Բարեփոխումներ հարկադիր կատարման ոլորտում՝ հօգուտ քաղաքացու
Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի՝ Կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացրած հարկադիր կատարման ոլորտում բարեփոխումների օրենսդրական փաթեթի նախագիծը հավանության է արժանացել գործադիրի կողմից:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքը 1998 թվականին ընդունելուց հետո Հայաստանի իրավական համակարգը կրել է բազմաթիվ ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ, որի արդյունքում Օրենքը պարունակում է մի շարք թերություններ, հակասություններ, ինչպես նաև չի համապատասխանում Սահմանադրական դատարանի, Վճռաբեկ դատարանի որոշումների և ՄԻԵԴ վճիռների հիման վրա ձևավորված պրակտիկային, իսկ իրավական բացերի արդյունքում Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը բախվում է բազմաթիվ գործնական խնդիրների:
Նախարար Զեյնալյանի խոսքով՝ ներկայացված նախագծերով նախատեսվել են հիմնական լուծումներ, որոնք վերաբերում են կատարողական թերթ տալու դիմումի մերժումը բողոքարկման ենթարկելու հնարավորության ստեղծմանը, կատարողական թերթ տրամադրելու գործընթացում դատական ակտի կամովին կատարմանը նպաստող մեխանիզմի ներդրմանը, ծանուցման հարցում առաջնությունը էլեկտրոնային ծանուցմանը տալուն և այլն:
Մասնավորապես,
1. Ներկայում, երբ պարտատերերը կատարողական թերթ տալու դիմում են ներկայացնում դատարան, դատարանները իրենց գրությամբ մերժում են կատարողական թերթի տրամադրումը, սակայն անձինք հնարավորություն չեն ունենում բողոքարկելու դատարանի նման գրությունները: Այս խնդրի լուծման նպատակով սահմանվել են կատարողական թերթ տալու դիմումը մերժելու վերաբերյալ կարգավորումներ և նախատեսվել է, որ կատարողական թերթ տալու դիմումի մերժումը ենթակա է բողոքարկման:
2. Սահմանվել են կատարողական թերթ տրամադրելու գործընթացում դատական ակտի կամովին կատարմանը նպաստող մեխանիզմ, ըստ որի՝ քաղաքացին ևս մեկ անգամ հնարավորություն կունենա ակտը առանց հարկադիր կատարողի միջամտության կատարի և չկրի կատարողական ծախսերի բեռը:
3. Վերանայվել են ծանուցման վերաբերյալ կարգավորումները, որոնցով առաջնությունը հիմնականում տրվել է էլեկտրոնային ծանուցմանը: Դրանով նախատեսվում է կրճատել փոստային առաքումների վրա ծախսվող գումարները[1] և ծանուցումները դարձնել առավել արագ և արդյունավետ:
4. Սահմանվել են կարգավորումներ, ըստ որի՝ եթե պարտապանը մասնակի կատարում է իր պարտավորությունը կամ եթե արգելանքը ակնհայտ չի համապատասխանում անձի պարտավորության չափին, ապա հարկադիր կատարողը համապատասխան չափով հանում է արգելանքը: Այսինքն՝ վերջապես ստեղծվում են այն իրավական հիմքերը, որոնք թույլ կտան վերացնել մեր քաղաքացիներին պատճառվող անհարկի անհարմարությունները:
5. Կատարողական վարույթի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար սահմանվել է, որ պարտապանը նոր գույք ձեռք բերելու դեպքում պարտավոր է նոր հայտարարագիր ներկայացնել: Բացի այդ, եթե պարտապանը իր անունով գրանցման կամ հաշվառման ենթակա, սակայն չգրանցված կամ չհաշվառված գույք ունի, ապա հարկադիր կատարողը որպես պարտապանի ներկայացուցիչ պետք է կազմակերպի գույքի գրանցումը և հաշվառումը: Այս դրույթը կնպաստի գույքային բնույթի կատարողական թերթերի կատարողականությանը, քանի որ թույլ կտա հայտնաբերել լրացուցիչ գույքեր և գանձում տարածել դրանց վրա:
6. Ընդլայնվել է բռնագանձման ոչ ենթակա գույքի ցանկը և այդ ցանկում ներառվել են հաշմանդամների համար նախատեսված սարքավորումները, ձեռնարկատիրական գործունեության առարկա չհանդիսացող ընտանի կենդանիները և թռչունները, ինչպես նաև որպես սոցիալական աջակցություն տրամադրված գույքը և դրամական միջոցները:
7. Փաստաթղթաշրջանառությունը և դրանից բխող ծախսերը կրճատելու նպատակով ստեղծվել են հիմքեր, որ հետագայում Կառավարության որոշումներով հարկադիր կատարման ծառայության և այլ մարմինների միջև ներդրվեն էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգեր, ինչպես նաև ապահովել, որ հարկադիր կատարողի կողմից տարբեր մարմնիններին իրականացվող հարցումները և դրանց պատասխանները լինեն էլեկտրոնային եղանակով:
Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նշված խնդիրներնժը պահանջում են հրատապ լուծումներ, նախագծերի փաթեթը ճանաչվել է անհետաձգելի:

Reforms in sphere of compulsory enforcement for citizens’ benefit
The draft legislative package for reforms in the sphere of compulsory enforcement — submitted by Minister of Justice Artak Zeynalyan during today's session of the Government — has been approved by the executive body.
