Քննարկում՝ «Քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումների հեռանկարները» թեմայով
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել «Քրեակատարողական համակարգի բարեփոխումների հեռանկարները» թեմայով քննարկում: Վերջինին մասնակցել են ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբի անդամներ, քաղաքացիական հասարակության այլ ներկայացուցիչներ:
Ողջույնի խոսքում փոխնախարար Գալյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկեր հասարակական կազմակերպություններին միջոցառման կազմակերպման համար՝ նշելով, որ նման հանդիպումները յուրատեսակ հարթակ են առկա խնդիրների վերհանման և լուծումների առաջադրման համար:
Սրբուհի Գալյանը մասնակիցներին տեղեկացրել է, որ քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտների ռազմավարությունները ներկայում գտնվում են լրամշակման փուլում, որոնցով նախանշվող առաջնահերթություններին անդրադառնալով՝ փոխնախարարն ընդգծել է պատժի կրման հավասար պայմանների ապահովումը, բժշկական սպասարկման որակի բարելավումը և քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցների սոցիալական պայմանների բարելավումը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Սրբուհի Գալյանը նշել է նաև, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի և ՔԿՀ-ներում վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբի կողմից բարձրացված օբյեկտիվ մտահոգությունները նաև Արդարադատության նախարարության ուշադրության կենտրոնում են և Նախարարությունը պատրաստակամ է համատեղ ջանքերով հասնել առկա խնդիրների լուծմանը:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում հանդիպման մասնակիցների միջև:
Նշենք, որ քննարկումը կազմակերպվել էր Արդարադատության նախարարության, ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ-ներում վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբի և Բաց Հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան հասարակական կազմակերպության ջանքերով:

Discussion on "Perspectives of penitentiary system reforms"
Today a discussion on "Perspectives of penitentiary system reforms" took place with participation of Deputy Minister of Justice Srbuhi Galyan. Representatives of the Penitentiary System of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, the staff of the Human Rights Defender, the members of observation group carrying out public monitoring in penitentiary institutions and bodies of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, civil society and others participated in the event.
In her welcoming speech, Deputy Minister Galyan expressed her gratitude to the partner non-governmental organisations for organising the event, noting that these meetings are a unique platform for identifying the existing issues and proposing solutions for them.
Srbuhi Galyan informed the participants that the strategies of penitentiary and probation sectors are currently in the process of elaboration and, touching upon the priorities set forth in them, the Deputy Minister pointed out the provision of equal conditions for serving the punishment, improvement of the quality of medical service and improvement of social conditions of Penitentiary Service officers.
Summarising her speech, Srbuhi Galyan also noted that the objective concerns raised by the Office of the Human Rights Defender and the observation group carrying out monitoring in penitentiary institutions are also in the centre of attention of the Ministry of Justice and the Ministry is willing to achieve solution to the existing issues by joint efforts.