Տեղի է ունեցել ՄԻՊ ռազմավարության 2020-2022թթ. գործողությունների ծրագրի համակարգող խորհրդի նիստը և խոշտանգման դեպքերի քննության անկախ մեխանիզմների մշակման միջոլորտային հարթակի ձևավորման աշխատաժողովը
01/12/2021
Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանի համակարգմամբ այսօր տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունից բխող 2020-2022թթ. գործողությունների ծրագրի համակարգող խորհրդի նիստը, որին մասնակցում էին շուրջ երկու տասնյակ պետական մարմինների և քաղհասարակության ներկայացուցիչներ:
Հանդիպումը կազմակերպվել էր Ռաուլ Վալենբերգի անվան Մարդու իրավունքների և հումանիտար իրավունքի ինստիտուտի հետ համագործակցությամբ և Շվեդիայի զարգացման գործակալության աջակցմամբ:
Բացման խոսքում փոխնախարարը շնորհակալություն հայտնելով մասնակիցներին ներկա գտնվելու և միջազգային գործընկերներին սերտ համագործակցության համար, ընդգծել է, որ Կառավարության համար մարդու իրավունքների պաշտպանությունը կենտրոնական տեղ ունի անվտանգության ապահովման ու պետության առաջընթացի հարցերում:
Փոխնախարարն իր խոսքում անդրադարձել է նաև ՄԻՊ ռազմավարությունից բխող գործողությունների ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքների ընթացիկ հաշվետվությունների ներկայացման ձևաչափին, ինչպես նաև հաջորդ շրջափուլի գործողությունների ծրագրի մշակման աշխատանքներին վերաբերող մի շարք այլ հարցերի:
Շվեդիայի զարգացման գործակալության երևանյան գրասենյակի ղեկավար Իզաբելա Էրիկսոնն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար և ընդգծել, որ Շվեդիան աջակցում է Ռաուլ Վալենբերգի անվան Մարդու իրավունքների և հումանիտար իրավունքի ինստիտուտի ու ՀՀ արդարադատության նախարարության համագործակցությանը՝ ՄԻՊ ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի իրագործման շրջանակում: Էրիկսոնը նշել է, որ Շվեդիայի կառավարությունը խրախուսում է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի կարողությունների զարգացումը և ընդգծել, որ ՄԻՊ ռազմավարության գործողությունների ազգային ծրագիրն այդ ջանքերին աջակցող արժեքովոր գործիք է, քանի որ այն կարող է ապահովել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը համակարգային առումով:
Իզաբելա Էրիկսոնը մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջմղման համար կարևորել է նաև նման հանդիպումների կազմակերպումը՝ գործողությունների քննարկման և առաջիկա ուղղությունների նախանշման առումով՝ հաշվի առնելով այն մարտահրավերները, որոնք ծառացել են Հայաստանի առջև ներկայում:
Ռաուլ Վալենբերգի անվան Մարդու իրավունքների և հումանիտար իրավունքի ինստիտուտի Եվրոպայի գրասենյակի տնօրեն Զուզանա Զալանովան իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար և նշել, որ Ինստիտուտն իր մոնիտորինգային մանդատի շրջանակում նպատակ ունի նպաստել պետական ինստիտուտների և քաղհասարակության ներգրավմամբ ազնիվ և կառուցողական երկխոսության կայացմանը:
Հաջորդիվ, պետական մարմինների ներկայացուցիչները ներկայացրել են ՄԻՊ ռազմավարության գործողությունների ծրագրից բխող կատարված աշխատանքները, որի էլ հաջորդել է հարց ու պատասխանը:
Հանդիպման երկրորդ փուլում մեկնարկել է խոշտանգման դեպքերի քննության անկախ մեխանիզմների մշակման միջոլորտային հարթակի ձևավորմանն ուղղված աշխատաժողովը:
Փոխնախարար Քրիստիննե Գրիգորյանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել միջազգային գործընկերներին այս խնդրի առնչությամբ ևս սերտ համագործակցության համար՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ խոշտանգումների դեմ պայքարը որպես հիմնախնդիր արձանագրված է նաև ՄԻՊ ռազմավարությամբ և դրա դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացումը մշտապես գտնվում է Կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Զուզանա Զալանովան իր հերթին խոսել է խոշտանգումների դեմ պայքարին միտված մշակված գործնական ուղեցույցի և Արդարադատության ակադեմիայի կողմից առաջիկա ուսումնական և վերապատրեստման ծրագրերում դրա տեղայնացման գործընթացի մասին:
Այնուհետև, Ռաուլ Վալենբերգ ինստիտուտի արդարադատության մատչելիության բաժնի ղեկավար Ջոշ Օունսթեդը և Ինստիտուտի կողմից ներգրավված միջազգային փորձագետ Էրիկ Սվանիձեն ներկայացրել են միջազգային փորձն այս խնդրի առնչությամբ, որին էլ հաջորդել է հարց ու պատասխանը աշխատաժողովի մասնակիցների միջև:

Session of Co-ordinating Council for 2020-2022 Action Plan arising from the Strategy on Human Rights Protection and workshop for establishing a cross-sectoral platform for development of independent mechanisms for investigation of torture cases held
