Արդարադատության նախարարն ընդունել է հակակոռուպցիոն ոլորտի միջազգային փորձագետների
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր ընդունել է Երևանում կայանալիք Հակակոռուպցիոն միջազգային համաժողովի կազմակերպիչ, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ, «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի ղեկավար Կարեն Զադոյանին, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հակակոռուպցիոն փորձագետներ Անգա Թիմիլսինային, Աիդա Արությունովային և Համաշխարհային բանկի գողացված ակտիվների վերականգնման նախաձեռնության համակարգողի տեղակալ Շերվին Մաջլեսսիին: Նշենք, որ փորձագետները Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու ապրիլի 17-ին մեկնարկող «ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը` միջազգային փորձի ներքո» կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն փորձագիտական միջազգային երկօրյա համաժողովին: Այն կազմակերպվում է ՀՀ արդարադատության նախարարության, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Հայաստանի ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի կողմից՝ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի շրջանակում և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ու Միջազգային մասնավոր ձեռնարկությունների կենտրոնի հետ համագործակցությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչիկյանը, Հայաստանում ՄԱԶԾ, կառավարման և IBM բաժնի ղեկավար Ալլա Բակունցը, Հայաստանում ՄԱԶԾ քաղաքականության գծով խորհրդական Դավիթ Հարությունյանը, այլք:
Կարեն Զադոյանը շնորհակալություն է հայտնել արդարադատության նախարարին հակակոռուպցիոն միջազգային համաժողովից առաջ փորձագիտական խմբի հետ հանդիպելու համար և նշել, որ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան և ՔՀԿ-ների հակակոռուպցիոն կոալիցիան անելու են առավելագույնը համերաշխության, համագործակցության և կոնսենսուսի վրա հիմնված Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարություն ունենալու համար:
Նախարար Զեյնալյանը նշել է, որ Կառավարությունը վճռական է՝ նյութականացնելու հեղափոխությամբ ձերքբերված ոչ նյութական արժեքը: «Մենք պատրաստ ենք մեր ուժերի ներածին չափով համագործակցել ձեզ հետ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում առավելագույն գիտելիք և փորձ քաղելու համար»,- նշել է Արտակ Զեյնալյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են համաժողովում քննարկվելիք թեմաներին, մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն անկախ մարմնի տեսակին, ապօրինի ճանապարհով ձեռքբերված ակտիվների վերադարձման ինստիտուտի ներդրման միջազգային փորձին, հակակոռուպցիոն կրթությանը և այլ հարցերի:

Minister of Justice receives international experts in anti-corruption field
Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan received the organiser of the International Anti-Corruption Conference to be held in Yerevan, President of the Armenian Lawyers' Association, the “Commitment to Constructive Dialogue” Project Manager Karen Zadoyan, anti-corruption experts of the United Nations Development Programme Anga Timilsina, Aida Arutyunova and Deputy Coordinator of the World Bank’s Stolen Asset Recovery Initiative Shervin Majlessi. Let us mention that the experts arrived in Yerevan to participate in the two-day Government-Civil Society International Expert Conference entitled "The Republic of Armenia Anti-Corruption Strategy under International Experience" to be launched on 17 April. The conference is organised by the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, the Armenian Lawyers' Association and the CSO Anti-Corruption Coalition within the framework of the “Commitment to Constructive Dialogue” project (funded by the European Union) and in co-operation with the United Nations Development Programme and the Center for International Private Enterprise.
Deputy Minister of Justice Tigran Khachikyan, Head of Management and IBM department of UNDP Armenia Alla Bakunts, Policy Adviser of UNDP Armenia Davit Harutyunyan and others also participated in the meeting.
Karen Zadoyan expressed gratitude to the Minister of Justice for meeting with the expert group before the International Anti-Corruption Conference and noted that the Armenian Lawyers' Association and the CSO Anti-Corruption Coalition will do their best to have a new Anti-Corruption Strategy based on solidarity, co-operation and consensus.
Minister Zeynalyan noted that the Government is determined to materialise the intangible value that was obtained through the revolution. "We are ready to co-operate with you as much as we can in order to gain maximum knowledge about and experience in the fight against corruption," Artak Zeynalyan noted.
During the meeting, the parties touched upon the topics to be discussed at the conference, particularly the type of independent anti-corruption body, international experience in introducing the institution of returning illegally acquired assets, anti-corruption education and other issues.