Վիգեն Քոչարյանը Բրյուսելում մասնակցել է ԵՄ արևելյան գործընկերության առաջին պլատֆորմի հանդիպմանը
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում 2019թ. փետրվարի 19-ին մասնակցել է ԵՄ արևելյան գործընկերության «Պետական կառույցների հզորացում և լավ կառավարում» առաջին պլատֆորմի 19-րդ հանդիպմանը:
Վերջինի ընթացքում քննարկվել են ԱլԳ երկրներում, իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը, արդարադատության մատչելիության ապահովմանը, դատական որոշումների պարտադիր կատարման ամրապնդմանը, ընտանեկան բռնության և սեռական ոտնձգության դեմ պայքարին առնչվող հարցեր:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանն իր ելույթում ներկայացրել է «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության և ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» ՀՀ օրենքի հիմնական կարգավորումները, ինչպես նաև անդրադարձել է օրենքի արդյունավետ իրագործման հիմնահարցերին: Վիգեն Քոչարյանը խոսել է նաև ՀՀ կողմից 2018թ. հունվարին ստորագրված «Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի (Ստամբուլի կոնվենցիա) վավերացման գործընթացից:
Հանդիպման շրջանակում Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է մարդու իրավունքների ոլորտում ՀՀ հանձնառությունների կատարմանն ուղղված հնարավոր աջակցության հիմնահարցերը:

Vigen Kocharyan participates in the EU Eastern Partnership Platform 1 meeting in Brussels
On 19 February 2019, the delegation headed by Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan participated in the 19th Eastern Partnership Platform 1 on "Strengthening Institutions and Good Governance" of EU.
During the meeting, the discussions focused on the issues related to the strengthening of the rule of law, ensuring of access to justice, strengthening of binding execution of court decisions, fight against domestic violence and sexual abuse in Eastern Partnership countries.
In his speech, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan presented the main regulations of the Law of the Republic of Armenia "On prevention of violence in the family, protection of persons having been subjected to violence in the family and restoration of solidarity in family", as well as touched upon the main issues of effective implementation of the Law. Vigen Kocharyan also spoke about the process of ratification of the Council of Europe Convention "On preventing and combating violence against women and domestic violence (Istanbul Convention).
Within the scope of the meeting, main issues of possible assistance aimed at implementation of commitments assumed by the Republic of Armenia in the field of human rights were discussed with high-level representatives of the European Union and the Council of Europe.