Արտակ Զեյնալյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողին
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը նոյեմբերի 15-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Խաղաղ հավաքների և միություններ կազմելու իրավունքի հարցերով հատուկ զեկուցող Կլեման Նյալեցոսի Վուլեին:
Նախարարի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության ներկայիս մակարդակը և կարևորել հատուկ զեկուցողի այցը Հայաստան՝ երկրում տեղի ունեցող զարգացումներին ծանոթանալու և համագործակցության խորացման հնարավորությունները քննարկելու համատեքստում:
Կլեման Նյալեցոսի Վուլեն շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Զեյնալյանին ընդունելության համար և ներկայացրել իրենց կառույցին հետաքրքրող հարցերը, որոնք հիմնականում վերաբերել են քաղաքացիների խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքի իրացմանը, դատական համակարգի անկախությանը, դատարանների նկատմամբ հասարակության վստահության վերականգնմանն ուղղված միջոցառումներին, քաղհասարակության մասնակցությանը որոշումների կայացման հարցում:
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարը, անդրադառնալով հյուրի բարձրացրած հարցերին, նշել է, որ այս Կառավարության նպատակներից մեկը մարդու հիմնարար, Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքների ապահովումն է և, որպես օրինակ, ընդգծել այս ընթացքում տեղի ունեցած մի շարք խաղաղ հավաքների մասնակիցների նկատմամբ իշխանության դրսևորած բարձր հանդուրժողականությունը:
Խոսելով դատական համակարգի անկախությունից՝ Արտակ Զեյնալյանը նշել է, որ նախորդ գործադիր իշխանությունը մեծ ազդեցություն է ունեցել դատական իշխանության նկատմամբ, լայն կիրառում է ունեցել այսպես կոչված «հեռախոսային արդարադատությունը»: «Մեր Կառավարությունն իր պաշտոնավարման առաջին իսկ օրվանից հայտարարել է, որ որևէ դատավոր պատվեր չի ստանալու: Դատավորներն ազատ են վարչապետից ու արդարադատության նախարարից հանձնարարականներ ստանալու պարտականությունից»,- նշել է նախարարի պաշտոնակատարը: Այդ համատեքստում Արտակ Զեյնալյանը կարևորել է նաև Էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում շարունակաբար ներդրվող ծրագրերը՝ ուղղված պետության գործունեության թափանցիկության ապահովմանը, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը և այլն:
Անդրադառնալով որոշումների կայացման փուլում քաղհասարակության մասնակցությանը՝ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ, ի թիվս այլ քայլերի, որոնցից մեկը նախարարներին կից գործող հասարակական խորհուրդներն են, պետությունը նաև էլեկտրոնային մի շարք գործիքներ է ներդրել՝ ապահովելու քաղհասարակության մասնակցությունը իրավական ակտերի մշակման փուլում:
ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողը բարձր է գնահատել Կառավարության դիրքորոշումը դատավորների անկախության ապահովման հարցում՝ նշելով, որ դրանով Կառավարությունը երաշխավորում է երկրում իրավունքի գերակայությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար իրականացվող աշխատանքների ընթացքն ու համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

On 15 November, Acting Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan received UN Special Rapporteur on the Rights to Freedom of Peaceful Assembly and of Association Clément Nyaletsossi Voule.
The Acting Minister highly appreciated the current level of co-operation with the UN and attached importance to the visit of the Special Rapporteur to Armenia in the context of getting acquainted with the developments taking place in the country and discussing the possibilities for deepening of the co-operation.
Clément Nyaletsossi Voule expressed gratitude to Artak Zeynalyan for the reception and presented the issues of interest of their institution, which were mainly related to exercise of the right to freedom of peaceful assembly of citizens, the independence of the judiciary, the measures aimed at restoring public confidence in courts and the participation of civil society in decision-making processes.
Touching upon the issues raised by the guest, the Acting Minister of Justice noted that one of the purposes of this Government is to ensure the fundamental human rights guaranteed by the Constitution and, as an example, he emphasised the high level of tolerance demonstrated by the authorities towards the participants of a number of peaceful assemblies held during this period.
Talking about the independence of the judiciary, Artak Zeynalyan noted that the former government had a great influence on judicial authorities and the so-called "telephone justice" was widely practised. "From the very first day of its term of office, our Government declared that no judge would receive any orders. Judges are exempt from the obligation of receiving assignments from the Prime Minister and the Minister of Justice,” the Acting Minister noted. In this context, Artak Zeynalyan also attached importance to the projects that are being continuously introduced in the e-justice sector and are aimed at ensuring transparency of the state activities, reducing corruption risks, etc.
Touching upon the participation of civil society in the stage of decision-making, the Acting Minister noted that, in addition to other steps, one of which are public councils operating adjunct to Ministers, the State has also introduced a number of electronic tools for ensuring participation of civil society in the stage of development of legal acts.
The UN Special Rapporteur highly appreciated the position of the Government on the ensuring of independence of judges and noted that, with this, the Government guarantees rule of law in the country.
At the end of the meeting, the parties also discussed the process of activities that are being carried out for the fight against corruption and expressed willingness to deepen the co-operation.