Արդարադատության նախարարությունը ներկայացնում է Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում հայտնաբերված թմրանյութերի և այլ արգելված իրերի հոկտեմբեր ամսվա հաշվետու զեկույցը
Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության օպերատիվ, անվտանգության և պահպանության բաժինների ծառայողները շարունակում են անզիջում պայքարը քրեակատարողական հիմնարկներում արգելված իրերի, թմրամիջոցների շրջանառության, ինչպես նաև թղթախաղերի դեպքերի բացառման ուղղությամբ: Հավատարիմ մնալով Կառավարության կողմից որդեգրած թափանցիկ և հաշվետու կառավարման քաղաքականությանը՝ Արդարադատության նախարարությունը ներկայացնում է հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում հայտնաբերված թմրամիջոցների և այլ արգելված իրերի վերաբերյալ հաշվետու զեկույցը:
Այսպիսով` «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողներն զննության են ենթարկել կալանավորված անձի անվամբ քաղաքացու կողմից բերված հեռուստացույցը, որի մեջ հայտնաբերվել են 2 բջջային հեռախոս և բջջային հեռախոսի մեկ էլեկտրամեկուսիչ հարթաթիթեղ (плата)։
«Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի ծառայողներին է դիմել տեխնիկատնտեսական աշխատանքներում ներգրավված դատապարտյալը։ Ոչ սահմանված ժամին աշխատանքեր իրականացնելու դատապարտյալի ցանկությունը կասկած է առաջացրել ծառայողների մոտ, որոնք հետևել են դատապարտյալին և տեղազննել միջանցքի այն հատվածը, որտեղ վերջինս կանգնած է եղել։ Արդյունքում հայտնաբերել են փաթեթ, որում առկա է եղել սպիտակ, բյուրեղանման զանգված:
Մեկ այլ դեպքով՝ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողներն զննության են ենթարկել կալանավորված անձի անվամբ քաղաքացուհու բերած հանձնուքը, որի միջից հայտնաբերվել է թմրամիջոցի նմանվող դարչնագույն զանգված։
«Սևան» քրեակատարողական հիմնարկի բաղնիքի մասնաշենքի հետնամասում գետնին ընկած հայտնաբերվել է պոլիէթիլենային թաղանթով պարուրված կասկածելի փաթեթ, որում հայտնաբերվել են մարիխուանա տեսակի թմրամիջոցին նմանվող, կանաչավուն, չոր զանգված և երկու բջջային հեռախոս՝ առանց բաժանորդային քարտի։
Օրեր անց՝ նույն քրեակատարողական հիմնարկում կրկին հայտնաբերվել է ներնետված փաթեթ, որում առկա են եղել բջջային հեռախոս, բջջային հեռախոսի էկրան և պատյան, ականջակալ, USB լար: Կասկածելի փաթեթ է հայտնաբերվել նաև նույն քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալների համար նախատեսված մարզադաշտի խոտածածկին՝  2 բջջային հեռախոսով, USB լարով և ականջակալով:
«Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողները ցածր անվտանգային գոտում գտնվող լոգարանի տանիքի ծածկի տակից հայտնաբերել են թաքցրած երկու ստվարաթղթե փաթեթ և մեկ կաթոցիչ։ Երկու փաթեթներում միասին առկա է եղել մարիխուանա տեսակի թմրամիջոցին նմանվող, դեղնականաչավուն զանգված։

Ministry of Justice presents October progress report on narcotic drugs and other prohibited items detected at penitentiary institutions in Armenia
The officers of the Operations Division, Security and Safety Division of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice continue their unwavering fight against the circulation of prohibited items and narcotic drugs, as well as for exclusion of the cases of card games within penitentiary institutions. Adhering to the policy of transparent and accountable administration adopted by the Government, the Ministry of Justice is presenting a progress report on narcotic drugs and other prohibited items detected at penitentiary institutions in Armenia in the month of October.
Thus, the officers of "Artik" Penitentiary Institution examined the TV-set brought by a citizen in the name of detained persons, in which 2 mobile phones, as well as one electrically insulating board for a mobile phone were detected.
A convict engaged in technical and general labour activities applied to the officers of the Security Support Division of "Armavir" Penitentiary Institution. The desire of the convict to carry out activities beyond the scheduled hour sparked suspicions among the officers who observed the convict and inspected the area of the corridor in which the convict had been standing. As a result, they detected a package that contained a white, crystal-like mass.
In another case, the officers of "Armavir" Penitentiary Institution inspected the deliverable brought by a citizen in the name of a convict, and a brown mass resembling a narcotic drug was detected within the deliverable.
A suspicious package wrapped in a polyethylene film was detected on the floor in the back of the block of the bathroom of "Sevan" Penitentiary Institution, and it contained a greenish, dry mass resembling narcotic drug of "Marijuana" type and two mobile phones without a SIM-card.
A few days later, a dropped package was detected in the same penitentiary institution again, and it contained a mobile phone, a display of and case for the mobile phone, an earphone and a USB cable. A suspicious package with 2 mobile phones, a USB cable and an earphone were also detected on the grass cover of the exercise yard — designed for convicts — of the same penitentiary institution.
The officers of "Vardashen" Penitentiary Institution detected two concealed cardboard packages and one IV dropper underneath the roof cover of the bathroom in the low safety zone. Along with two packages, there was also a yellow-green mass resembling narcotic drug of "Marijuana" type.
Criminal proceedings have been initiated under all the aforementioned cases, and forensic-chemical expert examinations have been assigned.