Արտակ Զեյնալյան. «Կալանքը պետք է լինի բացառություն և ոչ թե կանոն»
Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր Քննչական կոմիտեում մասնակցել է ՄԻԵԴ-ի և Հայաստանի վճռաբեկ դատարանի 2007-2017 թվականների արտահայտած իրավական դիրքորոշումներով մեկնաբանվող իրավադրույթների վերաբերյալ ուղեցույցի շնորհանդեսին:
Ուղեցույցը կազմել են Քննչական կոմիտեի նախագահ, ի.գ.թ. Հայկ Գրիգորյանը, Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Գևորգ Կոստանյանը և ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի իրավական ապահովման և վիճակագրության վարչության գլխավոր մասնագետ Անուշ Գասպարյանը:
Նախարարը շնորհավորել է հեղինակներին ձեռնարկի շնորհանդեսի կապակցությամբ, այնուհետ նշել, որ «անձի ազատության կանխավարկածն ապացուցման անհրաժեշտություն չունի» բանաձևը անձի կալանավորման հարցի քննարկման առանցքն է: Արտակ Զեյնալյանի խոսքով՝ այն տարիներ շարունակ կայուն նախադեպային իրավունքի միջոցով ամրագրվել է ինչպես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, այնպես էլ Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային իրավունքում: «Բարձր դատարանների իրավաբանությունը անհրաժեշտ և բավարար նախադրյալներ է ստեղծել կալանավորման ինստիտուտի ողջամիտ ու հավասարակշռված կիրառության համար: Պրակտիկան, ցավոք, դեռևս հակառակ պատկերն ունի»,- նշել է նախարար Զեյնալյանը՝ ավելացնելով, որ թեև Գլխավոր դատախազության կողմից հրապարակված վիճակագրական տվյալները ցույց են տալիս, որ 2017թ-ի համեմատ արձանագրվել է խափանման միջոց կալանավորման կիրառման միջնորդությունների նվազում` մոտ 4.9%` այն դեպքում, երբ մեղադրյալների թիվը մոտ 9.7%-ով աճել է, որը փաստում նաև Եվրոպայի խորհրդի քրեական վիճակագրության մասին ամենամյա զեկույցը, սակայն անելիքներ դեռ կան:
Արտակ Զեյնալյանը կարևորել է նման ուղեցույցերի մշակումը, բարձր գնահատել կատարված հսկայածավալ աշխատանքը և հույս հայտնել, որ այն կհամալրի քննիչների, դատախազների և դատավորների, ինչպես նաև՝ փաստաբանների, իրավապաշտպանների, լրագրողների մասնագիտական գրադարանը, ավելին՝ կծառայի իր նպատակին և ուղեցույց կդառնա կալանավորման հարցի քննարկման և դրա վերաբերյալ որոշում կայացնելու ժամանակ:
«Կալանավորումը պատժի տարրեր չի պարունակում. այն պատշաճ վարքագծի ապահովման միջոց է: Այնուամենայնիվ, իր կատարման խստությամբ կալանավորումը չի զիջում ազատությունից զրկելու ձևով կիրառվող պատժատեսակներին, ուստի, Արդարադատության նախարարությունը, կարևորելով կալանավորված անձանց երաշխավորված իրավունքների ապահովումը, հաջորդաբար իրականացրել և շարունակում է իրականացնել բարեփոխումներ»,- ընդգծել է նախարարը և ներկայացրել դրանցից մի քանիսը:
- Երևանի 4 և մարզերի 3 բժշկական կենտրոններ ունենալու են կալանավորների համար նախատեսված հատուկ բաժանմունքներ:
- Մերձավոր ազգականների հետ կարճատև տեսակցության հնարավորություն չունեցող, ինչպես նաև օտարերկրյա քաղաքացի հանդիսացող կալանավորված անձանց տեսակցության իրավունքի իրացումն ապահովելու նպատակով, կարճատև տեսակցության փոխարեն, ամսվա ընթացքում երկու անգամ մինչև 20 րոպե տևողությամբ տեսազանգից օգտվելու հնարավորություն է ընձեռվել:
- Ազգային ժողովի Պետաիրավական հանձնաժողովի քննարկման է ներկայացվել «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու նախագիծը, որի համաձայն՝ միայն մերձավոր ազգականների հետ համատեղ բնակվելու իրավունքով երկարատև տեսակցություն կտրամադրվի երկու ամսվա ընթացքում առնվազն մեկ անգամ` մինչև երեք օր տևողությամբ: Նույն նախագծով սահմանվում է, որ երկարատև տեսակցություն կտրամադրվի նաև կալանավորված անձի հետ ամուսնության մեջ չգտնվող այն անձի հետ, որի հետ կալանավորված անձն ունի համատեղ երեխա: Կալանավորված անձի խնդրանքով երկարատև տեսակցությունը կարող է փոխարինվել կարճատև տեսակցությամբ:
- ՄԻՊ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում բացառվելու է քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կալանավորված անձին մերձավոր ազգականի և օրինական ներկայացուցչի հետ առանց հիմնավոր պատճառաբանության (կամ կամայական կերպով) տեսակցությունն արգելելու պրակտիկան:
- Կալանավորված ՀՀ քաղաքացիները իրավունք կունենան ազատազրկման վայրում գտնվելիս ստանալ ժամանակավոր վկայական, որը թույլ կտա նրանց իրականացնել քաղաքացիաիրավական գործարքներին մասնակցելու իրենց իրավունքը:
Նախարարի խոսքով՝ նշված բարեփոխումներից բացի՝ Արդարադատության նախարարությունը կարևորում է Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունումը, որում ամրագրված են կալանավորմանն այլընտրանք հանդիսացող խափանման այլ միջոցներ՝ այդ թվում նաև էլեկտրոնային հսկողության սարքավորումների կիրառում: «Մեր բոլորի ջանքերը միտված են մի վերջնարդյունքի, որ կալանավորումը կիրառվի իսկապես բացառիկ դեպքերում, երբ հնարավոր չէ այլ միջոցներով ապահովել անձի պատշաճ վարքագիծը քրեական վարույթի ընթացքում»,- ասել է Արտակ Զեյնալյանը և հավելել, որ պետք է սկսենք կյանքի կոչել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքում ամրագրված պահանջն այն մասին, որ կալանքը պետք է լինի բացառություն և ոչ թե կանոն:

Artak Zeynalyan: "Detention must be the exception and not the rule"
