Կայացել է Անչափահասների արդարադատության խորհրդի 2018 թվականի ամփոփիչ նիստը
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, Անչափահասների արդարադատության խորհրդի նախագահ Սուրեն Քրմոյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել Խորհրդի 2018 թվականի ամփոփիչ նիստը: Այն կազմակերպվել էր Արդարադատության նախարարության և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող «Բազմաոլորտային ազգային հարթակի ուժեղացում՝ ուղղված երեխաների հանդեպ բռնությունը վերջ դնելու գործողությունների պլանավորմանը, իրագործմանը և գնահատմանը» ծրագրի շրջանակում:
Սուրեն Քրմոյանը ողջունել է ներկաներին և ընդգծել, որ Անչափահասների արդարադատության խորհրդի տարեվերջյան նիստի օրակարգը հագեցած է: «Այսօր դատական իշխանության, իրավապահ համակարգի, գործադիր իշխանության և քաղհասարակության մեր գործընկերները ներկայացնելու են անչափահասների արդարադատության ոլորտում իրականացված նվաճումներն ու արձանագրված հաջողության պատմությունները»,- ասել է Սուրեն Քրմոյանը՝ գոհունակությամբ ընդգծելով, որ խորհրդի աշխատանքներին միացել են ոչ միայն դատական իշխանության, այլ առաջին անգամ մասնակցում են նաև Պաշտպանության և Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների ներկայացուցիչներ: Նախարարի տեղակալը նշել է նաև, որ 2018 թվականի ընթացքում Խորհուրդը ինտենսիվ է աշխատել, գրանցվել են բազմաթիվ հաջողություններ, թե՛ երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում օրենսդրական ակտերի ընդունման, թե՛ գործնական մեխանիզմների ստեղծման և թե՛ նոր խնդիրների բացահայտման ուղղությամբ: Այնուհետև, խորհրդի անդամները ներկայացրել են 2018 թվականին իրենց գործունեության ոլորտներում երեխաների իրավունքների պաշտպանության բարելավման ուղղությամբ կատարած և առաջիկայում նախատեսվող աշխատանքները:
Փոխնախարար Քրմոյանը՝ արձագանքելով Քննչական կոմիտեի և դատական համակարգի ներկայացուցիչների՝ Դավիթ Թումասյանի և Ռուզաննա Բարսեղյանի զեկույցներին, նիստի մասնակիցներին տեղեկացրել է, որ 2019 թվականին Արդարադատության նախարարությունը պլանավորում է վիճակագրական գործիքի ներդրման աշխատանքներ, ինչը հնարավորություն կտա մեկտեղելու իրավապահ բոլոր մարմիններում առկա մեծածավալ վիճակագրական տվյալները: Սուրեն Քրմոյանը նշել է նաև Պրոբացիայի ծառայության կողմից դատարաններին առավել ընդգրկուն զեկույցներ ներկայացնելու կարողությունների զարգացման հնարավոր տարբերակների քննարկումը և ընդգծել վերասոցիալականացման ծրագրերի անհրաժեշտությունը՝ համաներմամբ կամ վաղաժամկետ ազատ արձակված անձանց կողմից կրկնահանցագործությունների ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով:

Council for Juvenile Justice holds concluding session of 2018
Today, the concluding session of 2018 of the Council for Juvenile Justice was held with the participation of Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia, Chairperson of the Council for Juvenile Justice Suren Krmoyan. The session was organised within the framework of the project "Strengthening of multi-sector national platform aimed at planning, implementing and assessing actions to put an end to violence against children", which is being jointly carried out by the Ministry of Justice and the United Nations Children's Fund.
Suren Krmoyan greeted the attendees and emphasised that the agenda for the year-end session of the Council for Juvenile Justice was full. "Today our colleagues of the judicial power, the law-enforcement system, the executive power and civil society are going to present the achievements made in the juvenile justice sector and the success stories," Suren Krmoyan said, highlighting with satisfaction the fact that representatives of the judicial power have joined the activities of the Council and that representatives of the Ministries of Defence and Emergency Situations are participating for the first time. The Deputy Minister also stated that, throughout 2018, the Council had worked intensively and recorded many successes in the areas of adoption of legislative acts on the protection of children's rights, creation of practical mechanisms and identification of new problems. Afterwards, the members of the Council presented the activities that they had completed to improve protection of children's rights in their respective spheres of activity in 2018 and the upcoming activities.
In response to the reports by representatives of the Investigative Committee and the judiciary Davit Tumasyan and Ruzanna Barseghyan, Deputy Minister Krmoyan informed the participants of the session that, in 2019, the Ministry of Justice is planning to introduce a statistical tool that will provide the opportunity to consolidate the existing large-scale statistical data of all law-enforcement authorities. Suren Krmoyan also mentioned the consideration of the possible options for capacity-building for the Probation Service to submit more comprehensive reports to courts and highlighted the need for re-socialisation programmes for the purpose of reducing the risks of recidivism on the part of persons released through amnesty or on parole.