Այսուհետ IDBank-ի միջոցով վճարելիս Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ապաարգելադրումը կկատարվի ավտոմատ՝ մեկ օրվա ընթացքում
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ապաարգելադրումն այսուհետ ավտոմատացված է: IDBank-ի միջոցով կատարելով անհրաժեշտ վճարումը՝ ապաարգելադրումը կիրականացվի մինչև մեկ օրում՝ նախկին 5-7 օրվա փոխարեն։ Գործընթացի պարզեցումը հնարավոր է դարձել թվային լուծումների ներդրման շնորհիվ: ՀԿԱԾ-ի և IDBank-ի միջև համագործակցության արդյունքում մեկնարկում է պիլոտային ծրագիր, որը թույլ կտա խնայել ժամանակ ու մարդկային ռեսուրսներ և ավտոմատացնել ողջ ընթացքը։
Այսպիսով՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից բանկին բռնագանձման պահանջ ուղարկելիս վերջինիս կողմից պատասխանն այսուհետ ստացվելու է ինքնաշխատ եղանակով՝ առանց մարդկային միջամտության, ուստի բռնագանձման ենթակա գումարի ամբողջական առկայության և բռնագանձումն իրականացնելու հնարավորինության դեպքում ՀԿԱԾ-ի կողմից կիրառված բոլոր տեսակի արգելանքների՝ այդ թվում, մնացած գումարի և հաշիվների ապաարգելադրումը տեղի կունենա մինչև մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում։
Ավտոմատացման նոր համակարգը թույլ կտա ունենալ ավելի արագ և պարզեցված գործընթաց՝ խուսափելով երկար վարչարարությունից։ Քաղաքացիների հաշիվներն արագ կապաարգելադրվեն՝ բացառելով մարդկային գործոնի արդյունքում սխալվելու հավանականությունը, և ՀԿԱԾ-բանկ հարաբերությունները կկարգավորվեն արագ և անսխալ։

Deblocking by Compulsory Enforcement Service to be performed automatically within one day when paying through IDBank from now on
From this point forth, deblocking by the Compulsory Enforcement Service is automated. By making the required payment through IDBank, deblocking will be performed within one day instead of 5-7 days in the past. Simplification of the process has been made possible through the introduction of digital solutions. As a result of the co-operation between the Compulsory Enforcement Service and IDBank, a pilot programme is being launched, which will allow to save time and human resources and automate the entire process.
Thus, from now on, when the Compulsory Enforcement Service sends a request for confiscation to a bank, the response of the latter will be received automatically, without human intervention; therefore, if the amount subject to confiscation is fully available and if it is possible to carry out confiscation, all types of attachment imposed by the Compulsory Enforcement Service, including deblocking of the remaining amount and accounts, will take place within up to one working day.
The new automation system will allow to have a faster and more simplified process, avoiding long administration. The accounts of citizens will be blocked quickly, excluding the possibility of mistakes as a result of the human factor, and the relations between the Compulsory Enforcement Service and the particular bank will be settled quickly and accurately.