Սա պատմական փոփոխության հնարավորություն է. արդարադատության փոխնախարարը՝ նոր Պարեկային ծառայության մասին
20/07/2020
Պարեկային ծառայության ներդրումը ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների առաջին տեսանելի քայլն է, որը հաստատվել է այս տարվա ապրիլին: Հուլիսի 18-ին, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կազմակերպած հանրային քննարկման ժամանակ, խոսելով նոր Պարեկային ծառայության ստեղծման մասին, նշել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ ոստիկանության բարեփոխումներն առաջնահերթություն են գործող Կառավարության համար։ «Բարեփոխումներն ուղղված են ոստիկանությունում զարգացումները ժամանակակից մարտահրավերներին համապատասխանեցնելուն»,- նշել է Քրիստիննե Գրիգորյանը, այնուհետև ներկայացրել Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի իրականացրած հարցման արդյունքները․ այն հարցին, թե ինչպե՞ս է հասարակությունը գնահատում համավարակի ընթացքում Ոստիկանության աշխատանքը, հարցվածների 65 տոկոսը նշել է, որ աշխատանքն ավելի լավն է, քան նախկինում:
«Պարեկային ծառայությունն այն լավ օրինակն է, թե ինչպես հասարակական կարգի պահպանության կամ հասարակական անվտանգության ապահովման, ճանապարհային անվտանգության կարգի կազմակերպման առումով գործել ավելի արդյունավետ ու մարդակենտրոն»,- ասել է փոխնախարարը՝ հավելելով, որ Կառավարությունը ձգտում է ունենալ այնպիսի Ոստիկանություն, որը բնորոշ է ժողովրդավարական հասարակությանը, որը ծառայում է ոչ թե օրվա իշխանության քաղաքական շահերին, այլ հասարակական անվտանգության ապահովմանը, հանցագործությունների կանխմանը։
Քրիստիննե Գրիգորյանը նաև տեղեկացրել է, որ Պարեկային ծառայությունը Երևանում իր աշխատանքները կմեկնարկի 2021-ի առաջին եռամսյակից, իսկ ամբողջ Հայաստանում՝ 2022 թվականի առաջին եռամսյակից: «Փուլային մոտեցման նպատակն այն է, որ պատրաստվեն բավարար որակով և բավարար թվով կադրեր և ոչ թե ունենալ զանգվածային կադրերի պատրաստման կոնվեյեր ու չունենալ անհրաժեշտ որակ: Սա պատմական փոփոխության հնարավորություն է և մեր քաղաքացիներից յուրաքանչյուրը պետք է այդ փոփոխության մասնակիցը կամ աջակիցը դառնա»,- հայտարարել է արդարադատության նախարարի տեղակալը:
Հիշեցնենք, որ նոր կառույցում ծառայության կարող են անցնել 18-35 տարեկան ՀՀ քաղաքացիները՝ համապատասխան պատրաստվածություն անցնելուց հետո:
Պարեկային ծառայության ծառայողների նվազագույն աշխատավարձը կկազմի 320 հազար դրամ: Նրանց համար նախատեսվում են նաև սոցիալական երաշխիքներ։
Պարեկային ծառայողների համալրումը տեղի է ունենալու բացառապես բաց մրցույթով, ծառայողների ընտրության և նրանց 5-ամսյա ծրագրով վերապատրաստման կրթական ծրագիր իրականացնելու արդյունքում:
Պարեկային ծառայությունն ունենալու է նոր համազգեստ, զենքի հատուկ միջոցների, տրանսպորտային միջոցների, տեխնիկական սարքավորումների լրիվ նոր հագեցվածություն:

“This is a historical opportunity for change,” the Deputy Minister of Justice said about the new Patrol Service
20/07/2020
The introduction of the Patrol Service is the first visible step in the police reforms, which was approved in April 2020. On 18 July, during the public discussion organised by the "Union of Informed Citizens" NGO, speaking about the creation of a new Patrol Service, Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Kristinne Grigoryan noted that the police reforms are one of the priorities of the current Government. "The reforms are aimed at making the developments in the Police in line with modern challenges," Kristinne Grigoryan noted, then presented the results of a survey conducted by the International Republican Institute: to the question how the public evaluates the work of the Police during the pandemic, 65% of those surveyed noted that the work is better than before.
"The Patrol Service is the good example of how to act more efficiently and people-centered in terms of maintaining public order or ensuring public safety, organising road safety," the Deputy Minister said, adding that the Government strives to have a police, which is typical of a democratic society and which serves not the political interests of today's authorities, but to ensure public safety and crime prevention.
Kristinne Grigoryan also informed that the Patrol Service will launch its activities in Yerevan from Q1 2021, whereas throughout Armenia — from Q1 2022. "The aim of the phased approach is to train sufficient number of staff with sufficient quality, and not to have a pipeline of mass staff training without necessary quality." This is a historical opportunity for change and each of our citizens must become a participant or supporter of that change," the Deputy Minister of Justice said.
Let us remind that citizens of the Republic of Armenia at the age of 18-35 can enter the service in the new structure after passing a relevant training.
The minimum salary of patrol officers will comprise AMD 320 000. Social guarantees are also envisaged for them.
The recruitment of patrol officers will take place exclusively through an open competition as a result of selection of officers and implementation of a 5-month educational training programme organised for them.
The Patrol Service will have new apparel; will be fully equipped with special weapons, means of transport and technical equipment.