ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի համանախագահությամբ Բրյուսելում կայացել է ՀՀ-ԵՄ ենթակոմիտեի հերթական նիստը
09/04/2019
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանի համանախագահությամբ ապրիլի 9-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Արդարադատության, ազատության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության հարցերով ՀՀ-ԵՄ ենթակոմիտեի հերթական՝ տասներորդ նիստը։ ՀՀ միջգերատեսչական պատվիրակության կազմում ընդգրկված են եղել ՀՀ արդարադատության և արտաքին գործերի նախարարությունների, ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ գլխավոր դատախազության և Միգրացիոն պետական ծառայության ներկայացուցիչները։
Բացելով նիստը՝ ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Վիգեն Քոչարյանը կարևորել է ՀՀ-ԵՄ միջև երկխոսության և առկա համագործակցության զարգացումը, այդ թվում ՀՀ և ԵՄ-ի միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում: Վ.Քոչարյանը անդրադարձել է նաև տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման շրջանակներում եվրոպական կողմի հետ ձևավորված սերտ համագործակցության խորացմանը:
Վիգեն Քոչարյանը, ներկայացնելով արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները, կարևորել է մշակման փուլում գտնվող Դատական և իրավական բարեփոխումների ռազմավարության և Գործողությունների ծրագրի ընդունումը: Արդարադատության փոխնախարարը շեշտել է նաև իրավական փոխօգնության ու դատական համագործակցության բնագավառում ծավալված երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև միգրացիայի և շարժունակության, վիզաների դյուրացման և ռեադմիսիայի վերաբերյալ պայմանագրերի իրականացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հանցագործությունների կանխարգելման, կիբերհանցագործության դեմ պայքարի և անձնական տվյալների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
ԵՄ պատվիրակությունը ղեկավար Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Արևելյան գործընկերության երկրների բաժնի ղեկավար Ռիչարդ Թիբբելսը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը խորացնելու և ընդլայնելու Հայաստանին ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության տրամադրումը՝ ուղղված իրավունքի գերակայության ամրապնդման, անվտանգության ապահովման, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակներում ՀՀ կողմից բարեփոխումների հետևողական իրականացմանը:
Հանդիպման արդյունքում ամրագրվել են կողմերի փոխհամաձայնեցված գործառնական եզրակացությունները, որոնց իրագործման ընթացքը կդիտարկվի հաջորդ նիստի ընթացքում, որը կկայանա հաջորդ տարի Երևանում:

Regular meeting of EU-Armenia Sub-Committee is held under the co-chairmanship of Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan in Brussels
09/04/2019
On 9 April, the tenth regular meeting of the EU-Armenia Cooperation Subcommittee on Justice, Freedom and Security was held in Brussels under the co-chairmanship of Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan. The inter-agency delegation of the Republic of Armenia included representatives from the Ministries of Justice and Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Police of the Republic of Armenia, the Prosecutor General's Office and the State Migration Service of the Republic of Armenia.
Declaring the meeting opened, Head of the delegation of the Republic of Armenia Vigen Kocharyan attached importance to the development of the dialogue and existing co-operation between the Republic of Armenia and the European Union, including within the scope of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. V. Kocharyan also touched upon the deepening of close co-operation established with the European party within the scope of implementation of reforms in different sectors.
Presenting the reforms in the justice sector, Vigen Kocharyan attached importance to the adoption of the Strategy for Judicial and Legal Reforms and the Action Plan, which are in the stage of development. The Deputy Minister of Justice also stressed the need for the deepening of bilateral and multilateral co-operation in the field of mutual legal assistance and judicial co-operation.
Several issues related to the implementation of the agreements on migration and mobility, visa facilitation and readmission, the fight against corruption, crime prevention, the fight against cybercrime and personal data protection were also discussed during the meeting.
Head of the EU delegation, Head of the Division for bilateral relations with Eastern Partnership countries at the European External Action Service Richard Tibbels reaffirmed the willingness of the European Union to deepen and expand provision of financial and technical assistance to Armenia for consistent implementation of reforms by the Republic of Armenia within the scope of strengthening of the rule of law, ensuring of security, reforms in the justice sector and the fight against corruption.
The operational conclusions mutually agreed upon by the parties were stipulated after the meeting, and the course of implementation of the conclusions will be considered during the next meeting to be held next year in Yerevan.