Պարզաբանում՝ միջազգային տրիբունալում քննվող գործի վերաբերյալ
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը անդրադառնալով «Արին կապիտալ» ընկերության և սփյուռքահայ գործարար Էդմոն Խուդյանի վերաբերյալ 30.07.2018 թվականին «Առաջին լրատվական» կայքում տեղադրված հրապարակմանը՝ հայտնում է, որ միջազգային տրիբունալում քննվում է Էդմոն Խուդյանի կողմից իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող և աստղաբաշխական գումարների չափով Հայաստանի Հանրապետության դեմ ներկայացված պահանջը: Հայտնում ենք նաև, որ այդ կապակցությամբ ՀՀ կառավարության՝ ի դեմս ՀՀ արդարադատության նախարարության, կողմից իրականացված և ներկայումս իրականացվող գործողությունները ուղղված են միայն Հայաստանի Հանրապետության շահերը ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնում պաշտպանելուն, և համապատասխանում են ՀՀ օրենսդրությանը և նման գործերի քննության միջազգային պրակտիկային: Նշվածից ելնելով գտնում ենք, որ հրապարակման մեջ տեղ գտած որևէ անձին «մաքրել» կամ «հովանավորչությունը արդարացնել» որակումներն առնվազն անընդունելի են և չեն համապատասխանում իրականությանը:
Միաժամանակ հրապարկման մեջ տեղ գտած Հայաստանի Հանրապետության շահերի պաշտպանության գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ դիտարկումների կապակցությամբ հայտնում ենք, որ ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի վարույթում 2017 թվականի սեպտեմբերի 27-ին մուտքագրված ICSID No.ARB /17/36 արբիտրաժային գործով Հայաստանի Հանրապետության շահերը պաշտպանելու համար փաստաբանական, իրավաբանական ծառայությունները ձեռք են բերվել «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին կետի 5-րդ ենթակետով նախատեսված ընթացակարգով, որի արդյունքները՝ բոլոր իրավասու գերատեսչությունների համաձայնեցման արդյունքում հաստատվել են ՀՀ կառավարության 23.11.2017թ. թիվ 1483-Ն որոշմամբ:
Հարկ է նաև նշել, որ Կոնցեռն դիալոգ փաստաբանական ընկերությունը չի հանդիսանում Հայաստանի Հանրապետության շահերը ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի վարույթում քննվող գործի շրջանակներում կնքված պայմանագրի կատարող կողմ, այլ համաձայն նույն պայմանագրի՝ Կատարող CMS Hasche Sigle (նստավայրերը՝ Գերմանիա և Հոնգ Կոնգ) իրավաբանական ընկերության համախորհրդատուն է և Կառավարության կողմից Կոնցեռն դիալոգ ընկերությանը քննարկվող գործի շրջանակներում որևէ գումար երբևէ չի վճարվել:
Անդրադառնալով հրապարակման վերջում տեղ գտած առաջարկին՝ հայտնում ենք, որ ՀՀ կառավարությունը և արդարադատության նախարությունը դիմումատուի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ խնդրի վերաբերյալ տեղի ունեցած քննարկումների շրջանակներում մշտապես հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը վեճը հաշտությամբ լուծելու վերաբերյալ, միաժամանակ պահանջելով ներկայացնել խնդրի լուծման խելամիտ առաջարկ:

Clarification of case under examination in international tribunal
The Ministry of Justice of the Republic of Armenia, touching upon the publication about Arin Capital & Investment Corporation and Diaspora Armenian businessman Edmond Khudyan posted on 1in.am on 30 July 2018, informs that an international tribunal is examining the claim filed by Edmond Khudyan against the Republic of Armenia that has nothing to do with the reality and is in astronomical amounts. We also inform that, in relation to this, the actions carried out and currently being carried out by the Government of the Republic of Armenia, namely the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, are only aimed at protecting the interests of the Republic of Armenia at the International Centre for Settlement of Investment Disputes and comply with the legislation of the Republic of Armenia and international practice for the examination of such cases. Based on the above-mentioned, we consider that the statements "clean" a certain person or "justify protectionism" of a certain person — included in the publication — are unacceptable and don't correspond to the reality, to say the least.
At the same time, as regards the observations concerning organising of the process for protection of the interests of the Republic of Armenia included in the publication, we inform that advocacy and legal services have been obtained through the procedure provided for by sub-point 5 of point 1 of Article 23 of the Law of the Republic of Armenia "On Procurement" for protection of the interests of the Republic of Armenia under arbitration case ICSID No.ARB /17/36 accepted by the International Centre for Settlement of Investment Disputes for proceedings on 27 September 2017, the results of which have been approved by Decision of the Government of the Republic of Armenia No 1483-N of 23 November 2017 as a result of reaching an agreement thereon with all the competent agencies.
It should also be mentioned that "Concern-Dialog" law firm is not a Contractor of the Contract concluded within the scope of the case on protection of the interests of the Republic of Armenia examined in the proceeding of the International Centre for Settlement of Investment Disputes, but according to the same Contract, it is the co-advisor of contractor CMS Hasche Sigle law firm (seats - Germany and Hong Kong), and no money has ever been paid to "Concern-Dialog" law firm by the Government within the scope of the case that is under consideration.
Touching upon the recommendation included in the last part of the publication, we inform that the Government of the Republic of Armenia and the Ministry of Justice have always expressed their willingness to settle the dispute through reconciliation within the scope of the discussions held in regard to the issue and with the participation of the representatives of the applicant, while requesting to submit a reasonable recommendation for settling the issue.