01/12/2021
Today, the session of the Co-ordinating Council for the 2020-2022 Action Plan arising from the Strategy on Human Rights Protection, co-ordinated by First Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan, was held with the participation of representatives of about two dozens of state bodies and civil society representatives.
The meeting was organised in co-operation with the Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law and with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency.
In her opening speech, expressing gratitude to the participants for their attendance and to the international partners for their close co-operation, the Deputy Minister emphasised that human rights protection holds a central place for the Government with respect to the issues of the ensuring of security and the advancement of the state.
In her speech, the Deputy Minister also touched upon the format for submitting progress reports on the activities completed within the framework of the Action Plan arising from the Strategy on Human Rights Protection, as well as a number of other issues related to the activities for development of the Action Plan for the next round.
In her turn, Head of the Yerevan Office of the Swedish International Development Cooperation Agency Isabella Eriksson expressed gratitude for the co-operation and emphasised that Sweden supports the co-operation between the Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law and the Ministry of Justice of the Republic of Armenia within the framework of implementation of the Action Plan arising from the National Strategy on Human Rights Protection. Eriksson stated that the Government of Sweden encourages the capacity-building of Armenia in the sector of human rights protection and emphasised that the National Action Plan for the Strategy on Human Rights Protection serves as a valuable tool supporting these efforts, as it can ensure human rights protection systemically.
For promoting human rights protection, Isabella Eriksson also attached importance to the organising of such meetings for considering actions and identifying the future directions for action, taking into consideration the challenges that Armenia is facing.
In her turn, Director, Europe Office of Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law Zuzana Zalanova expressed gratitude for the co-operation and mentioned that, within the scope of its monitoring mandate, the Institute has a goal to contribute to the establishment of frank and constructive dialogue with the involvement of state institutions and civil society.
Afterwards, the representatives of state bodies presented the completed activities arising from the Action Plan arising from the Strategy on Human Rights Protection, and this was followed by a question-and- answer session.
The workshop for establishing a cross-sectoral platform for development of independent mechanisms for investigation of torture cases was launched in the second phase of the meeting.
In her speech, Deputy Minister Kristinne Grigoryan expressed gratitude to the international partners for close co-operation with regard to this issue as well, as well as emphasised that the fight against tortures is stipulated as a key issue under the Strategy on Human Rights Protection, and increase of effectiveness of the fight against tortures is constantly in the focus of the Government.
In her turn, Zuzana Zalanova spoke about the developed practical guide for the fight against tortures and about the process of localising — by the Academy of Justice — the practical guide in the upcoming academic and training programmes.
Afterwards, Head of Thematic Area Fair and Efficient Justice of Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and International Law Josh Ounsted and international expert engaged by the Institute Eric Svanidze presented the international practice with regard to this issue, and this was followed by a question-and-answer session with the participants of the workshop.