Քննարկում՝ հարկադիր կատարման ծառայության գործունեության բարելավմանն ուղղված օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ
09/08/2019
Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում կատարված փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկում:
Փոխնախարարի խոսքով՝ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքն ընդունվել է դեռևս 1998 թվականի մայիսի 5-ին, որից հետո Հայաստանի Հանրապետության իրավական համակարգը կրել է բազմաթիվ ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ և դրա արդյունքում առկա էր իրավիճակ, որ Օրենքը պարունակում էր մի շարք թերություններ և հակասություններ, չէր համապատասխանում Սահմանադրական դատարանի, Վճռաբեկ դատարանի որոշումների և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների հիման վրա ձևավորված պրակտիկային:
«Բացի այդ, հարկադիր կատարման ոլորտում որոշ խնդիրների առկայությունը բացասաբար էր անդրադառնում նաև Հայաստանի Հանրապետության գործարար միջավայրի, այդ թվում՝ Համաշխարհային բանկի «Գործարարությամբ զբաղվելը» զեկույցում ՀՀ դիրքի վրա»,- նշել է Ռաֆիկ Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ դա հաշվի առնելով և նպատակ ունենալով բարձրացնել կատարողական վարույթի արդյունավետությունը՝ նախատեսվեց «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելուն ուղղված միջոցառում, որի շրջանակում Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի կողմից մշակվեց, իսկ հետագայում լայն քննարկումների ձևաչափով համաձայնեցվելուց հետո Ազգային ժողովի կողմից ընդունվեց «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ նախատեսող այս օրենքը:
Փոխնախարարի գնահատմամ, սա կարևոր փաստաթուղթ է, քանի որ ուղղված է կատարողական վարույթի արդյունավետության բարձրացմանը, կատարողական վարույթում ներգրավված անձանց իրավունքների պաշտպանվածության բարձրացմանը, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության գործունեության ընթացքում հանդիպող բազմաթիվ գործնական խնդիրների լուծմանը և այլն: Հույս ունենք, որ սահմանված կարգավորումները իրենց արդյունավետությունը ցույց կտան օրենքի կիրառման ընթացքում:
Ռաֆիկ Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Նախարարությունը կարևորում է նման ձևաչափով քննարկման իրականացումը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի բանկերի միությանը՝ քննարկումը կազմակերպելու իր կարևոր աջակցության համար:
Այնուհետև, հաջորդել է շահագրգիռ քննարկում հանդիպման մասնակցիների միջև:
Միջոցառմանը մասնակցել են ներկայացուցիչներ՝ Կենտրոնական բանկից, Բանկերի միությունից, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից, բանկային համակարգից, ինչպես նաև փաստաբաններ, դասախոսներ, ԱԺ պատգամավորներ, Վճռաբեկ, Վերաքննիչ, Առաջին ատյանի դատարանների դատավորներ, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ներկայացուցիչներ, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Կադաստրի կոմիտեի ներկայացուցիչներ, այլք:

Discussion on legislative amendments aimed at improving activities of the Compulsory Enforcement Service
09/08/2019
Today, a discussion on the amendments made to the Law "On making amendments and supplements to the Law of the Republic of Armenia "On compulsory enforcement of judicial acts"" and related laws, was held with the participation of First Deputy Minister of Justice Rafik Grigoryan.
According to the Deputy Minister, the Law ''On compulsory enforcement of judicial acts" was adopted on 5 May 1998, after which the legal system of the Republic of Armenia underwent several institutional changes, and this led to a situation where the Law had a number of flaws and contradictions and did not comply with the practice established based on the decisions of the Constitutional Court, the Court of Cassation, as well as the judgments of the European Court of Human Rights.
''Besides, the existence of certain issues in the field of compulsory enforcement also had a negative impact on the business environment in the Republic of Armenia, including on the position of the Republic of Armenia in the 'Doing Business' Report of the World Bank,'' Rafik Grigoryan noted, adding that, taking this into consideration and with the purpose of raising the level of effectiveness of enforcement proceedings, an action aimed at making amendments to the Law ''On compulsory enforcement of judicial acts" was envisaged, and within the scope of this, the “Centre for Legislation Development and Legal Research” Foundation of the Ministry of Justice developed this Law, which provides for supplements and amendments to the Law "On compulsory enforcement of judicial acts" and which was adopted by the National Assembly after wide-format discussions were held and an agreement was reached.
According to the Deputy Minister, this is a major document, as it is aimed at raising the level of effectiveness of enforcement proceedings, raising the level of protection of the rights of persons involved in enforcement proceedings, solving many practical problems that the Compulsory Enforcement Service faces during implementation of its activities, etc. We hope that the effectiveness of the prescribed regulations will be seen during enforcement of the Law.
Rafik Grigoryan emphasised that the Ministry attaches importance to the holding of such discussions and expressed gratitude to the Union of Banks of Armenia for its major assistance in organising the discussion.
Afterwards, the participants engaged in an interesting discussion.
Representatives of the Central Bank, the Union of Banks, the State Commission for the Protection of Economic Competition, the banking system, as well as advocates, professors, deputies of the National Assembly, judges of the Court of Cassation, the Court of Appeal and the First Instance Court, representatives of the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service, the State Revenue Committee, the Cadastre Committee and others participated in the event.