Ադրբեջանն ու Թուրքիան պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն․ Ճապոնիայում Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրել է Արցախում կատարված ռազմական հանցագործությունները
07/03/2021
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը 2021 թվականի մարտի 5-ից 11-ը Ճապոնիայի Կիոտո քաղաքում է։ Նախարարը մասնակցում է ՄԱԿ-ի Հանցավորության կանխարգելման և քրեական արդարադատության 14-րդ կոնգրեսին (UNODC)։
Վերջինին մասնակցում են նաև Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանը և ԱՆ քրեական օրենսդրության, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը։
Մարտի 7-ի ելույթում նախարար Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիային և UNODC-ի քարտուղարությանը միջոցառումը կազմակերպելու համար և նշել, որ ՄԱԿ-ի այս հարթակը լավ հնարավորություն է կառավարությունների համար քննարկելու հանցագործությունների կանխարգելման և քրեական արդարադատության խնդիրների վերհանման, ինչպես նաև անհրաժեշտ մեխանիզմներ և գործիքակազմեր ներդնելու հարցերը։
Նախարարի խոսքով՝ 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանը նոր վճռականությամբ է ձեռնամուխ եղել բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականացմանը և զգալի առաջընթաց է արձանագրել օրինականության մշակույթը խթանելու և հանցագործությունների կանխարգելման ու քրեական արդարադատության օրենսդրական շրջանակները բարելավելու հարցերում:
Անդրադառնալով դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացին՝ Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է, որ առաջնային նպատակը դատական համակարգի անկախությունն ապահովելն ու համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահությունը ամրապնդելն է՝ դատավորների բարեվարքության ստուգման հավասարակշռված մեխանիզմների և այլ գործիքների ներդրման միջոցով։
Խոսելով Կառավարության օրակարգի մյուս առաջնահերթությունից՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարից, ՀՀ արդարադատության նախարարը ներկայացրել է Ռազմավարությամբ նախատեսված ինստիտուցիոնալ լուծումները՝ ուղղված կանխարգելմանը, քննությանն ու կրթությանը, այնուհետև անդրադարձել է քրեական արդարադատության բարեփոխումներին՝ նշելով, որ դրանց հիմքում մարդակենտրոն և մարդասեր մոտեցումն է՝ պատժողական քաղաքականությունից վերականգնողական արդարադատության անցնելը, որը և արտացոլված է Քրեական և Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի նախագծերում։ Որպես հանցավորության դեմ պայքարի առանցքային ուղղություն՝ նախարարն առանձնացրել է նաև քրեական ենթամշակույթի բացասական ազդեցությունը վերացնելու հասարակական պահանջով պայմանավորված քրեական տարրերի դեմ պայքարն ու այդ նպատակով իրականացված օրենսդրական փոփոխությունները։
Նախարար Բադասյանը հատուկ անդրադարձել է նաև ատելության խոսքի հիմնախնդիրներին և նշել, որ այս հարցը արդիական է Հայաստանի համար, քանի որ իր էթնիկ, կրոնական և մշակութային ինքնության հանդեպ անհանդուրժողականության պատճառով ողջ պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը խտրականության, հետապնդումների, ատելության հիմքով հանցագործությունների և ցեղասպանության զոհ է դարձել: «Այս համատեքստում Հայաստանի պատվիրակությունը նախաձեռնել է Կիոտոյի հռչակագրում ներառել ատելության հանցագործության վերաբերյալ առանձին պարբերություն»,- նշել է Ռուստամ Բադասյանը՝ ընդգծելով, որ ատելության և ինքնության հատկանիշների վրա հիմնված հանցագործությունները առաջին քայլն են, որոնք կարող են հանգեցնել մարդկության դեմ ուղղված լուրջ հանցագործությունների, ներառյալ՝ ռազմական հանցագործությունների և էթնիկ զտումների: «Կարծում եմ, որ անցյալում կատարված հանցագործությունների համար անպատժելիությունը, դրանց արդարացումն ու մերժումը ճանապարհ են հարթում բռնության և նոր վայրագությունների վերածննդի համար»,- շեշտել է Հայաստանի արդարադատության նախարարը՝ որպես ակնհայտ օրինակ ներկայացնելով 2020 թվականի սեպտեմբերին ԼՂ հակամարտության գոտում թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները՝ հայերի դեմ պայքարի համար Լիբիայից և Սիրիայից վարձկանն ահաբեկիչների ներգրավումը՝ ընդգծելով, որ ինչպես և 1990-ականների սկզբին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած առաջին պատերազմի պատճառները ևս պայմանավորված են եղել հայերի նկատմամբ ատելությամբ և խտրականությամբ, մարդու հիմնարար իրավունքների ժխտումով։
«Տասնամյակներ շարունակ խթանված Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականությունն իր առավել անմարդկային արտահայտությունն է գտել Արցախի ժողովրդի դեմ վերջին ագրեսիայի ընթացքում, որն ուղեկցվել է ռազմական և մարդկության դեմ հանցագործություններով: Նման հանցագործությունների ամենանշանավոր օրինակներից են, երբ քաղաքացիական բնակչության դեմ օգտագործվեց կասետային զինամթերք, թիրախավորվեց և ոչնչացվեց հայկական մշակութային ժառանգությունը, օգտագործվեց արգելված ֆոսֆորային զինամթերք՝ այդ թվում նաև անտառներում ապաստանած, բռնի տեղահանված բնակչության դեմ՝ պատճառելով հսկայական վնաս ինչպես մարդկությանը, այնպես էլ շրջակա միջավայրին»,- ասել է Ռուստամ Բադասյանը՝ որպես մեկ այլ վկայություն բերելով Ադրբեջանի կողմից Ժնևի «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» կոնվենցիան կոպտորեն խախտելու փորձերը՝ հայ ռազմագերիներին և այլ գերիներին, այդ թվում` կանանց, վերադարձնելուց հրաժարվելը։
«Թուրքիայի կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչների հավաքագրումը և նրանց հետագա տեղակայումը Ադրբեջանի զինված ուժերի շարքերում՝ Արցախի դեմ ծավալած ռազմական գործողությունների համար, Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից կատարված հերթական ծանր հանցագործությունն է՝ միջազգային բոլոր նորմերի կոպիտ խախտմամբ: Համապատասխան աղբյուրներից ստացված բազմաթիվ ապացույցները վկայում են, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը աջակցում և նպաստում են մեր տարածաշրջանում ահաբեկչական սպառնալիքի ավելացմանը և տարածմանը: Հետևաբար, կարծում ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է միանա ջանքերին՝ այս սպառնալիքին դիմակայելու և այս հանցագործության կողմնակիցներին ու մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար»,- հայտարարել է Ռուստամ Բադասյանը և այդ համատեքստում ողջունել Կիոտոյի հռչակագրի՝ ահաբեկչության հանցագործությանն անդրադառնալու փաստը։
