Կարեն Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն Էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտի փորձի ուսումնասիրման նպատակով Խորվաթիայում է
06/09/2022
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին Խորվաթիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը, Գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալ Արթուր Հարությունյանը և Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի վարչության ներկայացուցիչ Հասմիկ Տիգրանյանը՝ սեպտեմբերի 5-ին հանդիպում է ունեցել Խորվաթիայի Հանրապետության արդարադատության և հանրային կառավարման նախարար Իվան Մալենիցայի հետ:
Հատկանշական է, որ երկու բարեկամ երկրների միջև շուրջ երեսուն տարվա դիվանագիտական հարաբերությունների ընթացքում սա երկու երկրների արդարադատության նախարարների առաջին պաշտոնական հանդիպումն է: Նախարարների համագործակցությունն սկիզբ է առել դեռևս 2021 թվականին՝ Վենետիկում կայացած Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների արդարադատության նախարարների համաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում:
Այցի շրջանակներում կայացել է նախարար Անդրեասյանի և Խորվաթիայի Հանրապետության արդարադատության և հանրային կառավարման նախարարի միջև հանդիպում, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են էլեկտրոնային  արդարադատության, հանրային ծառայությունների մատուցման ոլորտում, դատական և իրավական, հակակոռուպցիոն, ինչպես նաև քրեական արդարադատության բնագավառներում, վեճերի այլընտրանքային լուծումների առնչությամբ Հայաստանում ընթացքի մեջ գտնվող բարեփոխումները և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ այլ հարցեր: Խորվաթիայի Հանրապետության արդարադատության և հանրային կառավարման նախարարը ներկայացրել է էլեկտրոնային արդարադատության և հանրային ծառայությունների թվայնացման ոլորտում Խորվաթիայի Հանրապետության ձեռքբերումները, կոռուպցիայի դեմ պայքարի  և դատաիրավական ոլորտներում կատարված բարեփոխումները։ Նախարարները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը հետաքրքրական ոլորտներում։
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը և վերջինիս գլխավորած պատվիրակության անդամներն այցելել են Զագրեբի Մունիցիպալ քաղաքացիական դատարան և Խորվաթիայի Հանրապետության արդարադատության և հանրային կառավարման նախարարություն, քննարկումներ են տեղի ունեցել արդարադատության ու հանրային կառավարման ոլորտների թվայնացման համար պատասխանատու գործակալության, Դատական դեպարտամենտի, Եվրոպայի հետ հարաբերությունների և միջազգային համագործակցության դեպարտամենտի, կոռուպցիայի կանխարգելման ստորաբաժանման, Քրեակատարողական համակարգի և պրոբացիայի ոլորտների ներկայացուցիչների հետ։ Նշված քննարկումների շրջանակում կողմերը ներկայացրել են երկուստեք ձեռքբերումները և բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև՝ պայմանավորվածություններ ձեռք բերել համագործակցության հետագա շարունակականության ապահովման և ընդլայնման ուղղությամբ։
Պատվիրակության անդամները հանդիպել են նաև Խորվաթիայի Հանրապետության քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
«Էլեկտրոնային արդարադատություն և արդարադատության ոլորտի հետ կապված պետական ծառայությունների մատուցման հարցեր» խորագրի ներքո հայաստանյան պատվիրակության այցը Խորվաթիայի Հանրապետություն կայացել է Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ՝ «Աջակցություն Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին» տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակներում:

Delegation led by Karen Andreasyan is in Croatia to study practice in sector of Electronic Justice
On 5 September, the delegation led by Minister of Justice Karen Andreasyan, which included Ambassador of the Republic of Armenia to Croatia Ashot Hovakimyan, Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan, Deputy Chief Compulsory Enforcement Officer Artur Harutyunyan and representative of the Department of Anti-Corruption Policy Development and Monitoring of the Ministry of Justice Hasmik Tigranyan, had a meeting with Minister of Justice and Public Administration of the Republic of Croatia Ivan Malenica.
It is noteworthy that this is the first official meeting of the Ministers of Justice of the two countries throughout the nearly thirty years of diplomatic relations between the two friendly countries. The co-operation of the Ministers started back in 2021 as a result of the agreements reached during the Conference of Ministers of Justice of Member States of the Council of Europe held in Venice.
Within the scope of the visit, a meeting of Minister Andreasyan and the Minister of Justice and Public Administration of the Republic of Croatia was held, during which the parties discussed the reforms underway in Armenia in the sectors of electronic justice and the provision of public services, in the judicial and legal, anti-corruption, as well as the criminal justice fields and with respect to the alternative settlements of disputes and several other issues of bilateral interest. The Minister of Justice and Public Administration of the Republic of Croatia presented the achievements that the Republic of Croatia has made in the sectors of electronic justice and digitalisation of public services and the reforms made in the sector of the fight against corruption and the judicial and legal sectors. The Ministers reached an agreement to continue the co-operation and the exchange of experience in the sectors of interest.
During the working visit, Minister of Justice of the Republic of Armenia Karen Andreasyan and the members of the delegation led by the latter visited the Municipal Civil Court of Zagreb and the Ministry of Justice and Public Administration of the Republic of Croatia; discussions were held with representatives of the agency in charge of digitalisation of the justice and state administration sectors, the Judicial Department, the Department for Relations with Europe and International Co-operation, the Sub-Division for Prevention of Corruption, the penitentiary system and the probation sector. Within the scope of the mentioned discussions, the parties presented their achievements and the main directions for reforms, as well as reached agreements on ensuring and expanding the further continuation of the co-operation.
The members of the delegation also met with civil society representatives of the Republic of Croatia.
The visit of the delegation of Armenia to the Republic of Croatia — under the title “Electronic justice and issues of provision of state services associated with the justice sector” — was made with the funding of the European Union, within the scope of the Technical Assistance Programme “Support to Justice Reforms in Armenia”.