Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Հայաստանի փաստաբանական պալատների նախագահների և Արդարադատության նախարարի տեղակալի մասնակցությամբ Երևանում մեկնարկել է միջազգային համաժողովը
28/04/2022
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Հայաստանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի և Օ դը Սենի փաստաբանական պալատների նախագահների մասնակցությամբ տեղի ունեցած «Փաստաբանությունն ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում. հեռանկարներ և մարտահրավերներ» խորագրով միջազգային համաժողովին, որը կազմակերպվել էր ՀՀ փաստաբանների պալատի կողմից:
Փոխնախարարը կարևորել է փաստաբանության՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային ինստիտուտի դերը և նշել, որ փաստաբանության ոլորտում իրականացվող շարունակական բարեփոխումները Կառավարության մշտական առաջնահերթություններից են: Այս մասին է վկայում Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագիրը, որի համաձայն՝ Կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկելու փաստաբանության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ փաստաբանական դպրոցում ուսուցման և ընդունելության կառուցակարգերի վերաիմաստավորման, Փաստաբանների պալատի կառավարման արդյունավետության և ներառականության վերափոխման շրջանակներում:
Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է, որ փաստաբանության ոլորտի բարեփոխումների կարևորման ցուցիչ է նաև դրանք՝ որպես առանձին ռազմավարական նպատակ Դատաիրավական բարեփոխումների 2022-2026 թթ. ռազմավարության մեջ առանձնացնելու հանգամանքը:
Փոխնախարարը, միաժամանակ, կարևորել է Փաստաբանների պալատի ապաքաղաքական և քաղաքական բոլոր գործընթացներից անմասն լինելու գաղափարը:
Ամփոփելով ելույթը՝ Մինասյանն ընդգծել է, որ Կառավարությունն՝ ի դեմս ոլորտը համակարգող Արդարադատության  նախարարության, և Փաստաբանների պալատը համատեղ մշակել են փաստաբանության ոլորտի բարեփոխումներին միտված նախագիծ, որը բխում է ռազմավարությամբ ամրագրված նպատակներից, այդ թվում՝ անհատույց իրավաբանական օգնության (pro bono) տրամադրման կառուցակարգերի զարգացման, պալատի խորհրդի դերի ընդլայնման և կարգապահական հանձնաժողովի ստեղծման գաղափարներից:

International conference kicks off in Yerevan with participation of presidents of the Chambers of Advocates of France, Russia, Georgia and Armenia and the Deputy Minister of Justice
28/04/2022
Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan delivered an opening speech at the international conference entitled “Advocacy in the Context of Integration Processes: Perspectives and Challenges” and held with the participation of the presidents of the Chambers of Advocates of Armenia, Russia, Georgia and Hauts-de-Seine. The international conference was organised by the Chamber of Advocates of the Republic of Armenia.
The Deputy Minister attached importance to the role of advocacy as an international institution for human rights protection and noted that the ongoing reforms being implemented in the field of advocacy are one of the standing priorities of the Government. This is evidenced by the 2021-2026 Programme of the Government, according to which the Government will take measures to develop the field of advocacy, including within the framework of reinterpretation of the mechanisms for teaching and admission at the School of Advocates, as well as effectiveness of management and transformation of inclusiveness of the Chamber of Advocates.
Grigor Minasyan emphasised that the fact that the reforms in the field of advocacy are distinguished as a separate strategic goal in the 2022-2026 Strategy on Judicial-Legal Reforms is also an indicator for attaching importance to the reforms in the field of advocacy.
At the same time, the Deputy Minister attached importance to the idea of being a part of all apolitical and political processes of the Chamber of Advocates.
Summing up his speech, Minasyan highlighted that the Government, represented by the Ministry of Justice which co-ordinates the field, and the Chamber of Advocates have jointly developed a project targeted at reforms in the field of advocacy which arises from the goals stipulated by the Strategy, including the ideas of enhancing mechanisms for the provision of gratuitous legal aid (pro bono), expanding the role of the board of the Chamber and establishing a disciplinary commission.