Մեկնարկել է անչափահասների մասնակցությամբ քրեական վարույթներում ներգրավվող հոգեբանների վերապատրաստման ծրագիրը
03/11/2021
Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանի մասնակցությամբ նոյեմբերի 2-ին մեկնարկել է «Քրեական դատավարության գործընթացում երեխայազգայուն և գենդերային զգայուն կարողությունների և աջակցող ծառայությունների զարգացում տուժող և վկա երեխաների համար» ծրագիրը:
Այն իրականացվում է Արդարադատության նախարարության, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Ողջույնի խոսքում փոխնախարարը նշել է, որ մեծ ազդեցություն ունեցող այս ծրագրի մեկնարկը վկայությունն է Արդարադատության նախարարության և միջազգային գործընկերների ներդաշնակ համագործակցության:
Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդգծել է, որ երեխայակենտրոն արդարադատության համակարգի ձևավորման գործընթացում կարևոր քայլ է որակավորված հոգեբանի ներգրավման ինստիտուտի ներդրումը և վստահություն հայտնել, որ աջակցող միջազգային կառույցների փորձի և Նախարարության ներդրած ջանքերի շնորհիվ ծրագիրը հաջողելու է:
Փոխնախարար Գրիգորյանը որպես ծրագրի կարևոր կետ ընդգծել է կարողությունների ինստիտուցիոնալացումը՝ վերապատրաստվող հոգեբանների կողմից իրենց ստացած գիտելիքների հետագա տարածման արդյունքում:
Ամփոփելով խոսքը՝ փոխնախարարը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հատնել միջազգային գործընկերներին և «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ–ի անձնակազմին նվիրված աշխատանքի համար:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդն իր հերթին շնորհակալություն է հայտենլ գործընկերներին ծրագրի մեկնարկին մասնակցության հրավերի համար և նշել, որ միջազգային փորձից հայտնի է, որ հանցագործությունից տուժած կամ վկա անչափահասներն արդարադատության համակարգերի կողմից հաճխ կրկնակի զոհայնացվում են և այդ համակարգերը հիմնականում հարմարեցված չեն անչափահասների կարիքներին: Այդ համատեքստում Վայգանդը բարձր է գնահատել տևական համագործակցությունն Արդարադատության նախարարության և Անչափահասների արդարադատության խորհրդի միջև ուղղված երեխաների լավագույն շահի պաշտպանության ամրապնդմանը:
Քրիսթինե Վայգանդն իր խոսքում անդրադարձել է նաև Քրեական դատավարության օրենսգրքում կատարված վերջին փոփոխություններին, որով սահմանվել է երեխաների հարցաքննությանը հոգեբանների մասնակցությունը, որակելով այն կարևորագույն քայլ Հայաստանի կողմից՝ ի կատարումն հանցագործությունից տուժած կամ վկա երեխաներին առնչվող արդարադատության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ուղենիշներին:
ՄԱԿ-ի վերոնշյալ ուղենիշները կոչ են անում սահմանել վերապատրաստված մասնագետների ներգրավվում և հարցաքնության ու գնահատման այնպիսի մոտեցումներ, որոնցով նվազագույնի կհասցվի երեխային պատճառվող վնասը և առավելագույնի կհասցվի երեխայից ստացվող տեղեկատվության որակը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Քրիսթինե Վայգանդը շնորհավորել է Արդարադատության նախարարությանը և Անչափահասների արդարադատության խորհրդին համատեղ իրականացվող ծրագրի մեկնարկի կապակցությամբ և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հանձնառությունն է հայտնել հետագա համագործակցության համար՝ ուղղված երեխայի լավագույն շահի ամրապնդմանը:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ծովինար Հարությունյանն իր հերթին ևս գոհունակություն է հայտնել Արդարադատության նախարարության հետ երկարամյա սերտ համագործակցության համար՝ նշելով, որ նման ծրագրի իրականացումը հավելյալ երաշխիքներ կստեղծի ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց կրկնակի զոհացման ենթարկվելուց պաշտպանելու համար:
Հաջորդիվ՝ Արդարադատության նախարարության Քրեական օրենսդրության, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը մասնակիցներին ներկայացրել է քրեական դատավարության գործընթացում հոգեբանի ներգրավման օրենսդրական բարեփոխումները, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի արդարադատության մատչելիության ծրագրի համակարգող Հայկ Խեմչյանը՝ անչափահասներին կրկնակի զոհայնացումից պաշտպանության հիմնական ուղղությունները և «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ–ի տնօրեն Արտակ Ղուլյանը՝ անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի մասնակցությամբ, ինչպես նաև ընտանեկան բռնության գործերով քննչական գործողության կատարմանը ներգրավվող հոգեբանների վերապատրաստման դասընթացի հակիրճ նկարագիրը:

Training programme for psychologists involved in criminal proceedings kicks off with participation of minors
03/11/2021
On 2 November, the programme "Building child-sensitive and gender-sensitive capacities and developing support services for child victims and witnesses" was launched with the participation of First Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan.