Նախարարը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպիչներին ջերմ ընդունելության համար և բոլոր մասնակիցներին մաղթել է արդյունավետ քննարկում։

Azerbaijan and Turkey must be held accountable. In Japan, Rustam Badasyan presented the war crimes committed in Artsakh
07/03/2021
Minister of Justice Rustam Badasyan is in Kyoto, Japan from March 5 to 11, 2021. The Minister participates in the 14th UN Congress on Crime Prevention and Criminal Justice (UNODC). It is also attended by Deputy Foreign Minister Artak Apitonyan and the Head of the Criminal Legislation, Penitentiary and Probation Policy Development Department of the Ministry of Justice Arpine Sargsyan. In his March 7 speech, Minister Badasyan thanked Japan and the UNODC Secretariat for organizing the event and noted that UN platform provides a good opportunity for governments to discuss the issues of crime prevention, identify criminal justice issues, as well as introduce the necessary mechanisms and toolsets. According to the Minister, since the Velvet Revolution of 2018, Armenia has embarked on an ambitious reform agenda with new determination, made significant progress in promoting the culture of legality, preventing crime and improving the legal framework for criminal justice. Referring to the process of judicial-legal reform, Rustam Badasyan underlined that the primary goal is to ensure the independence of the judiciary and strengthen the public confidence in the system through the introduction of balanced mechanisms for checking the integrity of judges and other tools. Speaking about the other priority of the Government's agenda - the fight against corruption, the RA Minister of Justice presented the institutional solutions envisaged by the Strategy, aimed at prevention, investigation and education. He then referred to the criminal justice reforms, noting that they are based on a people-cantered and humane approach to the transition from punitive to restorative justice, which is reflected in the new draft Criminal and Criminal Procedure Codes. As a key direction of the fight against crime, the Minister singled out the fight against criminal elements conditioned by the public demand to eliminate the negative impact of the criminal subculture and the legislative changes implemented for that purpose. Minister Badasyan touched upon the issues of hate speech, noting that this issue is urgent for Armenia, as the Armenian people have been victims of discrimination, persecution, hate crimes and genocide throughout the whole history due to the intolerance of the ethnic, religious and cultural identity. "In this context, the Armenian delegation has initiated inclusion of a separate paragraph on hate crime in the Kyoto Declaration," Rustam Badasyan noted, emphasising that hate crimes and identity-related crimes are the first step that can lead to serious crimes against humanity, including war crimes and ethnic cleansing. "I believe that impunity for past crimes, the justification and denial thereof pave a way for resurgence of violence and new atrocities," the RA Minister of Justice emphasised. He cited the vivid example of the Turkish-Azerbaijani aggression in the
Nagorno-Karabakh conflict zone in September 2020, the involvement of mercenary terrorists from Libya and Syria to fight against Armenians, emphasising that the causes of the first war in Nagorno-Karabakh in the early 1990s was conditioned by hate towards Armenians, discrimination, and denial of fundamental human rights as well. "Azerbaijan's anti-Armenian policy, which has been promoted for decades, has found its most inhuman expression during the recent aggression against the people of Artsakh, which was accompanied by war crimes and crimes against humanity. One of the most notable examples of such crimes is the use of cluster munitions against civilians, targeting and destroying Armenian cultural heritage, and use of banned phosphorous weapons, including against civilians sheltered in the forests and forcibly displaced, causing enormous damage to both humanity and the environment," Rustam Badasyan said, citing as another evidence Azerbaijan's attempts to grossly violate the Geneva Convention on the Treatment of Prisoners of War by refusing to return Armenian prisoners of war and other prisoners, including women.
"The recruitment of foreign terrorists by Turkey, the subsequent deployment thereof in the ranks of the Azerbaijani Armed Forces for military operations against Artsakh, is another serious crime committed by Turkey and Azerbaijan in gross violation of all international norms. Numerous evidences from relevant sources testify that Turkey and Azerbaijan support and contribute to the increase and spread of the terrorist threat in our region. Therefore, we believe that the international community should join the efforts to counter this threat, to bring to justice the supporters and perpetrators of this crime," Rustam Badasyan declared, welcoming in this context the fact that the Kyoto Declaration addresses the crime of terrorism.
The Minister once again thanked the organisers for the warm reception and wished all the participants an effective discussion.