Արդարադատության նախարար. «E-court համակարգի գործարկման արդյունքում դատարանները կներկայանան նոր, հեղափոխական մոդելով»
Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր մասնակցել է «Դատական գործերի փաստաթղթերի թվայնացում և էլեկտրոնային դատարանների համակարգի ներդրում Հայաստանի Հանրապետությունում» ծրագրի ավարտական միջոցառմանը: Վերջինին մասնակցել են նաև ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին, Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, դատավորներ, այլք: Ծրագիրն իրականացվել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսական աջակցությամբ՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության «Դատաիրավական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ»-ի կողմից՝ Բարձրագույն Դատական Խորհրդի հետ սերտ համագործակցությամբ: Ծրագրի շրջանակում ստեղծվել է E-court համակարգը։
Նախարար Զեյնալյանը, կարևորելով ժամանակի հրամայականը բավարարող էլեկտրոնային համակարգերի ստեղծումը, նշել է, որ այդ առումով Արդարադատության նախարարությունը դրական փորձառություն ունի. դեռևս 2008 թվականից Նախարարության կողմից մշակվել և ներդրվել են մեկ տասնյակից ավելի էլեկտրոնային համակարգեր: «Էլեկտրոնային դատարան համակարգն այն համարձակ նորարարությունն է, որ Արդարադատության նախարարությունը նախաձեռնեց ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համատեղ: Ծրագրի գործարկման արդյունքում ակնկալում ենք, որ դատարանները կներկայանան նոր հեղափոխական մոդելով, մասնավորապես, կիրականացվեն մի շարք բարեփոխումներ»,- ասել է Արտակ Զեյնալյանը՝ այդ շարքում կարևորելով քաղաքացիական գործերով էլեկտրոնային հայցադիմում ներկայացնելու հնարավորության ստեղծումը, մեկ ատյանի դատարանից մյուս ատյանի դատարան գործը էլեկտրոնային եղանակով փոխանցելու հնարավորությունը, դատարանների ներքին փաստաթղթաշրջանառության անցումը էլեկտրոնային եղանակի, էլ. եղանակով գործի բոլոր նյութերին ծանոթանալու տեխնիկական հնարավորությունը, Էլեկտրոնային ծանուցումների համակարգի ներդրումը, որը թույլ կտա գործարկել դատարանների և կողմերի միջև էլեկտրոնային ծանուցման բոլոր հնարավորությունները, փաստաբանների էլեկտրոնային ռեեստրի ստեղծումն ու էլեկտրոնային դատարան համակարգի համակցումը բոլոր անհրաժեշտ էլեկտրոնային կառավարման համակարգերին: «Մենք գիտենք, որ ուշացած արդարադատությունը մերժված արդարադատություն է: Մենք պետք է ոչ միայն դատարան «մուտք գործելը» դարձնենք մատչելի, այլև այնտեղից «դուրս գալը», որպեսզի արագ վրա հասնի վեճի հանգուցալուծումը»,- նշել է արդարադատության նախարարը՝ հավելելով, որ ծրագրեր են իրականացվում դատարանները բեռնաթափելու նպատակով: Նրա խոսքով՝ արդյունավետ կառավարման գիտակարգը հանգել է հետևյալ բանաձևին՝ 100 հազար բնակչի հաշվարկով պետք է լինի 21 դատավոր, իսկ այսօր Հայաստանում դրանց թիվը 7-ն է, և Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդում եզրափակիչն է: Նախարարը նշել է, որ այս առումով դեռ անելիքներ կան:
Ծրագրի նպատակն է մշակել և ներդնել էլեկտրոնային դատարանների, այդ թվում՝ էլեկտրոնային հայցերի ներկայացման համակարգ, որը կապահովի առցանց հաղորդակցություն դատարանների և դատարանից օգտվողների միջև, կբարելավի դատական գործերի նյութերին և դատական տեղեկատվությանն առավել լայն հանրային հասանելիությունը, կնպաստի դատավարական գործընթացների դյուրացմանը, արագացմանը և ծախսերի նվազեցմանը: Ներկա փուլում նախատեսվում է հայցերի համակարգը ներդնել մեկ դատարանում՝ «Վճարման կարգադրություն» տեսակի գործերի մասով։ Թեստավորման արդյունքների հիման վրա համակարգը կբարելավվի և աստիճանաբար կներդրվի բոլոր դատարաններում`քաղաքացիական բոլոր վարույթներով: Այս կերպ հնարավոր է ապահովել գործող համակարգից նորին սահուն անցումը: E-court համակարգը զգալիորեն կբարձրացնի քաղաքացիների դատական տեղեկատվության մատչելիության մակարդակը, դատարանների հաշվետվողականությունը, դատական որոշումների կանխատեսելիությունը, դատական իշխանության նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացումը:

Minister of Justice: "Courts will be represented in a new revolutionary model as a result of the launch of the e-court system"
Today, Minister of Justice Artak Zeynalyan participated in the final event of the "Digitization of documents of court cases and introduction of an electronic courts system in the Republic of Armenia" project. Chairperson of the Supreme Judicial Council of the Republic of Armenia Gagik Harutyunyan, U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Lynne Tracy, Chairperson of the Chamber of Advocates Ara Zohrabyan, judges and others participated in the event. The project was implemented by the Judicial Projects Implementation Unit of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia with the financial assistance of the United States Agency for International Development and in close co-operation with the Supreme Judicial Council. The e-court system was created within the framework of the project.
Attaching importance to the creation of electronic systems meeting the imperative of the time, Minister Zeynalyan noted that the Ministry has positive experience with this regard; since 2008, the Ministry has been developing and introducing more than a dozen electronic systems. "The electronic court system is a daring innovation that the Ministry of Justice jointly initiated with the USAID. As a result of the launch of the project, we expect that courts will be represented in a new revolutionary model, particularly, a number of reforms will be implemented,” Artak Zeynalyan said, attaching importance, among them, to the creation of a possibility to submit an electronic statement of claim in civil cases, the possibility to electronically transfer a case from court of one instance to another, the transition from internal circulation of documents to electronic circulation of documents in court, technical possibility to electronically familiarise with all the materials of a case, introduction of an electronic notifications system that will enable the launch of all the possibilities of electronic notification between courts and parties, creation of an electronic registry of advocates and interfacing of the electronic court system with all the necessary electronic governance systems. "We know that justice delayed is denied justice. We must make available not only "access" to court, but also "exit" from court so that the dispute is resolved quickly,” the Minister of Justice noted, adding that projects aimed at unburdening courts are being implemented. According to him, the scientific discipline of effective governance has led to the following formula: 21 judges per 100,000 population, but today, in Armenia, there are 7 judges per 100,000 population, and Armenia is the finalist in the Council of Europe. The Minister noted that there are a lot of things to do with regard to this.
The goal of the project is to develop and introduce a system of electronic courts, including electronic system for submitting claims, which will ensure on-line communication between courts and those using the court, will improve wider public access to the materials of court cases and court information, and will help facilitate, accelerate and reduce the costs of procedural actions. Currently, it is expected to introduce the system of claims in one court in respect of the "payment order" type of cases. Based on the results of testing, the system will be improved and gradually introduced in all courts, in all civil proceedings. This will make it possible to ensure smooth transition from the current system to the new one. The e-court system will significantly raise the level of access of citizens to court information, the transparency of courts, the predictability of court decisions and increase in public confidence in the judicial power.