Հայ դատապարտյալները մասնակցում են շախմատի աշխարհի առաջին առցանց առաջնությանը․ Կարեն Անդրեասյանը հետևել է խաղին
«Բանտարկյալների համար» շախմատի աշխարհի առաջին առցանց առաջնությանը, որին մասնակցում են 31 երկրների 43 թիմեր, Հայաստանը ներկայացնում են «Արմավիր» և «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող չորս դատապարտյալները՝ Ռոբերտ Սարգսյանը, Նարեկ Հովակիմյանը, Իգիթ Գրիգորյանն ու Արմեն Գորոյանը։
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը Շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ, Հայաստանի քառակի չեմպիոն, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանի և ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետ Սերգեյ Ատոմյանի հետ մասնակցել է Առաջնության բացման արարողությանը, իսկ մինչ խաղի մեկնարկը զրուցել դատապարտյալների հետ ու հաջողություն մաղթել մրցապայքարում։
Լրագրողների հետ զրույցում նախարար Անդրեասյանը նշել է, որ սա բացառիկ օրինակ է, երբ ազատազրկված մարդիկ կարողանում են իրենց վերադարձը՝ դեպի հասարակություն, իրագործել շախմատի միջոցով։ «Շախմատը կապում է աշխարհի բոլոր մարդկանց, այն սպորտ է, արվեստ է, շախմատը նաև մեր Հայաստանի հպարտությունն է, և այս առաջնությունում մեր հաղթանակը, թեկուզ խորհրդանշական, բայց շատ կարևոր կլինի մեր թիմի, մեր պետության համար»,- ասել է Կարեն Անդրեասյանը և ընդգծել քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց զբաղվածության ապահովմանն ուղղված ծրագրերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Նախարարը միջոցառմանը ներկայացել էր Իտալիայի արդարադատության նախարարի նվիրած փողկապով, որը իտալացի դատապարտյալների ձեռքի աշխատանքն էր։ «Իտալիան ամեն ինչ անում է, որպեսզի դատապարտված մարդիկ ո՛չ թե մեկուսանան, ո՛չ թե մոռացվեն հասարակության կողմից, այլ իրենք գտնեն իրենց ճանապարհը հետ՝ դեպի ընտանիք, դեպի հասարակություն, դեպի իրենց պետություն: Այսօր մենք նաև շախմատի միջոցով ենք փորձում հասնել այդ նպատակին, որի համար շնորհակալություն եմ հայտնում անձամբ պարոն Լպուտյանին և Հայաստանի շախմատի ակադեմիային»,- նշել է Կարեն Անդրեասյանը:
Ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ Սմբատ Լպուտյանը աշխարհի առաջին առաջնությունը՝ օնլայն հարթակում, համարել է մեծ իրադարձություն և ընդգծել, որ Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻԴԵ) մեծ ուշադրությամբ է հետևում այս մրցաշարին։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ շուրջ վեց ամիս դատապարտյալների հետ իրականացվել են նախապատրաստական աշխատանքներ և, այդ համատեքստում շնորհակալություն է հայտնել Նախարարությանն ու Քրեակատարողական ծառայությանը՝ անխոչընդոտ ու արդյունավետ համագործակցության համար։
Քրեակատարողական ծառայության պետ Սերգեյ Ատոմյանը հաջողություն է մաղթել հայ դատապարտյալներին և շնորհակալական խոսք ուղղել Ակադեմիայի նախագահին՝ համաշխարհային նման իրադարձությանը հայ դատապարտյալներին մասնակից դարձնելու համար։ Սերգեյ Ատոմյանը ևս կարևորել է ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց զբաղվածության ապահովումն ու նշել, որ նպատակը աշխատանքի, մշակութային, սպորտային, հոգևոր և այլ զբաղվածության միջոցով դատապարտյալներին հնարավորինս շուտ սոցիալական միջավայր վերադարձնելն է:
Տեղեկացնենք, որ Շախմատի աշխարհի առաջնության արդյունքները կամփոփվեն հոկտեմբերի 14-ին։
Հիշեցնենք նաև, որ 2021 թվականի մայիսի 11-ին կայացած «Շախմատ հանուն ազատության» միջազգային ցուցադրական մրցաշարում Հայաստանի դատապարտյալների հավաքականը զբաղեցրել է պատվավոր երրորդ հորիզոնականը՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Իսպանիայի դատապարտյալների հետ պայքարում։

Four convicts being held at “Armavir” and “Hrazdan” Penitentiary Institutions, including Robert Sargsyan, Narek Hovakimyan, Igit Grigoryan and Armen Goroyan, are representing Armenia at the first on-line World Chess Championship “For convicts”, in which 43 teams from 31 countries are participating.
Minister of Justice Karen Andreasyan, along with founding President of the Chess Academy of Armenia, four-time champion of Armenia, chess Grandmaster Smbat Lputyan and Head of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice Sergey Atomyan, took part in the opening ceremony of the Championship, and they talked to convicts before the beginning of the match and wished them good luck in the competition.
During a conversation with journalists, Minister Andreasyan mentioned that this is an extraordinary example when imprisoned people can return to society through chess. “Chess connects everyone in the world, it is a sport, it is an art; chess is also the pride of Armenia, and even though our victory in this Championship is symbolic, it will be very important for our team and for our State,” Karen Andreasyan said and emphasised the need for expansion of the programmes for ensuring employment for persons held at penitentiary institutions.
The Minister attended the event with a tie gifted by the Minister of Justice of Italy and made by Italian convicts. “Italy is doing everything it can so that convicts find their way to their families, to society and to their State, not become isolated or forgotten by the society. Today, we are also trying to achieve that goal through chess, and for this I express gratitude to personally Mr Lputyan and to the Chess Academy of Armenia,” Karen Andreasyan stated.
Founding President of the Academy Smbat Lputyan considered the first on-line World Chess Championship a big event and emphasised that the International Chess Federation (FIDE) is following this series of tournaments very carefully. He also informed that preparatory works were carried out with the convicts for almost six months and, in this context, expressed gratitude to the Ministry of Justice and the Penitentiary Service for the unobstructed and effective cooperation.
Head of the Penitentiary Service Sergey Atomyan wished good luck to the Armenian convicts and addressed words of gratitude to the President of the Chess Academy of Armenia for giving the Armenian convicts the opportunity to take part in such a global event. Sergey Atomyan also attached importance to the ensuring of employment for persons held at penitentiary institutions and mentioned that the purpose is to return convicts to a social environment as soon as possible through jobs, cultural, sport, spiritual and other employment.
Let us inform that the results of the World Chess Championship will be summed up on 14 October.
Let us also remind that during the “Chess for Freedom” international demonstrative tournament held on 11 May 2021, the team of convicts of Armenia won the honourable third place in a competition with the convicts of Russia, the USA and Spain.