Աշխատանքային քննարկում՝ «Հայաստանում արբիտրաժի զարգացման հեռանկարները» թեմայով
Կարևորելով Հայաստանում արբիտրաժի զարգացումը և այս ոլորտում ձեռնարկված քայլերը, ինչպես նաև շահագրգիռ կառույցների մասնակցությունը ոլորտի զարգացման գործում՝ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 8-ին տեղի է ունեցել «Հայաստանում արբիտրաժի զարգացման հեռանկարները» թեմայով աշխատանքային քննարկում:
Փոխնախարարը, ողջունելով քննարկման մասնակիցներին, ընդգծել է, որ նման ձևաչափով մասնագիտական քննարկումը նպատակ ունի բացահայտելու ոլորտում մասնագիտացած ներկայացուցիչների կարծիքներն ու առաջարկները ոլորտի զարգացման համատեքստում, որոնց ամփոփումը հնարավորություն կընձեռի ստեղծել վստահելի, կենսունակ և արդյունավետ արբիտրաժային հաստատություն, ինչն էականորեն կբեռնաթափի դատական համակարգի ծանրաբեռնվածությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արբիտրաժային օրենսդրության կատարելագործման անհրաժեշտությունը, անդրադարձ է կատարվել ինստիտուցիոնալ և պրոֆեսիոնալ արբիտրաժային կենտրոնների ստեղծման հնարավորություններին, վեճի լուծման այլընտրանքային եղանակների զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև քննարկվել են «Ֆինանսական համակարգում արբիտրաժային հաստատության մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծի հիմնական ուղղությունները:
Հաջորդիվ, տեղի է ունեցել մասնակիցների դիտարկումների և առաջարկությունների քննարկում:
Հանդիպմանը մասնակցել են ներկայացուցիչներ՝ Բարձրագույն դատական խորհրդից, Կենտրոնական բանկից, Բանկերի միությունից, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունից, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից, ինչպես նաև փաստաբաններ, արբիտրներ, դասախոսներ, իրավաբանական ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններ, Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի ներկայացուցիչներ, ԱԺ պատգամավորներ, այլք:

Working discussion on ''Prospects for Development of Arbitration in Armenia''
Attaching importance to the development of arbitration in Armenia and the steps undertaken in this sector, as well as the involvement of interested structures in the development of this sector, on 8 August, a working discussion on "Prospects for Development of Arbitration in Armenia" was held at the initiative of First Deputy Minister Rafik Grigoryan.
Greeting the participants of the discussion, the Deputy Minister emphasised that, in the context of development of the sector, this professional discussion is aimed at discovering the opinions and recommendations of specialised sector-specific representatives and that summarisation of the opinions and recommendations will provide the opportunity to establish a reliable, viable and effective arbitration institution, which will significantly ease the workload of the judiciary.
The need for improvement of the law on arbitration, was discussed, and the possibilities of the establishment of institutional and professional arbitration centres, the prospects for development of alternative means for settlement of disputes were touched upon, as well as the main directions of the draft Law “On arbitration institutions in the financial system” and related draft laws were considered during the meeting.
Afterwards, the participants discussed their comments and suggestions.
Representatives of the Supreme Judicial Council, the Central Bank, the Union of Banks, the Armenian General Benevolent Union, the State Commission for the Protection of Economic Competition, as well as advocates, arbitrators, lecturers, organisations providing legal services, representatives of the Office of Financial System Mediator, deputies of the National Assembly and others participated in the meeting.