Ռուստամ Բադասյանը լրագրողների հետ մասնակցել է «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պահվող անձանց համար պատրաստվող սննդի համտեսին
01/11/2019
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը լրագրողների հետ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում մասնակցել է փորձնական ծրագրի շրջանակում մասնավոր ընկերության կողմից դատապարտյալների և կալանավորված անձանց համար պատրաստվող սննդի համտեսին:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը, Քրեակատարողական վարչության պետ Արթուր Գոյունյանը, «Արմավիր» ՔԿՀ-ի պետ Գերասիմ Գևորգյանը, այլք:
Հիշեցնենք, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում հոկտեմբերի 15-ից, իսկ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում հոկտեմբերի 16-ից մեկնարկել է մասնավոր ընկերության կողմից սննդի ապահովման փորձնական ծրագիրը: Սննդի ապահովման գործառույթը մասնավոր հատվածին պատվիրակելը նշանակում է, որ ներդրվում է բարձր որակավորում ունեցող խոհարարների կողմից քրեակատարողական հիմնարկներում սննդի պատրաստման նոր և արդյունավետ համակարգ։
Լրագրողների հետ զրույցում նախարարը նշել է, որ ծրագիրը, միանաշանակ, պետք է շարունակվի, քանի որ արդյունքներն առ այսօր լավն են. սննդից օգտվող դատապարտյալների և կալանավորված անձանց ցուցանիշը 100%- է: Ռուստամ Բադասյանի խոսքով՝ մինչև 2021 թվականը բոլոր քրեակատարողական հիմնարկների սննդի ապահովման գործառույթը պատվիրակված կլինի մասնավոր հատվածին:
Նշենք, որ կալանավորված անձանց և դատապարտյալներին օրական տրվող պատրաստի սնունդը ներառում է նախաճաշ, ճաշ և ընթրիք: Սնունդը պատրաստվում է ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկի տարածքում, մասնագիտացված խոհարարների կողմից: Քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող կալանավորված անձանց և դատապարտյալներին սնունդը տրամադրվում է համաձայն մեկ շաբաթվա համար նախoրոք կազմված ճաշացուցակի, որը տարբեր շաբաթների համար փոփոխվում է՝ սննդի բազմազանությունը ապահովելու նպատակով: Ճաշացուցակները կազմվում են մատակարար կազմակերպության կողմից և հաստատվում քրեակատարողական հիմնարկի պետի կողմից: Դրանք կազմելիս հաշվի են առնվում սննդի բազմազանությունն ու որակը, կալորիականությունը և այլն:

Rustam Badasyan, together with journalists, participated in tasting the food prepared for persons being kept in "Armavir" Penitentiary Institution
01/11/2019
Minister of Justice Rustam Badasyan, together with journalists, participated in tasting the food prepared by private companies for convicts and detainees within the framework of a pilot project in "Armavir" Penitentiary Institution.
Deputy Minister of Justice Srbuhi Galyan, Head of the Penitentiary Service Artur Goyunyan, Head of "Armavir" Penitentiary Institution Gerasim Gevorgyan and others participated in the event.
Let us remind that a pilot project of providing food by a private company started in "Nubarashen" Penitentiary Institution and "Armavir" Penitentiary Institution starting from 15 October and 16 October, respectively. Delegating the function of providing food to the private sector means that a new and effective system for preparing food by highly qualified cooks in penitentiary institutions is being introduced.
In the discussion with journalists, the Minister noted that the project must definitely continue, as the results recorded so far are good; the rate of convicts and detainees benefiting the food is 100%. According to Rustam Badasyan, the function of providing food for all penitentiary institutions will be delegated to the private sector by 2021.
Let us note that the daily food provided to the convicts and detainees include breakfast, dinner and supper. The food is prepared in the territory of the penitentiary institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia by professional cooks. The food of the convicts and detainees being kept in penitentiary institutions is provided according to a menu composed for a week in advance which changes for different weeks with the view to ensuring diversity of food. The menus are composed by the supplying organisation and approved by the head of the penitentiary institution. When composing them, diversity and the quality, caloric value of food and other factors are taken into consideration.