագանձելու կապակցությամբ առաջացած կատարողական ծախսերը վճարելու պարտականությունից
24/05/2018
ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակված օրենքի նախագծով (https://www.e-draft.am/projects/919) նախատեսվում է մինչև 2018 թվականի հունվարի 1-ը ՎԻՎ որոշ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտում կատարած անձանց ազատել տուգանքի գումարը (չվճարած մասը), ինչպես նաև այն բռնագանձելու կապակցությամբ առաջացած կատարողական ծախսերը վճարելու պարտականությունից:
Այս նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ճանապարհային երթևեկության անվտանգության բնագավառում նշանակված տուգանքների մեծ թվով, որը, մի կողմից, չի նպաստում պետության կողմից իրավախախտումների կանխմանը ուղղված քաղաքականության արդյունավետ իրականացմանը, իսկ, մյուս կողմից, տուգանքների վճարումը, կապված հասցեատերերի սոցիալական վիճակով, շատ դեպքերում ունենում է բացասական հետևանքներ:

Persons having committed an administrative offence shall be released from the obligation of paying the amount of penalty provided for by the administrative act and enforcement expenses incurred related to levying the amount
24/05/2018
The draft Law developed by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia (https://www.e-draft.am/projects/919) provides that persons having committed an administrative offence provided for by some Articles of the Code on Administrative Offences till 1 January 2018 must be released from the obligations of paying the amount of the penalty (unpaid portion), as well as enforcement expenses incurred related to levying the amount.
The necessity of this initiative is conditioned by the large number of penalties imposed in the field of road traffic safety, which, on the one hand, does not contribute to effective implementation of the policy aimed at preventing offences by the State, and on the other hand, the payment of penalties, in terms of the social conditions of the addressees, has negative consequences in many cases.