Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանն ԱՄՆ-ում ստորագրել է հակակոռուպցիոն և իրավապահ բարեփոխումների վերաբերյալ հայ-ամերիկյան համատեղ գործողությունների ծրագրեր
04/05/2022
Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը՝ Հայաստանի կառավարության պատվիրակության կազմում, ԱՄՆ-ում մասնակցել է հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության նիստին: Նիստի ավարտին Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանն ստորագրել են արդարադատության ոլորտին վերաբերող երկու համատեղ գործողությունների ծրագիր՝ հակակոռուպցիոն և իրավապահ բարեփոխումների վերաբերյալ։
Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության վերաբերյալ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունները հանդես են եկել նաև հետևյալ համատեղ հայտարարությամբ.
Ս.թ. մայիսի 2-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությամբ Վաշինգտոնում մեկնարկել է հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության նիստը, որի ընթացքում Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանը երկուստեք վերահաստատել են երկկողմ հարաբերությունների բոլոր ուղղություններում կապերն ամրապնդելու իրենց հանձնառությունը։ Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության այս փուլը համընկել է հայ-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի հետ։ Պատվիրակությունները դրական են գնահատել երկկողմ կապերի ընթացիկ մակարդակը և քննարկել են փոխգործակցության հետագա ընդլայնման ներուժը։ Հայաստանյան պատվիրակության կազմում էին Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը, Պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաներ: Ամերիկյան կողմից նիստին մասնակցում էին Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղար Քերըն Դոնֆրիդը և պետքարտուղարության ու պաշտպանության դեպարտամենտի մի շարք պաշտոնյաներ։ Ներկա էին նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին և ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը և բարեկեցության երկուստեք խթանումը.
Փոխպետքարտուղար Դոնֆրիդը վերահաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները կշարունակի իր գործուն աջակցությունն ու համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ՝ կառուցելու ժողովրդավարական ու տնտեսական հասանելի և արձագանքող հաստատություններ, որոնք արտացոլում են ընդհանուր արժեքները և ապահովում՝ ավելի լավ կառավարում ու ավելի մեծ բարեկեցություն։ Պատվիրակությունները համապարփակ երկխոսություն են ունեցել Հայաստանի դրական ժողովրդավարական ուղուն սատարելուն ուղղված ԱՄՆ աջակցության շուրջ։ Այն ներառում է մարդու իրավունքների, մեդիագրագիտության, սոցիալական պաշտպանության, արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների և Ոստիկանության նոր պարեկային ծառայության աջակցության ծրագրեր: Պատվիրակությունները նաև քննարկել են դատական անկողմնակալության և խոսքի ազատության ամրապնդման հետ կապված հարցերը։ Տնտեսական ոլորտում երկուստեք բարեկեցության խթանմանն ուղղված կառուցակարգերի դիտարկումը նույնպես քննարկման առանցքային թեմաներից մեկն է եղել, այդ թվում՝ համագործակցությունն էներգետիկ ոլորտում և երկկողմ առևտրի ու ներդրումների խորացումն ու խթանումն աշխատուժի զարգացման միջոցով։
Դեպի անվտանգություն, խաղաղություն և տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորում.
Պատվիրակությունները քննարկել են սահմանային անվտանգության հետ կապված հարցերը և փոխգործակցությունը պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտներում՝ աղետների կառավարման, պաշտպանական բարեփոխումների, բժշկական և խաղաղապահության ասպարեզներում։ Պատվիրակությունները կարծիքներ են փոխանակել անվտանգային հարցերի շուրջ և անդրադարձել ԱՄՆ դերակատարմանը որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, որն ունի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման մանդատ միջազգային հանրությունից։
Շոշափելի արդյունքների դիտարկում.
Նախարար Միրզոյանն ու հայկական պատվիրակությունը կառուցողական հանդիպումներ են ունեցել նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչ Սամանտա Փաուերի, քաղաքական հարցերով պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ։ Վաշինգտոնում գտնվելու ընթացքում պատվիրակությունն ստորագրել է մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ փոխըմբռնման հուշագիր միջուկային համագործակցության վերաբերյալ, որի միջոցով մեր կառավարությունները կկարողանան ավելի ամուր կապեր ձևավորել երկու երկրների միջուկային փորձագետների, արդյունաբերությունների ու հետազոտողների միջև։

Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan signs U.S.-Armenia joint action plans on anti-corruption and law enforcement reforms in the USA
04/05/2022
Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan, as part of the delegation of the Government of Armenia, participated in the U.S.-Armenia Strategic Dialogue session in the USA. At the end of the meeting, the United States and Armenia signed two joint action plans regarding the justice sector — anti-corruption and law enforcement reforms. The Governments of the United States of America and the Republic of Armenia issued the following joint statement on the U.S.-Armenia Strategic Dialogue:
U.S. Secretary of State Antony J. Blinken hosted Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Washington, D.C., to launch the U.S.-Armenia Strategic Dialogue (USASD) on May 2, 2022. During the Dialogue, the United States and Armenia reiterated their commitment to strengthening bilateral ties across the breadth of the bilateral relationship.
This round of USASD discussions coincided with the 30th anniversary of the establishment of U.S.-Armenian diplomatic relations. The delegations positively assessed the status of bilateral ties and reviewed the potential for expanding our partnership. The Armenian delegation included Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan, Deputy Central Bank Governor Nerses Yeritsyan, and Ministry of Defense officials. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Dr. Karen Donfried and several leaders from throughout the Departments of State and Defense also participated in the USASD session. U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy was in Washington as well, joined by Armenian Ambassador to the United States Lilit Makunts.
Further Democratic Reforms and Promote Mutual Prosperity
Assistant Secretary Donfried reaffirmed the United States would continue its robust assistance and cooperation to the Armenian government in building responsive democratic and economic institutions that both reflect our common values and deliver better governance and prosperity. The delegations had a robust dialogue on U.S. assistance to support Armenia’s positive democratic trajectory. This includes programs to support human rights, media literacy, social protection, justice sector reforms, and the new Patrol Police Service. The delegations also discussed advancing judicial impartiality and strengthening freedom of expression. Mechanisms to promote mutual prosperity in the economic sphere were also a key topic of discussion, including energy cooperation and workforce development to promote and deepen bilateral trade and investment.
Towards Security, Peace, and Regional Conflict Resolution
The two delegations discussed issues related to border security, and partnership in the defense and security sector through disaster management, defense reform, medical support, and peacekeeping. The delegations exchanged views on security matters and noted the United States’ role as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, which has a mandate to facilitate a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
Looking To Tangible Results
Minister Mirzoyan and the Armenian delegation also had constructive meetings with USAID Administrator Samantha Power, Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland, and many others. During their time in Washington, delegation members signed a number of documents, including a Nuclear Cooperation Memorandum of Understanding that will serve as a mechanism through which our governments can develop stronger ties between our nuclear experts, industries, and researchers. The United States and Armenia also signed two joint action plans on anti-corruption and law enforcement reforms.