Արտակ Զեյնալյանը Իտալիայի Հակակոռուպցիոն մարմնի ղեկավարի հետ քննարկել է կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցեր
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը, Հռոմ կատարած այցի շրջանակում, նոյեմբերի 13-ին հանդիպել է Իտալիայի Հակակոռուպցիոն մարմնի ղեկավար Ռաֆայել Կանտոնեի հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը, կոռուպցիայի կանխարգելմանը, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն մարմնի լավագույն մոդելին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Իտալիայի հակակոռուպցիոն քաղաքականության փորձին ծանոթանալու նպատակով հայաստանյան պատվիրակության ճանաչողական այցի կազմակերպման հնարավորություններին, ինչպես նաև կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերով համագործակցությունը զարգացնելուն ուղղված հարցերին:

Artak Zeynalyan discusses issues on fight against corruption with the President of Italy’s National Anti-Corruption Authority
On 13 November, during a visit to Rome, Acting Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan met with President of the National Anti-Corruption Authority of Italy Raffaele Cantone.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Italy Victoria Baghdasaryan and Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Suren Krmoyan were also present at the meeting.
A number of issues related to the anti-corruption policy, prevention of corruption, as well as the best model of an anti-corruption authority were discussed during the meeting.
The parties also touched upon the opportunities for organising the cognitive visit of the Armenian delegation for the purpose of getting acquainted with the Italian experience of the anti-corruption policy, as well as issues on enhancing co-operation in the prevention of corruption.