Առաջարկվում է քրեականացնել բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերն ու բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը
14/08/2019
2019 թվականի հունիսի 6-ի Կառավարության նիստում վարչապետն Արդարադատության նախարարությանը հանձնարարել է քննարկել բռնության կոչերը քրեականացնելու նպատակահարմարության հարցը։ Այս հանձնարարականի հիման վրա Արդարադատության նախարարության կողմից կատարվել է գործող օրենսդրական կարգավորումների, ատելության խոսքի դեմ պայքարի միջազգային չափանիշների և փորձի ուսումնասիրություն: Ուսումնասիրության արդյունքում մշակվել և հանրային քննարկման է ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է պատասխանատվություն նախատեսել անձի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, անձի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ նման բռնություն քարոզելու համար ՝ https://www.e-draft.am/projects/1862/about :
Նախագիծը մշակելիս հաշվի է առնվել Հայաստանում ատելության խոսքի տարածումը, այդ կապակցությամբ հանրության շրջանում հնչող մտահոգությունները, ինչպես նաև անհանդուժողականության, խտրականության և բռնության աճի կանխարգելման անհրաժեշտությունը:
Նախագծով որդեգրված մոտեցումը հիմնված է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցների հանձնարարականների վրա: Մասնավորապես, Ռասիզմի և այլատյացության որոշ ձևերի և արտահայտությունների դեմ պայքարի մասին ԵՄ շրջանակային որոշման մեջ նշված է, որ անդամ պետությունները պետք է պատիժ նախատեսեն բռնության կամ ատելության դիտավորյալ և հրապարակային հրահրման, ինչպես նաև միջազգային որոշ հանցագործությունների հրապարակային թողտվության, ժխտման կամ այն սովորական երևույթ դարձնելուն, ինչը կարող է հանգեցնել բռնության կամ ատելության[1]:
Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի Եվրոպական հանձնաժողովի «ատելության խոսքի» դեմ պայքարի թիվ 15 հանձնարարականի համաձայն՝ «ատելության խոսքը» կարող է հանգեցնել այլոց ահաբեկման, նրանց նկատմամբ բռնության կիրառման, թշնամանքի և խտրականության: Վերոնշյալ հանձնարարականում բազմիցս արտահայտվել է այն դիրքորոշումը, որ քրեական պատասխանատվությունը պետք է կիրառվի «ատելության խոսքի» ծայրահեղ դրսևորման համար: Մասնավորապես, հանձնաժողովը խրախուսել է պետություններին քրեական պատասխանատվություն նախատեսել բռնության, ատելության կամ խտրականության հրապարակային հրահրման համար[2]:
Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեն իր՝ Հայաստանին ուղղված 2017 թվականի հանձնարարականում խրախուսում է պետությանը իր քրեական օրենսգրքով նախատեսել ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների (hate crime) համար պատասխանատվություն:[3]
Միևնույն տրամաբանությունն է ընդգծված «Ատելության խոսքի» վերաբերյալ Եվրոպայի Խորհրդի թիվ R (97) 20 հանձնարարականում, որի 2-րդ սկզբունքի համաձայն` անդամ պետությունների կառավարությունները պետք է ստեղծեն կամ պահպանեն ատելության բորբոքման դեմ պայքարի այնպիսի ամուր իրավական հիմքեր, որոնք յուրաքանչյուր դեպքում կապահովեն անհրաժեշտ հավասարակշռությունը խոսքի ազատության և այլոց իրավունքների և արժանապատվության պաշտպանության միջև[4]։
Նախագծի նպատակն է համարժեք պայքար մղել ատելության խոսքի ծայրահեղ դրսևորումների դեմ: Մասնավորապես՝ քրեական պատասխանատվության գործիքն անհրաժեշտ է այն դեպքերում, երբ ատելության խոսքն ուղղված է բռնության հրահրմանը առանձին անձանց կամ անձանց խմբի նկատմամբ: Ատելության խոսքի՝ բռնություն հրահրող դրսևորումները այս կամ այն տարբերակով քրեականացվել են մի շարք երկրներում՝ Կանադայում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Իսպանիայում, Բելգիայում, Ռումինիայում, Ֆրանսիայում, Լեհաստանու, Մոլդովայում և այլ երկրներում:

It is proposed to criminalise public calls for exerting violence and publicly justifying or advocating violence
14/08/2019
During the session of the Government of 6 June 2019, the Prime Minister assigned the Ministry of Justice to consider the appropriateness of criminalisation of calls for violence. Based on this assignment, the Ministry of Justice has conducted a study of the existing legislative regulations, as well as the international standards and practice of the fight against hate speech. As a result of the study, the draft Law of the Republic of Armenia "On making a supplement to the Criminal Code of the Republic of Armenia" was developed and presented for public consideration; the Law proposes to envisage liability for making public calls to exert violence dangerous to the life or health of a person, for publicly justifying violence dangerous to the life or health of a person or for advocating such violence
(https://www.e-draft.am/projects/1862/about).
Dissemination of hate speech in Armenia, the public concerns about this, as well as the need for prevention of intolerance, discrimination and growth of violence were taken into consideration while developing the draft.
The adopted approach in the draft Law is hinged on the recommendations given by international organisations dealing with human rights protection. In particular, the EU Framework Decision on combating certain forms and expressions of racism and xenophobia by means of criminal law states that Member States shall take the measures necessary to ensure that publicly inciting to violence or hatred, as well as publicly condoning, denying or grossly trivialising certain international crimes likely to incite to violence or hated, is punishable.
Pursuant to the European Commission against Racism and Intolerance General Policy Recommendation No. 15 on Combating Hate Speech, "hate speech" may be intended to incite others to terrorism, violence, hostility or discrimination. The aforementioned Recommendation states several times the position that criminal liability must be applied for extreme manifestation of "hate speech". In particular, the Commission has encouraged States to stipulate criminal liability for publicly inciting violence, hatred or discrimination.
In its 2017 Recommendation for Armenia, the Committee on the Elimination of Racial Discrimination encourages a State to stipulate liability for hate crimes by the criminal code of the particular State.
The same logic is marked in Recommendation No. R (97) 20 of the Council of Europe on "Hate Speech", and pursuant to Principle 2 of the Recommendation, "the governments of the member states should establish or maintain a sound legal framework against incitement to hatred which will, in each case, ensure the necessary balance between freedom of expression and protection of the rights and dignity of others".
The aim of the draft is to lead an adequate fight against extreme manifestations of hate speech. In particular, the criminal liability tool is necessary in cases when hate speech is aimed at inciting to violence against certain persons or a group of persons. The manifestations of hate speech inciting to violence have been criminalised in this or that way in several countries, including Canada, the Russian Federation, Spain, Belgium, Romania, France, Poland, Moldova and other countries.