Մեկնարկել է «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագիրը
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր մասնակցել է «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագրի մեկնարկին, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ «Լավ կառավարման» համագործակցության շրջանակում:
Ծրագրի վերջնական նպատակն է Հայաստանում ամրապնդել դատական իշխանության անկախությունը, իրավական ընթացակարգերի արդյունավետությունը և արդարադատության մատչելիությունը, ինչպես նաև Հայաստանում ամրապնդել արբիտրաժի և հաշտարարության կիրառումը՝ Եվրոպայի խորհրդի չափորոշիչների և հանձնարարականների համապատասխան:
Նախարար Զեյնալյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակին միջոցառման համար և նշել, որ 2018 թվականի գարնանային իրադարձություններից հետո Հայաստանում դատաիրավական համակարգը թևակոխել է բարեփոխումների նոր շրջափուլ: «Հեղափոխությունից հետո վերացվեց դատավորների որոշումների կայացման վրա ազդեցություն ունենալու արատավոր պրակտիկան՝ այդպիսով բացառելով իշխանական կամ որևէ այլ օղակներից դատավորների գործունեությանն ապօրինի միջամտելու գործելակերպը»,- նշել է նախարարը և հավելել, որ այնումենայնիվ, Հայաստանի դատական իշխանության լիարժեք կայացման համար անհրաժեշտ են ինստիտուցիոնալ և համընդգրկուն բարեփոխումներ, որտեղ կապահովվի արդարության զգացումը և օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքը, կերաշխավորվի դատավորների ներքին և արտաքին անկախությունը, դատական իշխանության թափանցիկությունը և հաշվետվողականությունը: Արտակ Զեյնալյանի տեղեկացմամբ, այդպիսի բարեփոխումների իրականացմանն ուղղված հայեցակարգն այժմ լրամշակվում է Արդարադատության նախարարության և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խմբի կողմից: Խոսքը վերաբերում է 2019-2024 թվականների Դատական և իրավական բարեփոխումների ռազմավարության և դրանից բխող Գործողությունների ծրագրի նախագծին, որը ներառելու է միջոցառումներ դատարանների մատչելիության և արդյունավետության ապահովման ուղղությամբ՝ նորարարական լուծումների միջոցով արդարադատության համակարգի նպատակների իրացմանը նպաստելու համար:
Այս համատեքստում նախարար Զեյնալյանը նշել է, որ Եվրոպայի խորհրդի միջազգային փորձագետներն արդեն իսկ գնահատել են Դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի նախագիծը` վերլուծելով Ռազմավարության հիմնական նպատակները, թիրախները, գործողությունների իրականացման ժամանակահատվածը, ֆինանսական պարտավորությունները, ինչպես նաև Գործողությունների ծրագրում ներառված միջոցառումների համապատասխանությունը Եվրոպական միության Գնահատողական խմբի կողմից ներկայացված առաջարկություններին: «Մեծապես կարևորելով մեր գործընկերների կողմից իրականացված աշխատանքը՝ վստահ եմ, որ ներկայացված փաստաթղթում տեղ գտած առաջարկությունները կամրագրվեն Հայաստանի 2019-2024թթ. Դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրում»,- ասել է արդարադատության նախարարը և անդրադարձել նախորդ տարվա դեկտեմբերին ավարտված Եվրոպայի խորհրդի «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագրին ու դրա իրականացման ընթացքում արձանագրված մի շարք ձեռքբերումներին:
«Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակը, լինելով մեր երկրում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանն աջակցող կարևորագույն գործընկերներից մեկը, շարունակում է իր օժանդակությունը ցուցաբերել դատական և իրավական բարեփոխումների իրագործմանը: Այդ մասին է վկայում այսօր մեկնարկող «Աջակցություն Հայաստանում դատական բարեփոխումների իրականացմանը» նոր ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն է նպաստել Հայաստանում դատարանների անկախության, թափանցիկության և հաշվետվողականության ամրապնդմանը, դատարանների ու արդարադատության նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացմանը, դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթևացմանը»,- նշել է Արտակ Զեյնալյանը՝ կրկին շնորհակալություն հայտնելով Եվրոպայի խորհրդին մեր երկրում տեղի ունեցող արմատական բարեփոխումներին աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Ծրագրի մեկնարկին մասնակցել են նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության գլխավոր տնօրինության ղեկավար Քրիստոս Ջիակոմոպուլոսը, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը, Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, Արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը, այլք:

“Support to the Implementation of Judicial Reform in Armenia” Project launches
Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan participated in the launch of the “Support to the Implementation of Judicial Reform in Armenia” Project, funded by the European Union and the Council of Europe within the framework of co-operation in "Good Governance".
The ultimate goal of the Project is to strengthen the independence of the judiciary, the effectiveness of legal procedures and access to justice, as well as to enhance the application of arbitration and conciliation in Armenia, in accordance with the Council of Europe standards and recommendations.
Minister Zeynalyan expressed his gratitude to the Council of Europe Office in Armenia for the event and noted that after the events of the spring 2018, the judicial system in Armenia has entered into a new stage of reforms. "After the revolution, the malpractice of exerting influence on the rendering of decisions by judges was eliminated, thus, excluding the practice of unlawful intervention into the activities of the judges by state or any other circles," — the Minister noted and added that however, institutional and comprehensive reforms are needed for fully-fledged development of the judiciary in Armenia, where the sense of justice and the principle of equality of everyone before the law will be ensured, internal and external independence of judges, the transparency and accountability of the judiciary will be guaranteed. According to Artak Zeynalyan, the concept aimed at implementation of such reforms has been currently developing by the Working Group composed of the representatives from the Ministry of Justice and non-governmental organisations. This concerns the draft Judicial and Legal Reforms strategy for 2019-2024 and the Action Plan deriving therefrom, which will include measures for ensuring access to and efficiency of courts, with a view to contributing to the realisation of goals of the justice system through innovative solutions.
Within this context, Minister Zeynalyan noted that the international experts of the Council of Europe have already assessed the draft of Judicial and Legal Reforms Project, analysing the main goals, targets, time-period set for implementation of actions of the Strategy, financial liabilities, as well as compliance of measures included in the Action Plan to recommendations presented by the Assessment Group of the European [l1] Union. "Attaching great importance to the activities carried out by our counterparts, I am confident that the recommendations included in the submitted document will be stipulated in the Judicial and Legal Reform Programme of Armenia for 2019-2024," — the Minister of Justice said and touched upon the “Support to the Implementation of Judicial Reform in Armenia” Project of the Council of Europe completed in December of the previous year and a number of achievements recorded in the course of implementation thereof.
"The Council of Europe Office in Armenia, being one of the most important partners assisting in the implementation of reforms in the field of justice in our country, keeps on providing its support to the implementation of judicial and legal reforms. This is evidenced by the new “Support to the Implementation of Judicial Reform in Armenia” Project being launched today, the main goal of which is to contribute to the strengthening of independence, transparency and accountability of courts in Armenia, increasing of public confidence in courts and justice, reduction of overloading of courts," — Artak Zeynalyan noted, once again expressing his gratitude to the Council of Europe for providing assistance to radical reforms being implemented in our country.
Director General of the Directorate for General Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe Christos Giakoumopoulos, Chairperson of the Supreme Judicial Council Gagik Harutyunyan, Chairperson of the Court of Cassation Yervand Khundkaryan, Head of the Council of Europe Office in Yerevan Natalia Vutova, Chairperson of Chamber of Advocates Ara Zohrabyan, Rector of the Justice Academy Sergey Arakelyan and others participated in the launch of the Project as well.