Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Ճապոնիայի դեսպանին
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային:
Նախարար Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Նախարարություն կատարած այցի համար և բարձր գնահատել Ճապոնիայի Կառավարության ջանքերը՝ Կիոտո քաղաքում տեղի ունեցած ՄԱԿ-ի Հանցավորության կանխարգելման և քրեական արդարադատության 14-րդ կոնգրեսի աշխատանքները գերազանց կազմակերպելու համար։
Հիշեցնենք, որ Ռուստամ Բադասյանը, Կոնգրեսում ունեցած ելույթի ժամանակ, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել էր նաև 2020 թվականի սեպտեմբերին Թուրքիայի հովանավորչությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիային՝ նշելով, որ այդ 44 օրերի ընթացքում հայ ժողովուրդն ականատես է եղել միջազգային կոնվենցիաների կոպիտ խախտումների։
Դեսպանի հետ զրույցում նախարար Բադասյանը կրկին շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը՝ Արցախյան պատերազմի հետևանքները չեզոքացնելու նպատակով Հայաստանին տրամադրած 3,6 մլն դոլարի հումանիտար օգնության համար և անդրադարձել Ճապոնիայի արդարադատության նախարար Յոկո Կամիկավայի հետ հանդիպման արդյունքներին։
Դեսպան Ջուն Յամադան կարևորել է երկու երկրների նախարարների հանդիպումն ու ուղիղ երկխոսություն սկսելու հնարավորությունը և տեղեկացրել, որ, թեև ավարտում է ՀՀ-ում իր դիվանագիտական առաքելությունը, սակայն դժվարությամբ է հեռանալու Հայաստանից և «սիրտը թողնելու է Հայաստանում»։
Ռուստամ Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին ի շահ Հայաստանի և Ճապոնիայի համագործակցության անձնական ներդրման համար և նորանոր ձեռքբերումներ մաղթել դիվանագիտական գործունեության ընթացքում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները։

Rustam Badasyan receives Ambassador of Japan
Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Rustam Badasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Jun Yamada.
Minister Badasyan thanked the Ambassador for his visit to the Ministry and highly appreciated the efforts of the Government of Japan in organising the activities of the 14th United Nations Congress on Crime Prevention and Criminal Justice held in Kyoto excellently.
It should be mentioned that during his speech in the Congress, among other issues, Rustam Badasyan touched upon to the large-scale military aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Artsakh in September 2020 with the sponsorship of Turkey, noting that the Armenian people witnessed gross violations of international conventions during those 44 days.
In his conversation with the Ambassador, Minister Badasyan expressed his gratitude to the Government of Japan for the humanitarian aid of the USD 3.6 million provided to Armenia to neutralize the consequences of the Artsakh war and mentioned the results of the meeting with the Minister of Justice of Japan Yoko Kamikawa.
Ambassador Jun Yamada highlighted the meeting of the Ministers of the two countries and the opportunity to start a direct dialogue and informed that although he is completing his diplomatic mission in Armenia, it would not be easy for him to leave Armenia and that "he will leave his heart in Armenia."
Rustam Badasyan thanked the Ambassador for his personal contribution in the cooperation between Armenia and Japan and wished him new achievements in his diplomatic career.
Perspectives of co-operation in the penitentiary and probation sectors were also discussed during the meeting.