Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը Բելառուս կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում՝ բելառուս գործընկերոջ հետ, քննարկել է քաղաքացիներին որակյալ իրավական աջակցություն ցուցաբերելուն վերաբերող հարցեր
25/05/2022
Մայիսի 23-24-ը արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը՝ Բելառուսի Հանրապետության արդարադատության նախարար Սերգեյ Խոմենկոյի հրավերով, աշխատանքային այցով մեկնել է Բելառուս։ Այցի շրջանակներում քննարկվել են երկու պետությունների արդարադատության նախարարությունների միջև համագործակցության զարգացման հիմնական ուղղությունները և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտային հարցերը։ Երկու գերատեսչությունների միջև ստորագրվել է համագործակցության համաձայնագիր։
Նախարար Անդրեասյանն աշխատանքային այցի շրջանակներում այցելել է Մինսկի մոսկովյան վարչական շրջանի Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության տարածքային բաժին և Բելառուսական նոտարական պալատի բազմաֆունկցիոնալ կենտրոն, ինչպես նաև Մինսկի քաղաքային գործադիր կենտրոնում ծանոթացել «Մեկ պատուհան» ծառայությանը։
Այցի շրջանակներում նախարար Անդրեասյանն այցելել է նաև Բելառուսի Դատական փորձաքննությունների պետական կոմիտե (ԴՓՊԿ) և հանդիպում ունեցել վերջինիս ղեկավար կազմի հետ՝ ծանոթանալով կենտրոնի բազմապրոֆիլ լաբորատորիաների տեխնիկական հագեցվածությանն ու դրանցում իրականացվող հետազոտություններին, ԴՓՊԿ-ի որակավորման բարձրացման ու կադրերի պատրաստման ինստիտուտի և գիտագործնական կենտրոնի գործունեությանը։ Կոմիտե այցելության ընթացքում ստորագրվել է նաև համագործակցության համաձայնագիր։

Minister of Justice Karen Andreasyan discusses issues related to provision of quality legal aid to citizens with his Belarusian counterpart during a working visit to Belarus
25/05/2022
From 23 to 24 May, Minister of Justice Karen Andreasyan left for Belarus on a working visit at the invitation of Minister of Justice of the Republic of Belarus Sergei Khomenko. During the visit, the main directions for development of co-operation between the Ministries of Justice of the two countries and sector-specific issues of bilateral interest were discussed. A co-operation agreement was signed between the two government agencies.
Within the scope of the working visit, Minister Andreasyan visited the Territorial Division of the Civil Status Acts Registration Agency of the Maskowski District of Minsk and the Multifunctional Centre of the Belarusian Notary Chamber, and also got acquainted with the "One-stop Shop" service at the Minsk City Executive Committee.
Within the framework of the visit, Minister Andreasyan also visited the State Forensic Examination Committee of the Republic of Belarus (SFEC RB) and met with its administration, got acquainted with the technical equipping of the multi-profile laboratories of the Centre and the research conducted in those laboratories, the activities of the Institute of Further Training and Retraining of the Personnel and the Scientific and Practical Center of the State Forensic Examination Committee.