Փորձագետներին ներկայացվել է Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքով նախատեսված՝ փորձագետի հասկացությունը, ինչպես նաև փորձագետի իրավունքների ու պարտականությունների փոփոխության շրջանակը
26/05/2022
Արդարադատության նախարարության «ՀՀ Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները մասնակցել են Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի կիրարկման վերաբերյալ դասախոսություն-քննարկմանը։
Քննարկումն իրականացնելու նպատակով հրավիրված բանախոս՝ ԵՊՀ Քրեական դատավարության և կրիմինալիստիկայի ամբիոնի դասախոս, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահե Ենգիբարյանը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքով նախատեսված՝ փորձագետի հասկացությունը, փորձագետի իրավունքների ու պարտականությունների փոփոխության շրջանակը՝ գործող Քրեական դատավարության օրենսգրքի հետ համեմատության համատեքստում:
Հանդիպման երկրորդ հատվածում տեղի է ունեցել հարցուպատասխան, փորձագետների կողմից հնչեցվել են մասնագիտական հարցեր, որոնց մասով տրվել են սպառիչ պատասխաններ ու պարզաբանումներ:
Մասնագիտական դասընթացների ու վերապատրաստումների իրականացման գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ:

Concept of "expert", as well as scope of changes to the rights and responsibilities of experts provided for by the new Criminal Procedure Code presented to experts
26/05/2022
The employees of the "Expertise Center of the Republic of Armenia" SNCO of the Ministry of Justice participated in the lecture-discussion on execution of the new Criminal Procedure Code.
Speaker invited to hold the discussion, Lecturer at the Chair of Criminal Procedure and Criminalistics, Doctor of Legal Sciences, Professor Vahe Yengibaryan presented to the participants of the meeting the concept of "expert", the scope of changes to the rights and responsibilities of experts provided for by the new Criminal Procedure Code entering into force on 1 July 2022 within the context of comparison with the current Criminal Procedure Code.
In the second part of the meeting, a "Question and Answer" session took place, the experts raised professional questions to which exhaustive answers and clarifications were provided.