Ի՞նչ բարեփոխումներ են իրականացվել դատաիրավական, հակակոռուպցիոն և ՄԻՊ ոլորտներում. Արդարադատության փոխնախարարը Ազգային ժողովում է
26/02/2020
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը մասնակցում է Ազգային ժողովում հրավիրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման գործընթացին նվիրված խորհրդարանական լսումներին:
Ելույթի ընթացքում փոխնախարարը ներկայացրել է Համաձայնագրով նախատեսված բարեփոխումների օրակարգը, հիմնական ուղղություններն ու անդրադարձել Կառավարության ռազմավարական տեսլականներին՝ դրանցից առանձնացնելով Դատաիրավական բարեփոխումների, Հակակոռուպցիոն և Մարդու իրավունքների պաշտպանության, Քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի ռազմավարություններն ու յուրաքանչյուրով նախատեսված գործողությունները: Բոլոր ռազմավարությունների դեպքում, նախարարի տեղակալ Գրիգորյանի տեղեկացմամբ, մշակումն իրականացվել է մասնակցային և ներառական կերպով, ապահովվել են քննարկումները մարզերում, կատարվել է ֆինանսական գնահատում, հաստատվել են ռազմավարական հաղորդակցության պլանները։
Դատաիրավական ռազմավարությունով նախատեսված միջոցառումներից Քրիստիննե Գրիգորյանը հատկանշական է համարել սահմանադրական և ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների կոնկրետ քայլերը, անցումային արդարադատության գործիքակազմի կիրառման շրջանակներն ու ուղղությունները, ինչպես նաև դատավորների անկախության, անաչառության և արդյունվետության ապահովմանն ուղղված գործությունները: Վերջինի առումով փոխնախարարը մանրամասնել է, որ դրանք վերաբերում են դատավորների թեկնածուների որակավորման ստուգման և նշանակման, դատավորների և ԲԴԽ անդամների կարգապահական պատասխանատվության գործընթացի, բարեվարքության գնահատման ընթացակարգերի հստակեցմանը, ինչպես նաև թիրախավորվել են դատավորների թվի ավելացման և սոցիալական երաշխիքների ամրապնդման, ծանրաբեռնվածության նվազեցման և գործի քննության իրապես ողջամիտ ժամկետների ապահովման հարցերի լուծումները, էլեկտրոնային արդարդատության գործիքների կիրառման ու դատական իշխանության հաշվետվողականության կառուցակարգերի բարելավման խնդիրները։
Նշենք, որ Ռազմավարության կարևոր ուղղություններից է նաև իրավապահ համակարգի (դատախազության, քննչական մարմինների) և քրեական արդարադատության համակարգի փոփոխությունը, քաղաքացիական և վարչական վարույթների արդյունավետության բարձրացումը։
Անդրադառնալով Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարությանը՝ Քրիստիննե Գրիգորյանը կարևորել է հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի զարգացումը և նշել, որ Ռազմավարությամբ սահմանվել են կանխարգելման, բացահայտման և քննության մարմինները, դրանց գործունեության երաշխիքներն ու համագործակցության, փոխզսպման ու հավասարակշռման մեխանիզմները։
ՄԻՊ ազգային ռազմավարությունից խոսելով՝ փոխնախարարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ դրանով տրվել է մարդու իրավունքի պաշտպանության իրավիճակի գնահատականը, անդրադարձ է կատարվել նախորդ ռազմավարությունների իրականացման արդյունքներին, ինչպես նաև պետության հոգածության ներքո գտնվող, կյանքի համար վտանգավոր իրավիճակներում հայտնված անձանց կյանքի իրավունքի պաշտպանության խնդիրներին:
Ամփոփելով խոսքը՝ Քրիստիննե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միության գործընկերներին՝ ռազմավարությունների մշակման աշխատանքներում նախարարությանն աջակցելու, կարևոր խորհրդատվությամբ ապահովելու համար և ընդգծել, որ ռազմավարական պլանավորման և իրականացման գործընթացին մեծապես նպաստել է Արդարադատության ոլորտի երկխոսության ձևաչափը, որը, լինելով ոլորտի բոլոր շահառուների, ներառյալ՝ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներգրավման հարթակ, միանշանակ ապացուցել է իր արդյունավետությունը։

What kind of reforms have been made in the judicial and legal, anti-corruption and human rights protection sectors? The Deputy Minister of Justice is in the National Assembly
26/02/2020
Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan participates in parliamentary hearings on the implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement convened in the National Assembly.
During her speech, the Deputy Minister presented the reform agenda, the main directions envisaged by the Agreement and touched upon the strategic visions of the Government, outlining the Judicial and Legal Reforms, Anti-Corruption and Human Rights Protection, Penitentiary and Probation Sector Strategies and the actions envisaged by each. According to Deputy Minister Grigoryan, all the strategies were developed in a participatory and inclusive way, discussions were provided in the marzes, financial assessments were made, strategic communication plans were approved.
Among the measures envisaged by the Judicial and Legal Strategy, Kristinne Grigoryan highlighted certain steps of the constitutional and electoral legislation reforms, the scope and directions of the application of the toolkit for transitional justice, as well as the activities aimed at ensuring the independence, impartiality and efficiency of judges. As for the latter, the Deputy Minister specified that they refer to the clarification of the procedures for qualification test and appointment of judge candidates, the process of disciplinary liability of judges and SJC members, the procedure for the assessment of integrity, besides, they targeted the issues concerning the increase in the number of judges and the strengthening of social guarantees, the reduction of the high work-load and observance of actually reasonable time limits for examination of cases, the problems with the use of e-justice tools and the improvement of the accountability mechanisms for the judiciary.
It is worth mentioning that one of the important areas of the Strategy is also the modification of the law enforcement system (prosecutor's office, investigative bodies) and the criminal justice system, as well as raising of the effectiveness of civil and administrative proceedings.
Referring to the Anti-Corruption Strategy, Kristinne Grigoryan emphasised the development of an institutional anti-corruption system and noted that the Strategy introduced the prevention, detection and investigation bodies, the guarantees of their activities and mechanisms for cooperation, mutual restraint and balance.
Speaking about the National Strategy for the Protection of Human Rights, the Deputy Minister attached importance to the fact that it provided the assessment of the human rights protection situation and touched upon the results of implementation of the previous strategies, as well as the problems in regard to the protection of the right to life of those under the State care and in life-threatening situations.
Summing up, Kristinne Grigoryan thanked the partners from the European Union for supporting the Ministry in the development of the Strategies and for providing important consultation and emphasised that the strategic planning and implementation process has been greatly facilitated by the format of the dialogue in the field of justice, which, as a platform for engagement of all the stakeholders in the field, including the NGOs, has definitely proven its efficiency.