Աշխատաժողով՝ «Արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներ. ձեռքբերումներ և նոր մարտահրավերներ» թեմայով
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանի և Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի գլխավորությամբ մայիսի 15-16-ին Ծաղկաձորում տեղի է ունեցել աշխատաժողով՝ «Արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներ. ձեռքբերումներ և նոր մարտահրավերներ» թեմայով:
Աշխատաժողովին, որը կազմակերպել էր ԱՆ «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամը, մասնակցում էին արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը, տեղակալներ Սուրեն Գրիգորյանը և Արմեն Հովհաննիսյանը, Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղար Սուրեն Գալստյանը, Բարձրագույն դատական խորհրդի մյուս անդամները, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը, Վճռաբեկ դատարանի պալատների նախագահներ Ռուզաննա Հակոբյանը և Համլետ Ասատրյանը, Վճռաբեկ դատարանի այլ դատավորներ, վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի նախագահ Նորա Կարապետյանը, դատավորներ վերաքննիչ քաղաքացիական, քրեական և վարչական դատարաններից, վարչական դատարանի նախագահ Աղասի Դարբինյանը, սնանկության դատարանի նախագահ Գարիկ Ավագյանը, ընդհանուր իրավասության դատարանների դատավորներ, ինչպես նաև գլխավոր դատախազի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը, ներկայացուցիչներ Արդարադատության նախարարությունից և «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամից, այլք:
Ռուստամ Բադասյանը և Գագիկ Ջհանգիրյանը ողջունել են աշխատաժողովի մասնակիցներին, կարևորել նման հանդիպումները և երկխոսություններն ու արդյունավետ քննարկում մաղթել բոլորին:
Նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծել է նաև դատական իշխանության դերակատարումը արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներում՝ կարևորելով դատական իշխանության ներկայացուցիչների ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը բարեփոխումների փուլում լավ արդյունքներ գրանցելու հարցում:
Անցնելով օրակարգի հարցերին՝ Հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը ներկայացրել է դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակներում վերջին մեկ տարվա ընթացքում կատարված հիմնական աշխատանքները և առաջիկա ծրագրերը, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանը և Քրեական օրենսդրության, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել են քրեական և քրեադատավարական օրենսդրության ոլորտում, իսկ Հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի վարչության պետ Մարիամ Գալստյանը՝ հակակոռուպցիոն ոլորտում կատարված բարեփոխումները: Նախարարության գլխավոր քարտուղար Սուրեն Գալստյանն իր հերթին խոսել է դատավորների նոր ավելացվող հաստիքների տեղակայման համար անհրաժեշտ շենքային պայմանների ապահովման հնարավորությունների և ծրագրերի մասին: Հիմնադրամի տնօրենի տեղակալ Լիլիթ Պետրոսյանը և դատավորների գործունեության գնահատման հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են դատավորների գործունեության գնահատման նոր կառուցակարգի գործնական խնդիրները: Քննարկում է ծավալվել նաև Վճռաբեկ դատարանում վարչական պալատի ստեղծման արդյունավետության և հիմնական իրավակարգավորումների վերաբերյալ: Բացի այդ, ներկայացվել է էլեկտրոնային արդարադատության ներդրման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացիկ վիճակը:
Ներկայացված հարցերի առնչությամբ տեղի են ունեցել ակտիվ քննարկումներ, մտքերի փոխանակություններ՝ մի շարք թեմաների կապակցությամբ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով հետագա առավել մանրամասն քննարկումների իրականացման:

Workshop on ''Justice Sector Reforms; Achievements and New Challenges''
On 15-16 May, a workshop on ''Justice Sector Reforms; Achievements and New Challenges" was held under the chairmanship of Acting Minister of Justice Rustam Badasyan and Acting Chairperson of the Supreme Judicial Council Gagik Jhangiryan in Tsaghkadzor.
First Deputy Minister of Justice of the Republic of Armenia Kristinne Grigoryan, Deputies Suren Grigoryan and Armen Hovhannisyan, Secretary General of the Ministry of Justice Suren Galstyan, other members of the Supreme Judicial Council, Chairperson of the Court of Cassation Lilit Tadevosyan, Chairpersons of the Chambers of the Court of Cassation Ruzanna Hakobyan and Hamlet Asatryan, other judges of the Court of Cassation, Chairperson of the Civil Court of Appeal Nora Karapetyan, judges of the Civil Court of Appeal, the Criminal Court of Appeal and the Administrative Court of Appeal, Chairperson of the Administrative Court Aghasi Darbinyan, Chairperson of the Bankruptcy Court Garik Avagyan, judges of the courts of general jurisdiction, as well as Deputy Prosecutor General Srbuhi Galyan, representatives of the Ministry of Justice and the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation and others participated in the workshop organised by the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation of the Ministry of Justice.
Rustam Badasyan and Gagik Jhangiryan greeted the participants of the workshop, attached importance to such meetings and dialogues and wished everyone a productive discussion.
The Acting Minister also emphasised the role of judiciary in the justice sector reforms, attaching importance to the need of active co-operation of the representatives of the judiciary in achieving good results in the stage of reforms.
Turning to the issues on the agenda, Director of the Foundation Tigran Dadunts presented the main activities carried out during the last year within the scope of the judicial and legal reforms and the forthcoming programmes; Deputy Minister of Justice Armen Hovhannisyan and Head of the Department of Criminal Legislation, Penitentiary and Probation Policy Development Arpine Sargsyan presented the reforms made in the criminal and criminal procedure legislation sector, whereas Head of the Department for Drafting and Monitoring of Anti-corruption Policy Mariam Galstyan — the reforms made in the anti-corruption sector. Secretary General of the Ministry Suren Galstyan, in his turn, spoke about the opportunities and programmes for providing facility conditions necessary for the placement of new increased positions of judges. Deputy Director of the Foundation Lilit Petrosyan and the members of the Commission for Performance Evaluation of Judges presented the practical issues related to the new mechanism for performance evaluation of judges. A discussion was also held on the effectiveness and main legal regulations of establishment of an Administrative Chamber within the Court of Cassation. In addition, the current state of activities being implemented for introduction of e-justice was presented.
There were active discussions, exchange of ideas with regard to the issues presented, reaching an agreement on a number of topics for further detailed discussions.