Ընտանեկան կարգավիճակի տեղեկանքն ու ՔԿԱԳ վկայականների կրկնօրինակները հնարավոր է ստանալ նաև էլեկտրոնային եղանակով
11/09/2020
Արդարադատության նախարարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ թվային օրակարգի շրջանակում գործարկել է e-services.moj.am հարթակը։ Դրա միջոցով հնարավոր է դարձել առանց ՔԿԱԳ տարածքային մարմին այցելելու ստանալ ոչ միայն ընտանեկան կարգավիճակի մասին տեղեկանքը, այլև, այսուհետ նաև ՔԿԱԳ վկայականների կրկնօրինակներ՝ էլեկտրոնային տարբերակով և վավերացված ապոստիլով։
Այս հնարավորությունից օգտվել կարող են ՀՀ քաղաքացիները, ինչպես նաև Հայաստանի բնակչության պետական ռեգիստրում հաշվառում ունեցող կամ ունեցած օտարերկրյա քաղաքացիները կամ քաղաքացիություն չունեցող անձինք։
Դիմումների ընդունումը էլեկտրոնային ձևաչափով հնարավորություն է տալիս դիմող անձանց այլևս անձամբ կամ լիազորված անձի միջոցով չներկայանալ իրավասու մարմին՝ համապատասխան դիմում լրացնելու համար: Իսկ տեղեկանքը և վկայականի կրկնօրինակը, վարույթը ավարտելուց հետո, ուղարկվում է դիմումատուի էլեկտրոնային հասցեին, որը կարող է արտատպվել և ներկայացվել ըստ պահանջի:

It is also possible to receive the statement of information on marital status and duplicates of civil status acts registration certificates in an electronic format
11/09/2020
The Ministry of Justice had earlier announced that it had launched the e-services.moj.am platform within the framework of digital agenda. Through the mentioned platform, it became possible to receive without visiting a territorial body of the Civil Status Acts Registration Agency not only the statement of information on marital status, but also, from now on, duplicates of civil status acts registration certificates in an electronic format and certified by Apostille.
Citizens of the Republic of Armenia, as well as foreign citizens being record-registered or having been record-registered in the state register of population of Armenia or stateless persons can enjoy this opportunity.
Acceptance of applications in an electronic format provides applicants with the opportunity to not show up in to a competent body personally or through an authorised person anymore in order to fill out a relevant application. Whereas the statement of information and the duplicate of the certificate are sent — after completion of the proceedings — to the applicant's e-mail address, which can be reprinted and submitted on request.