Կբարելավվեն ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց կոմունալ-կենցաղային պայմանները
ՀՀ կառավարության այսօրվա որոշմամբ  270 միլիոն 858 հազար դրամ հատկացվեց Արդարադատության նախարարությանը՝ «Նուբարաշեն» և «Վարդաշեն»  քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող դատապարտյալների և կալանավորված անձանց բնակության կոմունալ-կենցաղային պայմանների բարելավման և անվտանգության համակարգերի հուսալիության մակարդակի բարձրացման համար:
ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ վերջին տասը տարիների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեից քրեակատարողական համակարգի պահպանման համար կապիտալ վերանորոգման նպատակով միջոցներ չէին հատկացվել: Նրա խոսքով՝ հատկացվող միջոցների արդյունքում կապիտալ կվերանորոգվեն «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի արտաքին և ներքին ջրամատակարարման ցանցը, ներքին ջրահեռացման համակարգը, էլեկտրալուսավորության ցանցը, ճաշարանը, սանհանգույցներն ու բաղնիքները, իսկ «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում կկառուցվեն արտաքին կոյուղու ցանց և 143 մ երկարությամբ արտաքին պարիսպ: Աշխատանքներ են կատարվելու նաև «Սևան» ՔԿՀ-ի արտաքին ջրահեռացման ցանց կառուցելու ուղղությամբ: Արտակ Զեյնալյանի խոսքով, նույնիսկ եթե այսօր սկսվի «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ին փոխարինող նոր քրեակատարողական հիմնարկի կառուցումը, այն կտևի տարիներ, իսկ այդ ընթացքում պետությունը պարտավոր է ապահովել պատշաճ պայմաններ ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց համար: Նախարարի պաշտոնակատարը վստահեցրեց, որ գնման գործընթացն իրականացվելու է թափանցիկ և արդյունավետ:

Living conditions to be improved for persons kept at penitentiary institutions
By the decision of the Government of the Republic of Armenia adopted today, AMD 270 million 858 thousand was allocated to the Ministry of Justice for improving the living conditions of the convicts and detained persons being kept at "Nubarashen" and "Vardashen" Penitentiary Institutions and for increasing the level of reliability of the security systems.
Acting Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan noted that, over the past ten years, no funds had been allocated from the State Budget of the Republic of Armenia for the purpose of capital repair for maintenance of the penitentiary system. According to him, the external and internal water supply network, the internal water disposal system, the electric lighting system, the cafeteria, the sanitary facilities and bathrooms of "Nubarashen" Penitentiary Institution will be capitally renovated, and an external sewerage network and a 143m long external wall will be built at "Vardashen" Penitentiary Institution through the funds that are being allocated. Works will also be carried out for the construction of an external water disposal system at "Sevan" Penitentiary Institution. According to Artak Zeynalyan, even if construction of a new penitentiary institution replacing "Nubarashen" Penitentiary Institution is launched today, it will take years to build it, and during that period, the State will be obliged to ensure proper conditions for persons being kept at penitentiary institutions. The Acting Minister assured that the procurement process would be transparent and effective.