Արդարադատության նախարարն ընդունել է Գերմանիայի դեսպանին
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Միխայել Բանցհաֆին:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը Հայաստանին՝ այդ թվում Եվրոպական միության հետ համագործակցության շրջանակում ցուցաբերվող աջակցության ու արդյունավետ գործընկերության համար և ներկայացրել Կառավարության բարեփոխումների խիտ օրակարգը՝ ուղղված դատաիրավական, հակակոռուպցիոն, մարդու իրավունքների պաշտպանության և քրեակատարողական ոլորտներին:
Դեսպան Բանցհաֆը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և նշել, որ Արդարադատության նախարարությանը վերապահված է մեծ առաքելություն՝ իրավական պետություն կառուցելու հարցում: Այդ համատեքստում Գերմանիայի դեսպանը հետաքրքրվել է Քրեական, Քրեական դատավարության և Քրեակատարողական նոր օրենսգրքերի նախագծերի մշակման գործընթացներով:
Նախարար Բադասյանի տեղեկացմամբ, ներկայում երեք նոր օրենսգրքերի նախագծերի վերանայման վերջնական աշխատանքներն են իրականացվում և նախատեսվում է՝ մինչև տարեվերջ դրանք ուղարկել Ազգային ժողով: Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է, որ նշված փաստաթղթերը մարդակենտրոն են և հիմքում մարդու իրավունքներն ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից տարիներ շարունակ Հայաստանին տրամադրվող առաջարկություններն են:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև դատավորների թեկնածուների պատրաստման, գործող դատավորների վերապատրաստման հարցերին, ինչպես նաև ընդգծվել է, որ բարեվարքության գնահատման չափանիշները կիրառվելու են ոչ միայն դատավորների, այլև դատախազական ու քննչական մարմինների նկատմամբ։

Minister of Justice receives Ambassador of Germany
Today, Minister of Justice Rustam Badasyan received Ambassador of Federal Republic of Germany to Armenia Michael Banzhaf.
Welcoming the Ambassador, the Minister expressed his gratitude to the Government of Germany for the assistance provided to Armenia, including the assistance within the scope of co-operation with the European Union, and the productive partnership, and presented the tight reform agenda of the Government aimed at judicial and legal,
anti-corruption, human rights protection and penitentiary sectors.
Ambassador Banzhaf expressed his gratitude for the meeting and noted that a great mission is reserved to the Ministry of Justice in terms of building a rule-of-law state. Within this context, the Ambassador of Germany expressed interest in the process of developing new draft Criminal, Criminal Procedure and Penitentiary Codes.
According to Minister Badasyan, currently, work on reviewing the three new draft codes are being finalised, and it is envisaged to send them to the National Assembly by the end of the year. Rustam Badasyan emphasised that the documents he indicated are human-centred and are anchored on human rights and recommendations issued to Armenia by international organisations over the years.
During the meeting, issues related to preparation of candidates for judges, the trainings of practising judges were touched upon, as well as it was emphasised that the criteria for evaluation of the integrity of judges will apply not only to judges, but also to prosecution and investigation bodies.