Հայաստանն ընտրվել և ընդգրկվել է «Վերջ երեխայի սեռական առցանց շահագործմանը և բռնությանը» ծրագրի պիլոտային 3 երկրների շարքում
Մարտի 4-ին Ստրասբուրգում կայացել է Եվրոպայի խորհրդի «Վերջ երեխայի սեռական առցանց շահագործմանը և բռնությանը» ծրագրի ազգային համակարգողների խորհրդի առաջին հանդիպումը։ Վերջինի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն և քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության ներկայացուցիչ Արփինե Սարգսյանը։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է Ծրագրի նպատակը, քննարկվել են Ծրագրի հիմանական բաղադրիչները և դրանցից բխող գործողությունները: Ծրագրի նպատակն է զարգացնել երեխայի սեռական առցանց շահագործման և բռնության դեմ պայքարի ոլորտում շահառու պետությունների կարողությունները՝ ներպետական մակարդակում առկա խնդիրները վեր հանելու, դրանք քարտեզագրելու, դրանց լուծմանն ուղղված համապատասխան առաջարկներ ներկայացնելու, նշված պայքարի շրջանակում շահագրգիռ մարմինների համագործակցությունը խթանելու, իրավակիրառ մարմինների կարողությունները զարգացնելու, ինչպես նաև իրազեկման բարձրացմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնելու միջոցով։ Ըստ այդմ՝ շահառու պետությունները ներկայացրել են խնդրո առարկա ոլորտում իրենց առաջնահերթությունները և Ծրագրից բխող՝ կատարման ենթակա գործողությունները։
Քննարկման արդյունքներով Հայաստանի Հանրապետությունն ընտրվել է և ընդգրկվել Ծրագրի պիլոտային 3 երկրների շարքում։ Ի թիվս այլնի՝ որպես պիլոտային երկիր՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կստանա տեխնիկական աջակցություն ազգային օրենսդրությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու, իրավակիրառ մարմինների կարողությունները վերանայելու և հզորացնելու, այդ թվում՝ իրականացվող վերապատրաստման ծրագրերը կատարելագործելու առումով։

Armenia was selected and included among the 3 pilot countries for "End Online Child Sexual Exploitation and Abuse" Project
05/03/2019
On 4 March, the first meeting of the Project Steering Group of the Council of Europe Project "End Online Child Sexual Exploitation and Abuse" took place in Strasbourg. Within the framework of the latter, the Republic of Armenia was represented by representative from the Department for Drafting Anti-Corruption and Penitentiary Policies Arpine Sargsyan.
During the meeting, the objective of the Project was presented, the main components and actions deriving therefrom were discussed. The objective of the Project is to develop the capacities of beneficiary states in the field of the fight against online child sexual exploitation and abuse, by means of identifying the issues existing at the interstate level, mapping them, coming up with relevant recommendations aimed at their solution, promoting co-operation of interested bodies within the framework of the mentioned fight, developing capacities of law enforcement bodies, as well as implementing projects aimed at awareness raising. As a result, the beneficiary states presented their recommendations in the field under consideration and the actions deriving from the Project subject to implementation.
As a result of the discussion, the Republic of Armenia was selected and included in the list of the 3 pilot countries of the Project. Among other things, as a pilot country, Armenia will receive technical support for bringing the national legislation into international standards, reviewing and strengthening capacities of the law enforcement bodies, including improving the training programmes being implemented.