The Minister informed that, upon adoption of the Law "On compulsory enforcement of judicial acts" in 1998, the legal system of Armenia has undergone many institutional changes, as a result of which the Law has a number of flaws and contradictions and does not comply with the practice established based on the decisions of the Constitutional Court, the Court of Cassation and the ECHR, and due to those legal gaps, the Compulsory Enforcement Service faces many practical problems.
According to Minister Zeynalyan, the submitted package has provided for the main solutions that concern the creation of the possibility to appeal rejection of the application on issuing a writ of execution, the introduction of mechanisms contributing to voluntary enforcement of a judicial act in the process of issuing a writ of execution, giving preference to electronic notification in regard to notifications, etc.
In particular:
1. Currently, when creditors submit an application on issuance of a writ of execution to the court, courts reject issuance of the writ of execution with a letter, but persons do not have the opportunity to appeal such letters of the court. To solve this issue, regulations for rejecting an application on issuance of a writ of execution have been established and it has been provided that rejection of an application on issuance of a writ of execution is subject to appeal.
2. A mechanism contributing to voluntary enforcement of a judicial act in the process of issuing a writ of execution has been established; based on the mechanism, a citizen will have another opportunity to execute the judicial act without intervention of a compulsory enforcement officer and not bear the burden of costs.
3. Regulations for notification have been revised; according to those regulations, the main priority has been given to electronic notification. This envisages reducing the funds spent on postal deliveries [1] and making notifications faster and more efficient.
4. Regulations have been established; according to those regulations, if a debtor partially fulfils his or her obligation or if the attachment obviously does not correspond to the size of the obligation, the compulsory enforcement officer shall lift the attachment in the relevant size. This means that legal bases are finally being created to provide the opportunity to eliminate unnecessary inconveniences for our citizens.
5. To raise the level of efficiency of enforcement proceedings, it was been established that a debtor is obliged to submit a new declaration in case of acquiring new property. Besides, if the debtor has property subject to registration or record-registration in his or her name, but that property is not registered or record-registered, a compulsory enforcement officer, as the representative of the debtor, must organise the registration and
record-registration of the property. This provision will contribute to enforcement of the writs of execution of property nature, as it will provide the opportunity to identify additional properties and levy charges on them.
6. The list of properties not subject to levy of execution has been expanded, and this list includes the equipment envisaged for disabled persons, for pets and birds that are not a subject of entrepreneurial activity, as well as property and other funds provided as social assistance.
7. With the purpose of reducing circulation of documents and the costs arising from reduction, grounds have been created to introduce electronic systems of circulation of documents between the Compulsory Enforcement Service and other bodies upon the decisions of the Government in the future and to ensure that the inquiries of compulsory enforcement officers to different bodies and the responses to those inquiries are made and given electronically.
At the same time, taking into consideration the fact that the mentioned issues require urgent solutions, the package of draft laws was recognised as exigent.