Ընտրական ո՞ր հանցագործություններն են նախատեսված Քրեական գործող օրենսգրքով
Հաշվի առնելով բազմաթիվ տարընկալումները, թե ընտրական ո՞ր հանցագործություններն են նախատեսված Քրեական գործող օրենսգրքով՝ պարզաբանում ենք, որ ներկայում www.arlis.am կայքի առաջին էջում հասանելի նոր ընդունված Քրեական օրենսգիրքը ուժի մեջ է մտնելու մեկ տարի անց՝ 2022 թվականի հուլիսի 1-ից, իսկ գործող Օրենսգրքով (հղումը https://www.arlis.am/DocumentView.aspx?DocID=153035), ի թիվս այլնի, նախատեսված են հետևյալ ընտրական հանցագործությունները ․
- Ընտրակաշառք տալը կամ ստանալը։ Արգելվում է ինչպես դրամական միջոցներ, այնպես էլ որևէ գույք կամ գույքի նկատմամբ իրավունք, արժեթղթեր և ցանկացած այլ առավելություն (ինչպես, օրինակ, աշխատանքի ընդունելը կամ որոշակի ծառայություններ մատուցելը) տրամադրելը, խոստանալը և առաջարկելը, ինչպես նաև դրանք ստանալը կամ պահանջելը։ Այս առումով կարևոր է նշել նաև, որ կաշառք ստացող անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե այդ անձը մինչև կաշառք ստանալու մասին իրավապահ մարմիններին հայտնի դառնալը, բայց ոչ ուշ, քան եռօրյա ժամկետում այդ մասին կամովին հայտնել է քրեական հետապնդման մարմիններին և աջակցել հանցագործությունը բացահայտելուն (154.2-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասեր).
- Ընտրակաշառքի միջնորդությունը։ Այս արարքը դրսևորվում է ընտրակաշառք տվողի և ընտրակաշառք ստացողի միջև ընտրակաշառքի շուրջ համաձայնության գալուն կամ արդեն կայացած համաձայնության իրականացմանը նպաստելով (154.9-րդ հոդված).
- Նախընտրական քարոզարշավը բարեգործության հետ համատեղելը։ Այս դեպքում հանցագործություն է համարվում, օրինակ, թեկնածուի, կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) անդամի կամ լիազորված անձի կողմից անձամբ կամ նրա անունից կամ որևէ այլ եղանակով կամ բարեգործության անվան տակ ընտրողներին անհատույց կամ արտոնյալ պայմաններով դրամ, սննդամթերք, արժեթղթեր կամ համապատասխան ապրանքներ տալը կամ ծառայություններ մատուցելը: Հանցագործություն է համարվում նաև ցանկացած անձի կողմից բարեգործության հետ միաժամանակ նախընտրական քարոզչություն իրականացնելը (154.2-րդ հոդվածի 5-րդ մաս).
- Նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն կամ մասնակցելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ նախընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն խոչընդոտելը (149.1-րդ հոդված):
- Ընտրողին հարկադրելը, որպեսզի վերջինս կողմ կամ դեմ քվեարկի կուսակցություններից (դաշինքներից) որևէ մեկի օգտին, կամ մասնակցի կամ հրաժարվի մասնակցել ընտրություններին կամ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկի (154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մաս).
- Քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը, որը կարող է կատարվել ընտրողին քվեարկության արդյունքը հայտնելուն հարկադրելու, քվեարկության խցիկ (սենյակ) մուտք գործելու միջոցով, ինչպես նաև ցանկացած այլ եղանակով, օրինակ՝ անձին հարկադրելով դուրս հանել մեկ կամ մի քանի քվեաթերթիկներ, կամ լուսանկարահանման միջոցով կամ տեսաձայնագրմամբ հաստատել որևէ կուսակցության կամ դաշինքի օգտին քվեարկելու փաստը։ Նմանապես, հանցանք է համարվում նաև ընտրողի կողմից երրորդ անձանց համար տեսանելի եղանակով քվեարկելը, ինչպես նաև շահադիտական նպատակով քվեարկության գաղտնիությունը քվեարկության արդյունքը բացահայտող փաստաթղթի լուսանկարահանմամբ կամ տեսաձայնագրմամբ ստացված տեղեկատվության հրապարակման միջոցով խախտելը (154-րդ հոդված).
- Քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը կամ ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքին խոչընդոտելը (149-րդ հոդված).
- Մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելը։ Այս արարքը կարող է կատարվել ընտրողների ցուցակում գրանցվելու կամ քվեարկությանը մասնակցելու նպատակով կեղծ տվյալներ հայտնելու կամ կեղծ փաստաթուղթ ներկայացնելու միջոցով կամ որևէ այլ եղանակով (153-րդ հոդված).
- Ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելը, որը կարող է կատարվել ձայները ակնհայտ սխալ հաշվելով, կամ ընտրությունների արձանագրությունները, դրանց պատճենները, այլ ընտրական փաստաթղթերը և դրանց քաղվածքներն ակնհայտ սխալ տվյալներով հաստատելով, ընտրությունների արդյունքները կեղծելու նպատակով համակարգչում ակնհայտ սխալ տվյալներ մուտքագրելով, մուտքագրված տվյալները փոփոխելով, ընտրողի քվեաթերթիկը կամ քվեարկության ծրարն անվավեր կամ չսահմանված նմուշի դարձնելով, ինչպես նաև որևէ այլ եղանակով։ Ձայներն ակնհայտ սխալ հաշվելը կարող է դրսևորվել, օրինակ, մեկ թեկնածուի օգտին քվեարկած քվեաթերթիկը մեկ ուրիշ թեկնածուի օգտին հաշվելով, որոշ քվեաթերթիկներ թաքցնելով, անվավեր քվեաթերթիկներն այս կամ այն թեկնածուի օգտին հաշվելով և այլն (150-րդ հոդված):

Which electoral crimes are provided for by the Criminal Code in force?
Taking into account many misunderstandings about which electoral crimes are provided for by the Criminal Code in force, we would like to clarify that the newly adopted Criminal Code, which is currently available on the first page of the website www.arlis.am will enter into force one year later, on 1 July 2022, whereas the Criminal Code in force, among others, provides for the following electoral crimes: (linkhttps://www.arlis.am/DocumentView.aspx?DocID=153035)
Giving or receiving electoral bribe. Providing, promising or offering, as well as receiving or requiring both monetary funds and any property or right to property, securities and any other advantage (such as accepting for employment or rendering certain services) is prohibited. In this regard, it is also important to note that a person receiving a bribe is released from criminal liability, where that person has voluntarily informed the criminal prosecution bodies about receiving bribe before it has become known to law-enforcement authorities, but not later than within a three-day period, and has assisted in disclosing the crime (parts 1 and 2 of Article 154.2);
Mediation in electoral bribe. This act is manifested by contributing to reaching an agreement between the bribe giver and the bribe taker or to carrying out the agreement already reached (Article 154.9);
Conducting an election campaign simultaneously with charity. In this case crime means, for example, giving money, food, securities or respective goods or providing services gratuitously or on preferential conditions to electors by a candidate, member or authorised representative of a political party (alliance of political parties) personally or on their behalf or in any other way or under the name of charity. Conducting by any person an election campaign simultaneously with charity shall also be considered a crime (part 5 of Article 154.2);
Compelling to participate or refuse to participate in election campaign or obstructing to participate in election campaign (Article 149.1).
Compelling an elector to vote in favour or against any of the political parties (alliances of political parties) or participate or refuse to participate in elections or vote more than once or instead of another person (part 3 of Article 154.2);
Breaching secrecy of the ballot, which may be made through compelling an elector to disclose the result of voting, entering a voting booth (room), as well as in any other way, for example, compelling a person to take out one or several ballots, or confirm the fact of voting in favour of any political party or alliance of political parties through photographing or video recording. Similarly, visibly voting for third persons by an elector, as well as breaching secrecy of the ballot for mercenary purposes through publishing information received by photographing or video recording of a document disclosing the result of voting shall also be considered a crime (Article 154);
Obstructing free exercise of a citizen's right of suffrage or the activities of electoral commissions (Article 149);
Voting more than once or instead of another person. This act may be committed by submitting false data or a false document or in any other way for the purpose of registering in the list of electors or participating in the voting (Article 153);
Falsifying the results of elections or voting, which may be made by obvious miscalculation of votes, or approving the protocols of election, results thereof, other election documents and their extracts with obviously incorrect data, entering obviously incorrect data into a computer for the purpose of falsifying the results of elections, changing the data entered, the ballot paper or making ballot paper of an elector invalid or non-established sample, as well as in any other way. An obvious miscalculation of votes may be manifested, for example, by calculating the ballot paper voted in favour of one candidate instead of another one, hiding the ballot papers, calculating invalid ballot papers in favour of one or another candidate, etc.(Article 150).