Today, Minister of Justice Artak Zeynalyan participated at the Investigative Committee in the presentation of the Guide on legal provisions interpreted by the legal positions expressed by the ECHtR, and the Court of Cassation of the Republic of Armenia in 2007-2017.
The Guide was drawn up by Hayk Grigoryan, Chairperson of the Investigative Committee, PhD in Law, Gevorg Kostanyan, Doctor of Law and Anush Gasparyan, Chief Specialist at the Division of Legal Support and Statistics of the Department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia.
The Minister congratulated the authors on the presentation of the manual and noted that the formula "presumption of liberty of a person does not need to be proven" is the axis of discussion of the issue regarding detention of a person. According to Artak Zeynalyan, it has been stipulated through consistent case-law for years both in the case-law of the European Court of Human Rights and that of the Cassation Court. "The law of high courts has created necessary and sufficient prerequisites for reasonable and balanced application of the institution of detention. Unfortunately, in practice, it’s just the opposite," - Minister Zeynalyan noted, adding that although the statistical data published by the Prosecutor General's Office shows that, compared with 2017, about 4.9% reduction of motions for imposing detention as a measure of restraint was recorded, when the number of the accused increased by about 9.7%, which is also proven by the Council of Europe Annual Penal Statistics; however, there are still a lot to do.
Artak Zeynalyan attached importance to the elaboration of such guides, highly appreciated the large-scale work having been carried out and expressed hope that it would replenish the professional library of investigators, prosecutors and judges, as well as advocates, human rights defenders, journalists; moreover, it would serve its goal and become a guide in the course of discussing the issue of detention and taking a decision thereon.
"Detention does not contain elements of punishment; it's a means of ensuring proper conduct. However, according to the severity of its execution, detention does not cede to the types of punishment being imposed in the form of deprivation of liberty; thus, attaching importance to ensuring guaranteed rights of detained persons, the Ministry of Justice has successively carried out and continues to carry out reforms,"- the Minister emphasised and presented some of them.
●      4 medical centres in Yerevan and 3 in marzes will have special units envisaged for detainees.
●      With a view to ensuring the exercise of the right of visit of detained persons not having an opportunity to have a short visit with their next of kin, as well as those being foreign citizens, detained persons, instead of a short visit, were granted an opportunity to have a video call for up to 20 minutes twice a month.
●      The draft Law of the Republic of Armenia "On making amendments and supplements to the Law of the Republic of Armenia "On treatment of arrestees and detainees" was submitted to the Standing Committee on State and Legal Affairs for discussion, according to which only with the right of co-habitation with the next of kin, long-term visit with a duration of up to three days will be granted at least once every two months. The same draft prescribes that a long-term visit will also be granted to the person, who is not in a marriage with a detained person, but has a common child therewith. At the request of the detained person, a long-term visit may be replaced with a short-term visit.
●      As a result of effective co-operation with the Human Rights Defender, the practice of prohibiting — by the body conducting criminal proceedings without a good reason (or arbitrarily) — detained persons to have a visit with a next of kin and a legal representative will be ruled out.
●      Detained citizens of the Republic of Armenia will have the right to receive a temporary certificate while being held in detention facilities, which will allow them to exercise their right to participate in civil law transactions".
According to the Minister, apart from the mentioned reforms, the Ministry of Justice attaches importance to the adoption of the new Criminal Procedure Code, where other measures of restraint alternative to detention, including also application of electronic monitoring devices, are stipulated. "The efforts of all of us are aimed at applying detention really in exceptional cases, when it is impossible to ensure by other means the proper conduct of a person in the course of criminal proceedings," — Artak Zeynalyan said and added that we must start to bring the requirement stipulated by the case-law of the European Court into life that detention must be the exception and not the rule".