The programme is carried out through close co-operation with the Ministry of Justice, the United Nations Children's Fund in Armenia and the Office of the United Nations Population Fund in Armenia.
In her welcoming speech, the Deputy Minister stated that the launch of this influential programme attests to the harmonious co-operation between the Ministry of Justice and its international partners.
Kristinne Grigoryan underlined that the introduction of the institution of involving a qualified psychologist is an important step in the process of establishing a child-centred system of justice and expressed confidence that the programme will succeed thanks to the practice of supporting international organisations and the efforts made by the Ministry.
Deputy Minister Grigoryan underlined the institutionalisation of capacities as an important point of the programme, as a result of further dissemination of knowledge gained by psychologists in training.
Summing up, the Deputy Minister once again expressed her gratitude to the international partners and the staff of the "Legal Education and Rehabilitation Programme Implementation Centre" SNCO for the dedicated work.
In her turn, representative of United Nations Children's Fund Armenia (UNICEF) Christine Weigand expressed gratitude to the partners for the invitation to participate in the launch of the programme and noted that, as is known in international practice, minors who are victims of crime or are witnesses often become twice-victimised in the justice systems, and those systems are generally not tailored to the needs of minors. In this context, Weigand highly appreciated the lasting cooperation between the Ministry of Justice and the Council for Juvenile Justice which is aimed at strengthening protection of the best interest of the child.
In her speech, Christine Weigand also touched upon the recent amendments made to the Criminal Procedure Code, which lay down the participation of psychologists in the interrogation of children, viewing it as an important step on the part of Armenia for implementation of the UN guidelines for jurisdiction related to child victims of crime or child witnesses.
The above-mentioned UN guidelines call for laying down the involvement of trained specialists and the approaches to interrogation and assessment which will reduce the damage caused to a child to a minimum and will ensure the maximum quality of information obtained from the child.
Summing up, Christine Weigand congratulated the Ministry of Justice and the Council for Juvenile Justice on the launch of the programme being jointly implemented and expressed the commitment of the UNICEF to inform about further co-operation in order to enhance the best interest of the child.
In her turn, Head of UN Population Fund Armenia Tsovinar Harutyunyan also expressed satisfaction with the long-term and close co-operation with the Ministry of Justice, stating that implementation of this programme will help to create additional guarantees for protection of persons, subjected to domestic violence from double victimisation.
Afterwards, Head of the Department of Criminal Legislation, Penitentiary and Probation Policy Development of the Ministry of Justice Arpine Sargsyan presented to the participants the legislative reforms for involving a psychologist in the process of criminal proceedings; coordinator of the Access to Justice Project of the United Nations Children's Fund in Armenia Hayk Khemchyan presented the main directions for protecting minors from double victimisation, and Director of the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" SNCO Artak Ghulyan gave a brief description of the training course for psychologists involved in the investigative actions under cases involving a minor, a person having no active legal capacity or a person with a mental health problem, as well as cases of domestic violence.